Jak zorganizować przeprowadzkę? Sprawdź porady od KRISPOL

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak zorganizować przeprowadzkę? Sprawdź porady od KRISPOL

Nastała ta wyczekiwana chwila, czas opuścić stare lokum i przenieść się do nowego domu. Zamiast odczuwać dreszczyk emocji i radości stresujesz się przeprowadzką? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych porad, które przydadzą się na ten czas.

aktualizacja: 2021-04-09 07:16:45

Przeprowadzka - od czego zacząć pakowanie? Od wyprzedaży garażowej 😉

Nie zostawiajmy pakowania na ostatnią chwilę. Jeśli z wyprzedzeniem wiemy o planowanej przeprowadzce, warto zabrać się za segregowanie nagromadzonych przez lata rzeczy wcześniej. Podejdźmy do tematu racjonalnie. Podobnie jak przy gruntownych porządkach, w momencie, kiedy zaczynamy segregację, znajdujemy wiele przedmiotów sentymentalnych, zapomnianych, zbędnych. Zdecydowanej większości nie potrzebowaliśmy przez kilka lat, zatem z dużym prawdopodobieństwem nie będziemy potrzebować też w przyszłości.

Świetnym (i bardzo eko 😊) pomysłem na "pozbycie się" takich przedmiotów jest podarowanie im drugiego życia:

  • Zorganizuj wyprzedaż garażową. Przedmioty można wycenić, oddać za darmo sąsiadom, lub urządzić zbiórkę na cel charytatywny. Przyjemne z pożytecznym.
  • Wystawienie przedmiotów na sprzedaż w Internecie - OLX, Vinted, Allegro, a może lokalna grupa na Facebooku - to miejsca, w których często można sprzedać dosłownie wszystko. ;-)

Pamiętajmy, że w obu przypadkach potrzebujemy czasu - warto więc zabrać się za segregację nawet 2-3 miesiące przed planowaną wyprowadzką, 2 dni przed z pewnością będziemy mieć na głowie ważniejsze sprawy. 😉

Przeprowadzka - w co pakować?

Po pozbyciu się przedmiotów, które uznajemy za zbędne, czas na drugi krok, czyli spakowanie rzeczy najważniejszych. Zanim jednak znajdziesz się na tym etapie, koniecznie dobrze się do niego przygotuj. Co będzie Ci potrzebne:

  • Kartony do pakowania - w różnych rozmiarach - możesz je zamówić w firmie przeprowadzkowej, IKEI lub po prostu w Internecie,
  • Duże worki (120 l) - najlepiej biodegradowalne, lub worki próżniowe, które zajmują mniej miejsca,
  • Taśma klejąca (kilka opakowań) i... tu tip, za który nam podziękujesz 😊 - zaopatrz się w dyspenser do taśmy. Ominie Cię szukanie nożyczek w bałaganie i rozgardiaszu, lub o zgrozo! urywanie taśmy zębami. Pamiętaj też o bardziej wytrzymałej taśmie "naprawczej", którą można zabezpieczyć nawet duże przedmioty,
  • Papier do pakowania - do owinięcia rzeczy szklanych lub, jeśli chcesz być bardziej eko, wykorzystaj stare gazety,
  • Markery do opisywania kartonów.

Dalsze kroki

Po zorganizowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy, skup się na organizacji. Dobrym sposobem jest pakowanie pomieszczeniami - kuchnia, łazienka, garderoba, sypialnia, pokój dziecięcy.

WAŻNE: Żeby uniknąć stresu w przyszłości, polecamy, rozpocznij ten etap od zapakowania wszystkich ważnych dokumentów, zaopiekuj się tym kartonem osobiście.

Na tym etapie na pewno znów znajdą się rzeczy zbędne, zorganizujmy je w jednym kartonie. Posegreguj te, które trzeba zutylizować, a te, które mogą się jeszcze komuś przydać, warto oddać np. do ośrodka pomocy społecznej.

Przy pakowaniu mebli, na pewno pojawią się takie, które trzeba będzie rozkręcić. Wszystkie śróbki, kołki i małe elementy, warto umieścić w woreczku strunowym i opisać, a następnie spakować do jednego kartonu.

Przeprowadzka, o czym pamiętać - kilka przydatnych rad na ostatni etap przeprowadzki

1. Wyczyść zapasy żywieniowe - w ostatnim czasie przed przeprowadzką, staraj się wyjeść wszystko i ograniczaj zakupy. 😉

2. Zapakuj do worka próżniowego kołdry, poduszki, załóż czystą pościel przed spakowaniem, opisz worek. Podziękujesz sobie za ten krok 😉

3. Spakuj najważniejsze, podręczne rzeczy do małej walizki - kosmetyki, ubranie na następny dzień, ręcznik.

4. Masz dzieci? Zorganizuj dla nich opiekę na czas przeprowadzki, pójdzie sprawniej. Warto też pamiętać o czworonogach i zaplanować dla nich na ten czas opiekę, czy skorzystać z hotelu dla zwierząt.

Przeprowadzka bez samochodu

Zdarza się, że w dniu przeprowadzki nie mamy czasu na przewożenie rzeczy lub nie posiadamy auta o odpowiednich gabarytach. W takim przypadku nieoceniona okazuje się pomoc profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, warto skorzystać z rekomendacji i poleceń znajomych i przyjaciół.

Alternatywnie, część rzeczy można też wysłać przesyłkami kurierskimi, na portalach takich jak Furgonetka.pl można wycenić koszt paczki na podstawie wagi i wymiarów u różnych firm kurierskich i wybrać opcję idealną dla siebie.

Stres przed przeprowadzką

Pamiętajmy, że przeprowadzka - to zawsze spory stres dla wszystkich domowników, również tych najmniejszych czy czworonogów. To nie tylko zmiana adresu, ale również dla wielu osób sentymentalne pożegnanie się z miejscem, z którym często wiążą nas szczęśliwe wspomnienia.

Jak poradzić sobie emocjonalnie z takim wydarzeniem?

  • Zorganizuj się! Sprawny plan na przeprowadzkę zminimalizuje stres.
  • Przygotuj najmniejszych domowników z wyprzedzeniem - wytłumacz, jakie są pobudki do przeprowadzki i staraj się zwrócić uwagę na pozytywne aspekty - np. nowy pokój, nowe przyjaźnie. Jeśli z tym etapem wiąże się również zmiana przedszkola czy szkoły, rozpocznij adaptację wcześniej.
  • Zbuduj dobre relacje z sąsiadami w nowym miejscu i nie zapominaj o starych przyjaźniach - popularne parapetówki, czyli imprezy z okazji przeprowadzki, warto też zorganizować… dla najbliższych sąsiadów w nowym miejscu zamieszkania, to świetna okazja do nawiązania relacji i zaklimatyzowania się. W dobie pandemii świetnym pomysłem może okazać się grill w ogrodzie. Nie zapominajmy też o starych przyjaźniach.

I na koniec uśmiechnij się, prawdopodobnie właśnie spełniłeś jedno ze swoich największych marzeń i już za moment zamieszkasz w swoim nowym domu. 😉 Więcej porad znajdziesz na stronie: www.krispol.pl

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Firma powiązana:
Krispol

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje