Nowoczesny dom dla dużej rodziny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Nowoczesny dom dla dużej rodziny

Kiedy Maria i Artur projektowali ten dom, mieli już czworo dzieci w różnym wieku. Tak skonfigurowali zatem jego układ i funkcje, żeby wszyscy członkowie rodziny uznali je za najlepsze do życia.

aktualizacja: 2023-02-08 07:59:52

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 38 cm i grafitowego styropianu o grubości 12 i 20 cm; dach pokryty dachówką betonową.

  • Powierzchnia działki: 1500 m2.
  • Powierzchnia domu: 254 m2.
  • Powierzchnia garażu: 32,5 m2.
  • Roczne koszty utrzymania budynku: 12 715 zł.

W trakcie budowy, dla właścicieli najistotniejsze było zastosowanie nowoczesnych materiałów o wysokiej jakości i staranne wykonawstwo. W fazie wykańczania wiele prac prowadzili samodzielnie, bez pomocy architektów urządzili i umeblowali wnętrze.

Wnętrze z wieloma funkcjami

Para przyznaje, że w przy jego konfigurowaniu, pozostawiła architektowi małe pole do manewru. Przekazała mu bowiem konkretne wytyczne, inspirowane rozwiązaniami z kilku gotowych projektów. Punktem wyjścia było umieszczenie gabinetu i master bedroom na parterze, natomiast pokojów czworga dzieci na poddaszu.

Architektura: Marcin Masiejczyk; Rzut parteru i rzut parteru po zmianach
Architektura: Marcin Masiejczyk; Rzut parteru i rzut parteru po zmianach

- Zależało mi na oddzieleniu prywatnej strefy małżeńskiej, gościnnej i do pracy od części, w której zamieszka młodsze pokolenie, głównie w celu ograniczenia wędrówek, nas rodziców, po schodach - opowiada Maria. - Nie oznacza to, że unikamy z mężem przebywania na poddaszu. W centralnym miejscu górnej kondygnacji zaprojektowaliśmy wielofunkcyjne pomieszczenie, np. do oglądania filmów w gronie rodzinnym. Przy nim ulokowaliśmy sypialnie i dwie łazienki.

Potrzeby mieszkaniowe pociech traktowaliśmy na równi z naszymi, staraliśmy się stworzyć im przyjazne warunki do życia. Zadbaliśmy o to, żeby ich pokoje miały ten sam rozmiar i funkcjonalność. "Dziewczyńską" łazienkę przystosowaliśmy dla nastoletnich córek - zamontowaliśmy w niej m.in. trzy jednakowe umywalki i szafki, bidet, duży prysznic typu walk-in z odpływem liniowym. Dla kilkuletniego syna przygotowaliśmy oddzielną łazienkę z prysznicem. Wracając do układu na dolnym poziomie - chcieliśmy mieć możliwość wyjścia na taras z gabinetu i naszej sypialni, wstawiliśmy w nich zatem przesuwne okna tarasowe. Podobny HS zastosowaliśmy między strefą wspólną (z salonem, jadalnią i kuchnią) a tarasem skierowanym na północny zachód. Na tej samej kondygnacji zaplanowaliśmy dla przyjezdnych gości pokój i oddzielną łazienkę.

Nie zapomnieliśmy o wygodnym zapleczu gospodarczym - na parterze jego składowe rozmieściliśmy wzdłuż północno wschodniej ściany, zaczynając od garażu i kotłowni, przez pralnię, po garderobę w master bedroom. Między wiatrołapem a garażem urządziliśmy pojemną garderobę-szatnię. Uwielbiamy gotowanie, dlatego integralną częścią kuchni jest spiżarnia (2,9 m2) - wejście do niej poprowadziliśmy przez tzw. ukryte drzwi (zostały zamontowane w ścianie, którą wykończyliśmy drewnianymi lamelami).

Dwukondygnacyjną bryłę, o prostym nowoczesnym kształcie, rozrysowano na planie litery T
Dwukondygnacyjną bryłę, o prostym nowoczesnym kształcie, rozrysowano na planie litery T. Zwieńczono ją dwuspadowym dachem, wykończonym płaską dachówką betonową w kolorze grafitowym. Elewację przykryto silikonowym tynkiem w odcieniu kremowym i szarym. Ramy okien zabarwiono w masie na kolor drewna. Do udekorowania frontowej fasady użyto też szklanej balustrady przy balkonie.
Szerokie przeszklone wejście do budynku ulokowano pod długim podcieniem
Szerokie przeszklone wejście do budynku ulokowano pod długim podcieniem. Nawierzchnię wokół domu (w tym na podjeździe i tarasie) Artur samodzielnie utwardził wyrobami z betonu.

- Utworzenie wielofunkcyjnego holu na poddaszu okazało się strzałem w dziesiątkę - mówi Artur. - To świetne miejsce do integracji rodzinnej, w długie jesienne wieczory lubię urządzać tu seanse filmowe. Jeżeli chodzi o inne udane rozwiązania - to jako głowa rodziny, odpowiedzialna za jej bezpieczeństwo, poprosiłem architekta o zaprojektowanie kotłowni dostępnej tylko z garażu. Dlaczego? Ponieważ wiedziałem, że zamontuję w niej kocioł gazowy. Znajoma zmarła w wyniku wadliwie działającego urządzenia w swoim domu. W celu zapewnienia ochrony przed takim zdarzeniem i lepszej wentylacji wnętrza całego budynku, w trakcie budowy zdecydowałem się również na założenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Od strony południa i zachodu zaprojektowano największe przeszklenia, w tym okna z dostępem do tarasu w salonie, gabinecie i głównej sypialni
Od strony południa i zachodu zaprojektowano największe przeszklenia, w tym okna z dostępem do tarasu w salonie, gabinecie i głównej sypialni. Lokalizacja obszernego tarasu (7 × 8 m) w tylnym załomie murów, zapewnia rodzinie prywatność.
Na parterze, wzdłuż północno-wschodniej prostej elewacji, usytuowano garaż, kotłownię, łazienki, pokój gościnny, pralnię, garderobę - w każdym pomieszczeniu zastosowano małe lub duże okno pionowe
Na parterze, wzdłuż północno-wschodniej prostej elewacji, usytuowano garaż, kotłownię, łazienki, pokój gościnny, pralnię, garderobę - w każdym pomieszczeniu zastosowano małe lub duże okno pionowe. Na połaci dachowej nie zaprojektowano lukarn, tylko okna dachowe. Budynek chroni instalacja odgromowa.

Nowoczesna bryła na planie litery "T"

Początkowo właściciele zamierzali zwieńczyć dom płaskim dachem, lecz okazało się, że nie jest to zgodne z MPZP. Z tego powodu architekt przykrył bryłę, rozrysowaną na planie litery "T", dachem ukośnym (o nachyleniu 32°). Nie przewidział w nim lukarn, tylko 13 okien dachowych. Na poziomie poddasza ulokował trzy balkony, które urozmaicają fasadę.

Strefa wypoczynkowa i jadalniana
Właściciele są autorami aranżacji wnętrza. Przy wykańczaniu operowali nowoczesnymi materiałami, np. na posadzkach ułożyli panele winylowe ze wzorem odzwierciedlającym drewno dębowe. Artur samodzielnie wykonał podwieszane sufity (zachował wysokość 3,05 m od posadzki do sufitu) i urozmaicone oświetlenie.

- Przed zleceniem opracowania indywidualnej koncepcji, staraliśmy się znaleźć odpowiednią wśród gotowych projektów - opowiadają właściciele. - To się nie udało, ponieważ rodzina typu XL ma specyficzne wymagania, nam dodatkowo zależało na stworzeniu obiektu bardzo solidnego, z funkcjami dopasowanymi do większej rodziny. Projekt powstawał przez kilka miesięcy, wypadł na szóstkę, kosztował 8000 zł. Cieszymy się zatem, że nie przerabialiśmy jakiegoś gotowego (zapewne wyszłoby gorzej i drożej). W trakcie budowy szybko ujawnił się kunszt i spryt twórców projektu (w tym konstruktora) - wznosząc bryłę w obranym kształcie ("T"), nie musieliśmy realizować trudnych lub kosztownych rozwiązań konstrukcyjnych, np. długich podciągów. Ponadto chociaż dach jest dość długi, to jednak wąski i łatwy do wykonania.

Budowę przeprowadziliśmy metodą kolejnych ekip, Artur sam wszystko organizował. Ławy fundamentowe przygotowano według metody szalunku traconego, z bloczków szalunkowych. Nośną część ścian z pustaków ceramicznych o grubości aż 38 cm, termoizolację - z grafitowego styropianu o grubości 12 i 20 cm. Wykorzystaliśmy grubsze pustaki (zamiast wskazanych w projekcie o grubości 25 cm), bo zależało nam na bardzo "ciepłych" murach - dom jest obszerny i rozłożysty, traktujemy go jako docelowy. U renomowanego producenta okien zamówiliśmy najcieplejsze dostępne trzyszybowe przeszklenia, z ramami z PVC, przy czym największe celowo są skierowane na południe (dzięki temu w zimie wnętrze łatwo się ogrzewa od słońca). Kupiliśmy wariant pasywny drzwi.

W ogrzewaniu domu dotąd dobrze sprawdzała się instalacja z kondensacyjnym kotłem gazowym i podłogówką na obu kondygnacjach oraz wspomniana już wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jednak po wzroście cen za gaz, przymierzamy się do włączenia pompy ciepła do istniejącego układu - w trakcie budowy przygotowaliśmy odpowiednią instalację.

Para urządziła kuchnię starannie, bo lubi gotować. Integralną częścią tej przestrzeni jest spiżarnia
Para urządziła kuchnię starannie, bo lubi gotować. Integralną częścią tej przestrzeni jest spiżarnia, którą ulokowała za ścianą wykończoną drewnianymi lamelami. Wchodzi się do niej przez tzw. chowane drzwi.

Jakość, jakość, jakość

W celu zmniejszenia kosztów inwestycyjnych i zagospodarowania wolnego czasu w pierwszym roku pandemii, właściciel zajął się "wykończeniówką". Między innymi sam zamontował sufity podwieszane, pomalował też przegrody, które tynkarz wcześniej wykończył zaprawą cementowo-wapienną z dodatkiem piasku kwarcowego.

Zabudowę kuchenną, wykończoną fornirem z drewna (kolor orzech brazylijski) właściciele zaprojektowali w kształcie litery C i dodali obszerną wyspę
Zabudowę kuchenną, wykończoną fornirem z drewna (kolor orzech brazylijski) właściciele zaprojektowali w kształcie litery "C" i dodali obszerną wyspę. Blaty (też te na wyspie) wykończyli granitem szczotkowanym. Nowocześnie wyposażyli szafki, szuflady itp. Szczególnie Maria jest zadowolona z wyjątkowo funkcjonalnej strefy przygotowywania posiłków, a także z pojemnej spiżarni.

- Ułożenie gipsowego tynku maszynowego trwałoby zapewne kilka dni, jednak wolałem zastosować bardziej pracochłonny tradycyjny tynk, ponieważ "oddycha", ma drobnoziarnistą strukturę (a nie gładką jak gips), jest trwały i wytrzymały - opowiada Pan domu. - Tynkarzowi wykończenie nim ścian od strony wnętrza zajęło miesiąc. Później pomalowałem je głównie na biało (w pokojach dzieci też na szaro) "oddychającą" farbą krzemianową, w łazience gości przykleiłem wodoodporną tapetę. Nie zleciłem mu obróbki sufitów, bo zaprojektowałem na nich elementy podwieszane i urozmaicone oświetlenie, wykonawstwo własnymi rękami sprawiło mi dużą satysfakcję. Przy aranżowaniu wnętrza dążymy, z żoną, do uzyskania eleganckiego i nienachalnego wystroju. Chcemy też, żeby był trwały, dlatego nie kupujemy tanich wyrobów z marketów. Dla nas najbardziej liczy się jakość i szlachetność, u dobrych producentów sukcesywnie zamawiamy meble i wyposażenie wykonane z drewna, kamienia itp. Wciąż jesteśmy na etapie urządzania, bo takie elementy nie są tanie.

Budowa i wykańczanie przebiegło sprawnie, przeprowadziliśmy się po 16 miesiącach. Najdłużej trwało... przyłączanie domu do sieci elektrycznej - chociaż podanie złożyliśmy na starcie budowy, to jeszcze po przeprowadzce musieliśmy korzystać z tzw. prądu budowlanego.

Dwubiegową klatkę schodową obrobili drewnem dębowym (stopnice), płytą MDF (podstopnice), zamówili balustradę ze szkła
Dwubiegową klatkę schodową obrobili drewnem dębowym (stopnice), płytą MDF (podstopnice), zamówili balustradę ze szkła. W całym budynku wstawili jednakowe drzwi bezprzylgowe z dekorem z drewna (wykonano je na wymiar).
Centralny hol na poddaszu
Całe poddasze oddali do dyspozycji czworga dzieci. Centralny hol przeobrazili w wielofunkcyjne pomieszczenie, służące do spotkań rodzinnych lub z kolegami.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

  • Przyłącze wodne, kanalizacyjne, gazowe - 30 000 zł.
  • Instalacja c.o. - 35 000 zł.
  • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - 35 000 zł.

 

Koszty, i gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji

Utrzymanie domu rocznie kosztuje 12 715 zł.

Opłaty za gaz z sieci wynoszą 4400 zł - za zużycie energii elektrycznej 2960 zł - za wywożenie śmieci 1300 zł. Zużycie wody z wodociągu i odprowadzanie ścieków do kanalizacji zbiorczej to wydatek 1550 zł. Uzdatnianie wody w urządzeniu zmiękczającym i filtry mechaniczne 200 zł.

Inne opłaty: monitoring 740 zł - ubezpieczenie budynku 920 zł - podatek od nieruchomości 645 zł.

 

Trafne decyzje i rady właścicieli

  • Maria: Wykonawca ścian doradził nam zmniejszenie otworów okiennych do rozmiarów standardowych - w projekcie miały wysokość 2,80 m - dzięki temu nie musieliśmy zamawiać drogich okien z aluminiowymi ramami. W przypadku tarasowych, wybraliśmy wariant HS - otwieranie jest płynne, lekkie. Polecam. W celu powstrzymania nagrzewania się wnętrza w lecie, w oknach pionowych stosujemy zasłony zaciemniające typu blackout, natomiast w niektórych dachowych - wewnętrzne rolety. Jeżeli nadal będą się pojawiać długotrwałe upały, to dodamy w centrali wentylacyjnej opcję chłodzenia.
  • W instalacji oświetlenia warto mieć wyposażenie nocne - u nas w listwie przypodłogowej w korytarzu jest taśma LED z czujnikiem ruchu. Przy planowaniu drzwi, radzę uwzględnić taką odległość otworu od ściany, aby zmieściła się np. szafa. Postaraliśmy się, żeby na tarasie (7 × 8 m) było dość przestrzeni na komplet jadalniany i do wypoczynku, nawet basen. W przyszłości dobudujemy część z jacuzzi i domek z sauną.
  • Artur: Do założenia wentylacji mechanicznej namówił mnie kolega, zajmujący się takimi instalacjami. Dobrał materiały renomowanego producenta, w tym wyjątkowo sprawny model centrali oraz poprowadził kanały. Nie jest to tanie wyposażenie, za to już się przekonałem o jego przydatności. Jestem też zadowolony z prostego systemu grzewczego, na który składa się kondensacyjny dwufunkcyjny kocioł gazowy, stojący zasobnik c.w.u o pojemności 180 l i podłogówka. Nie brakuje grzejników! Polecam urządzenia dobrych producentów - oferują jakość, fachowy serwis. Celowo nie zaprojektowaliśmy kominka - moim zdaniem jest przereklamowany, jak mawia żona "Daje radość jednego wieczoru", natomiast generuje duże koszty inwestycyjne oraz żmudną i brudzącą obsługę.
  • Dzięki samodzielnemu wykańczaniu, zaoszczędziliśmy sporo pieniędzy. Odradzam rezygnowanie z materiałów o wysokiej jakości, droższych fachowych usług.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!