Remont ogrodzenia murowanego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Remont ogrodzenia murowanego

Z czasem każde ogrodzenie w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, nawet po kilku, kilkunastu latach od wybudowania może wymagać remontu. Podpowiadamy, jak wykonać impregnację muru, naprawić podmurówkę betonową oraz poprawnie przykleić daszki ogrodzeniowe.

Ogrodzenia z ciosanych albo łupanych bloków kamiennych sprawiają wrażenie solidnych i reprezentacyjnych. Przeważnie wznosi się z nich cokół i słupki, a na nich montuje lżejsze przęsła, np. metalowe. Konstrukcje takie prezentują się lekko i nowocześnie.

W zależności od rodzaju kamienia, mogą współgrać zarówno z domami o tradycyjnej, jak i nowoczesnej architekturze. Jako budulca można użyć prawie każdego rodzaju kamienia, choć poszczególne z nich różnią się trwałością. Granit, bazalt, porfir, sjenit, kwarcyt są prawie niezniszczalne, ale wyglądają surowo. Wapień i piaskowiec to skały miękkie, o ciepłym kolorze, przyjemnej chropowatej powierzchni i dużych walorach dekoracyjnych.

Kamień nieźle imitują specjalne bloczki ogrodzeniowe - silikatowe oraz betonowe, dostępne w wielu kolorach i fakturach. Umożliwiają szybkie postawienie tzw. suchego muru. Mają wyprofilowane zamki, więc elementy ustawia się bez zaprawy (następnie zbroi prętami stalowymi i wypełnia betonem). Rozwiązaniem wartym uwagi są też ogrodzenia z cegieł klinkierowych i silikatowych (wapienno-piaskowych). Wyroby te mają rozmaite barwy i struktury. Zbudowany z nich mur nie wymaga wykończenia okładziną.

Słupki i podmurówki często wykonuje się ze specjalnych bloczków
Słupki i podmurówki często wykonuje się ze specjalnych bloczków. Są one bardzo trwałe, choć ich powierzchnię warto chronić przed zabrudzeniem poprzez nanoszenie specjalnych preparatów. (fot. Joniec)
Ogrodzenie z cegły klinkierowej o charakterze rustykalnym, z metalicznymi przepaleniami
Ogrodzenie z cegły klinkierowej o charakterze rustykalnym, z metalicznymi przepaleniami. (fot. LHL Klinkier)
Słupy murowane z cegieł, od wewnątrz wymagają wzmocnienia w postaci metalowych prętów
Słupy murowane z cegieł, od wewnątrz wymagają wzmocnienia w postaci metalowych prętów. (fot. Röben)

Remont ogrodzenia murowanego - impregnacja

Pamiętajmy, że niektóre z omawianych materiałów należy impregnować. Zabieg ten zwiększa trwałość budulca i odporność na zabrudzenie, ponieważ ogranicza wchłanianie wody. W sprzedaży jest wiele preparatów odpowiednich do ochrony poszczególnych wyrobów. Można je aplikować samodzielnie po zapoznaniu się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu i dokładnym oczyszczeniu ogrodzenia.

Impregnować warto mury z wapienia i piaskowca, bo skały te są porowate i względnie szybko ulegają erozji. W miejscach cienistych szybko zaś pokrywają się zielonym nalotem. Pozostałe rodzaje kamienia nie wymagają takiego zabiegu. Z biegiem lat ich wygląd nieco się zmienia - można powiedzieć, że nabiera charakteru. Cegły i bloczki silikatowe - szczególnie łupane - łatwo się brudzą, więc powinno się je pokrywać środkiem hydrofobizującym. Bloczki betonowe zaleca się impregnować, jeśli ogrodzenie znajduje się w miejscu, gdzie szybko może ulec zabrudzeniu, np. blisko ruchliwej ulicy. Dzięki temu będzie je można łatwiej czyścić myjką ciśnieniową. Cegieł klinkierowych nie trzeba zabezpieczać, gdyż mają bardzo niską nasiąkliwość. Zaaplikowanie specjalnego preparatu sprawi jednak, że ich kolor stanie się intensywniejszy, a powierzchnia odporniejsza na zabrudzenie.

Mankamentem ogrodzeń murowanych bywa odspajanie się daszków, montowanych na słupkach i podmurówce. Elementy te można z powrotem przytwierdzić klejem mrozoodpornym, najpierw trzeba jednak usunąć pozostałości starego kleju, tak aby daszek mógł dokładnie przylegać do muru. W tym celu używa się szlifierki kątowej lub narzędzi ręcznych. Podczas pracy należy uważać, aby nie uszkodzić konstrukcji.

Remont ogrodzenia murowanego - naprawa podmurówki betonowej

Tradycyjne podmurówki wylewane w deskowaniu (kiedyś dość popularne), pod wpływem wilgoci, mrozu i zmian temperatury z czasem się kruszą i pękają. Dochodzi też do odspojenia okładziny z płytek silikatowych czy klinkierowych, którymi są wykańczane. W wielu przypadkach uszkodzenia te powstają wskutek użycia nieodpowiedniej mieszanki betonowej. Czasem murek jest za płytko posadowiony albo zbyt cienki. Niewielkie ubytki w przegrodzie można wypełnić zaprawą do naprawy konstrukcji betonowych (nie należy stosować w tym celu elastycznych klejów do płytek).

W sprzedaży dostępne są kompletne systemy naprawcze. W pierwszej kolejności trzeba jednak usunąć luźne fragmenty muru i oczyścić powierzchnię, potem ją zagruntować, a na koniec nałożyć zaprawę wyrównującą. Prace tego typu najlepiej zlecić ekipie specjalizującej się w budowie ogrodzeń. Jeżeli ubytki pojawiają się stale, po mimo ich naprawiania, konstrukcję najlepiej rozebrać i ewentualnie wznieść od nowa. Obecnie często zastępuje się ją np. prefabrykowanym cokołem z płyt wysokości do 30 cm, które są szybkie w montażu.

Redaktor: Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: E. Rosłaniec

Zdaniem naszych Czytelników

time image

17 Sty 2019, 08:50

Polecamy artykuły poradnikowe na naszym blogu: www.joniec-ekspert.pl. W kategorii: "Wskazówki i porady" znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań. Oto jeden z artykułów: Jak odświeżyć powierzchnię z betonu http://www.joniec-ekspert.pl/2017/08/18/jak-odswiezyc-powierzchnie-z-betonu/

time image

Gość Ewa Konieczna

11 Sty 2019, 11:57

To też chyba zależy od tego jakie to ogrodzenie mamy, mam betonowe Joniec oj naprawdę już długo i serio uszczerbków nie zauważyłam. pewnie teraz jeszcze lepsze mają wiadomo że to z czasem się udoskonala ciągle.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje