Zacznij od redukcji rzeczy
Remont to doskonała okazja do tego, by pozbyć się przynajmniej części niechcianych i niepotrzebnych rzeczy. Zmniejszenie ich ilości bez wątpienia ułatwi ci porządki, ponieważ po prostu nie będziesz musiał ponownie wkładać ich do szafek.
Jak zdecydować, które rzeczy należą do grupy niepotrzebnych i godnych poddania redukcji? Najlepszym sposobem na to może być posegregowanie ich na te, których używasz i na te, po które nie sięgasz już od kilku lat. Druga kategoria prawie na pewno ci się już nie przyda, dlatego możesz spokojnie zdecydować się na jej usunięcie z domu. Co zrobić z tymi rzeczami? Podpowiedź znajdziesz na stronie calmmy.pl w artykule "Odgracamy mieszkanie! Od czego zacząć porządkowanie rzeczy?".
Sprzątanie po remoncie. Od czego zacząć?
Teraz przejdźmy do najważniejszej kwestii, czyli skutecznego sprzątania po remoncie. Najlepiej zacząć je od zgromadzenia odpowiednich środków czystości oraz niezbędnych akcesoriów. Zmiotka, szufelka, odkurzacz, ściereczki, mop i oczywiście chemia będą niezbędne w tym, aby uporać się z różnorodnymi zabrudzeniami.
Warto przy tym zastanowić się nad kwestią odkurzacza i dopasować go do ilości zabrudzeń. Jeśli jesteś po poważnym remoncie i w całym domu pozostało mnóstwo pyłu, resztek tynku i innych drobinek, korzystanie z klasycznego, domowego urządzenia może nie być dobrym pomysłem, gdyż szybko się zepsuje. W tym przypadku doradzamy wypożyczenie odkurzacza przemysłowego, przeznaczonego do pracy w trudnych warunkach.
Najpierw czyścimy na sucho
Kiedy już zgromadzisz wszystko, co jest ci potrzebne, powinieneś zacząć od "sprzątania na sucho", które pozwoli ci usunąć wszystkie pyły, resztki tynku czy drobne odłamki. Dzięki temu czyszczone powierzchnie nie będą "mazać się" podczas sprzątania mokrego, co przyspieszy twoją pracę.
Pierwszym krokiem podczas każdego sprzątania na sucho, nie tylko tego po remoncie, powinno być wyniesienie największych śmieci, o czym wspomina portal uporzadkowane.pl w swoich poradach na temat sprzątania. Dzięki temu szybko pozbędziesz się tego, co najbardziej zagraca mieszkanie, na przykład zużyte folie ochronne, reszki taśmy, kartony i temu podobne przedmioty.
Następnie powinieneś za pomocą miotły, małych miotełek i odkurzacza zabrać jak największą ilość pyłu ze wszystkich powierzchni, włącznie z lampami czy listwami przy podłodze. Warto pamiętać przy tym o wszystkich, nawet najdrobniejszych zakamarkach, w których może zalegać poremontowy pył, by jak najdokładniej go usunąć.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Sprzątanie na mokro
Ostatni etap to sprzątanie na mokro, które powinno odbywać się także przy pomocy specjalnych środków. Na rynku istnieje szereg preparatów do czyszczenia pobudowlanego, które warto wykorzystać, aby usunąć trudne plamy z posadzki, pozostałe na przykład po kleju, zaprawie czy farbie. Pamiętaj jedynie, aby odpowiednie rozpuszczalniki dobierać także pod kątem zmywanej powierzchni, co uchroni ją przed zniszczeniem.
Zadbaj o dokładne umycie okien z ramami, parapetów, podłóg z listwami oraz wszystkich przełączników i innych zmywalnych powierzchni, które znajdują się w twoim domu, a na pewno uzyskasz pożądany efekt!