Kolejna edycja ulubionych targów mieszkańców regionu za nami. Wystawy zgromadziły niemal 20 000 gości. Podczas trzech targowych dni, można było nie tylko zapoznać się z najnowszą ofertą prawie 200 firm, ale także uzyskać podpowiedzi i rozwiać budowlane i dekoracyjne wątpliwości. Na stoiskach pojawiły się płytki, drzwi i okna. Targi to także kominki, piece i modne z tym sezonie dodatki: lampy, figurki i niebanalne struktury kryjące.
Warto wspomnieć o designerskich lampach wykonanych z części samochodowych, drewnianych schodach i gustownych drewnianych stolikach z dodatkiem żywicy epoksydowej. Prawdziwym hitem okazał się dom na kółkach, który pozwala cieszyć się własnym kawałkiem podłogi już za 120 tys.
Wyzwanie to dom czy mieszkanie?
Podczas targów pojawiła się oferta znanych deweloperów, skierowana do wszystkich, którzy marzą o własnym "m", niekoniecznie na kółkach. Goście targów zapoznali się z propozycjami Ryszard Grzyb Nieruchomości, Archibis Development, Eurolocum, EKO PARK, Wojas Development i EPA Investment. Nie zabrakło stylowych loftów i nowoczesnych apartamentów. Uwagę przykuwały pełne udogodnień osiedla, które czekają na nowych lokatorów.
Swoją ofertę zaprezentowali również ubezpieczyciele i pracownie architektoniczne. W Stefie Porad można było uzyskać porady związane z projektowaniem wnętrz i ogrodów. Głównym tematem rozmów były domy energooszczędne.
Po porady tylko na targi Dom, Ogród i Ty
Jedną z nowości zaprezentowanych podczas tegorocznej edycji targów była Strefa Porad, podczas której architekci, specjaliści, przedstawiciele firm i członkowie Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów, omawiali, m.in. kluczowe kwestie związane z zakupem domu na kredyt, domami pasywnymi, a nawet... jadalnymi robakami (które zaklasyfikowane zostały jako trend nadchodzących lat). W programie prelekcji nie zabrakło porad dotyczących wyboru kominka, zadziwiających słuchaczy, faktów na temat mostków termicznych i szczegółowego wykładu dotyczącego odnawialnych źródeł energii.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Goście targów, którzy szukali inspiracji na oryginalne wykończenie, z zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli pokaz technologii nakładania tynków dekoracyjnych. Prelekcje, które cieszyły się dużym zainteresowaniem gości targów, uzupełniło wystąpienie "Jak wykańczać, żeby się nie wykończyć".
Kielecki Salon Samochodowy
Fani czterokołowców również nie mieli powodów do narzekań. W ramach Kieleckiego Salonu Samochodowego, mogli zobaczyć najnowsze modele znanych marek, takich jak MAZDA, OPEL, CITROEN, FORD, KIA, VOLVO, HONDA, RENAULT, VW, SEAT, SSANGYONG, czy SUBARU.
Pamiętajmy o ogrodach... balkonach, tarasach i działkach
Dla entuzjastów ogrodów i działek, nie zabrakło drzewek i krzewów ozdobnych. Targowe tereny zewnętrzne wypełniły pergole i altany, a nawet... ogrody zimowe. Wśród feeri kwiatów ozdobnych pojawiły się modne w tym sezonie trawy i ponadczasowe byliny.
Konferencje geologiczne, warsztaty tapicerskie i konkurs dla młodych architektów
Oprócz stałej ekspozycji, na którą składały się elementy wyposażenia wnętrz i materiały budowlane, a także kwiaty i sadzonki, podczas targów odbyły się warsztaty i konferencje. Organizatorami 24. Konferencji "Kamień w złożu, architekturze i krajobrazie" był Świętokrzyski Oddział Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Targi Kielce. Zainteresowani mogli wysłuchać kilkunastu prelekcji, między innymi, dotyczących bostońskich kamieni okładzinowych na szlaku Freedom Trail, skał w architekturze podkrakowskich kościołów romańskich czy korozji biologicznej kamienia budowlanego.
Wiele miejsca poświęcono deterioracji kamieni czyli ich starzenia, zarówno w materii skalnej, jak i w środowiskach zurbanizowanych. Wykłady dotyczyły między innymi geospaceru po Trakcie Królewskim w Warszawie oraz granitów chińskich i szwedzkich.
Podczas warsztatów tapicerstwa i renowacji mebli uczestnicy dowiedzieli się, jak samodzielnie odnowić meble i nadać im niepowtarzalny wygląd. Szkolenie odbywało się będzie metodą mistrz-uczeń z naciskiem na praktykę. Warsztaty poprowadzi mgr Aleksander Kądziela - mistrz tapicerstwa, technolog drewna, psycholog biznesu, biegły sądowy rzeczoznawca meblowy.
Celem XII Ogólnopolskich Zawodów Architektury Krajobrazu "Ogród i Ty 2019", jest propagowanie wśród społeczeństwa zawodu architekta krajobrazu oraz wyłonienie najlepszego zespołu reprezentującego poszczególne placówki edukacyjne. Zawody podobnie jak w ubiegłych latach, skierowane były do uczniów szkół średnich kształcących w profilach: architektura krajobrazu, sztuka ogrodowa, ogrodnictwo (lub inne kierunki związane z projektowaniem przestrzennym terenów zieleni). Jak co roku podczas targów odbyły się pokazy organizowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy.
Smog - jak walczyć z nim w domu?
Podczas tegorocznej wystawy pojawiło się także zagadnienie eliminacji smogu. Oprócz dostępnych na stoiskach kotłów najnowszych generacji, Straż Miejska przeprowadziła pokazy, jak palić w piecu metodą od góry, tak aby zminimalizować występowanie smogu. O szczegóły można było podpytać w punkcie konsultacyjnym.