Remont ogrodzenia murowanego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Remont ogrodzenia murowanego

Z czasem każde ogrodzenie w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, nawet po kilku, kilkunastu latach od wybudowania może wymagać remontu.  Podpowiadamy, jak wykonać impregnację muru, naprawić podmurówkę betonową oraz poprawnie przykleić daszki ogrodzeniowe.

Remont ogrodzenia murowanego - impregnacja

Materiały, z których muruje się ogrodzenia, mają różną trwałość. Oczywiście najsolidniejszy jest kamień - nie trzeba go impregnować, z upływem lat nabiera charakteru. Mury z piaskowca i wapienia (kamieni porowatych) warto jednak zabezpieczyć odpowiednim środkiem, bo w miejscach zacienionych szybko porastają glonami. Impregnacja ogranicza wchłanianie wody, zmniejsza podatność na zabrudzenie i poprawia trwałość materiału.

Na rynku znajdziemy wiele preparatów do impregnacji kamienia, które nakłada się za pomocą pędzla lub natrysku. Zabieg ten możemy przeprowadzić samodzielnie, po dokładnym oczyszczeniu muru i zapoznaniu się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

Cegły klinkierowe są dość trwałe. Nie wymagają impregnacji, gdyż mają bardzo niską nasiąkliwość. Chociaż zaaplikowanie specjalnego impregnatu sprawi, że kolor materiału stanie się intensywniejszy, a powierzchnia odporniejsza na zabrudzenie. Cegły silikatowe (szczególnie łupane) dość łatwo ulegają zabrudzeniu, dlatego należy zabezpieczać je środkiem hydrofobizującym.

Mury z bloczków betonowych zaleca się impregnować, jeśli znajdują się w miejscu, gdzie łatwo mogą ulec zabrudzeniu, np. w sąsiedztwie ruchliwej drogi. Zabezpieczone bloczki łatwo czyści się myjką ciśnieniową.

Remont ogrodzenia murowanego - naprawa podmurówki betonowej

Uszkodzeniom często ulegają podmurówki z betonu wylewanego - beton kruszy się i odpada. W większości przypadków, defekty te powstają na skutek użycia do budowy cokołu nieodpowiedniego betonu lub kruszywa. Niekiedy zbyt płytkie jest też posadowienie murka albo jest on za cienki.

Niewielkie ubytki w podmurówce można wypełnić zaprawą do naprawy konstrukcji betonowych, po uprzednim oczyszczeniu i zagruntowaniu uszkodzonej powierzchni. Nie należy stosować klejów elastycznych do płytek - zupełnie nie nadają się do takich napraw. Prace tego typu warto zlecić ekipie specjalizującej się w budowie ogrodzeń.

Jeżeli ubytki pojawiają się stale, pomimo ich naprawiania, podmurówkę należy rozebrać i zbudować nowe ogrodzenie. Klasyczne cokoły wylewane z betonu zastępuje się dziś przeważnie elementami prefabrykowanymi w postaci betonowych płyt zbrojonych, wysokości 20-30 cm i długości 2-2,5 m. Są szybkie w montażu, względnie tanie i idealnie nadają się do budowy ogrodzeń z przęseł albo siatki.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Remont ogrodzenia murowanego - przyklejanie daszków

W przypadku ogrodzeń murowanych, problemem bywa również odspajanie się daszków, montowanych na słupkach i podmurówce. Elementy te można z powrotem przytwierdzić klejem mrozoodpornym. Zanim jednak to uczynimy, musimy usunąć pozostałości starego kleju, tak aby daszek mógł dokładnie przylegać do muru. Używa się do tego szlifierki kątowej lub narzędzi ręcznych. Podczas pracy należy uważać, aby nie uszkodzić ogrodzenia.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: E. Rosłaniec

Zdaniem naszych Czytelników

time image

17 Sty 2019, 08:50

Polecamy artykuły poradnikowe na naszym blogu: www.joniec-ekspert.pl. W kategorii: "Wskazówki i porady" znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań. Oto jeden z artykułów: Jak odświeżyć powierzchnię z betonu http://www.joniec-ekspert.pl/2017/08/18/jak-odswiezyc-powierzchnie-z-betonu/

time image

Gość Ewa Konieczna

11 Sty 2019, 11:57

To też chyba zależy od tego jakie to ogrodzenie mamy, mam betonowe Joniec oj naprawdę już długo i serio uszczerbków nie zauważyłam. pewnie teraz jeszcze lepsze mają wiadomo że to z czasem się udoskonala ciągle.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny