W jaki sposób docieplić bramę garażową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
W jaki sposób docieplić bramę garażową?

Jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego, brama powinna być zaizolowana - w przeciwnym razie będziemy tracić dużo energii cieplnej.

Docieplenie istniejącej bramy segmentowej

Istniejące bramy segmentowe ociepla się materiałem termoizolacyjnym, oferowanym przez producenta bramy. Zazwyczaj są to płyty izolacyjne dostosowane do konkretnego modelu. Mocuje się je na każdym z segmentów za pomocą listew z tworzywa sztucznego.

Docieplenie istniejącej bramy uchylnej i rozwieralnej

Do ocieplenia skrzydeł bram uchylnych i rozwieralnych można użyć styropianu (wypełniając nim szczelnie całe skrzydło) lub wielowarstwowej folii refleksyjnej. Folię przycina się pod wymiar skrzydła i mocuje:

  • do bram drewnianych - za pomocą 20-milimetrowych zszywek nierdzewnych;
  • do bram metalowych i PVC - za pomocą taśmy dwustronnie klejącej.

Wcześniej powierzchnie należy dokładnie oczyścić, aby zapewnić dobrą przyczepność. Warstwy izolacji muszą nachodzić na siebie z 50-milimetrowym zakładem. Złącza sąsiadujących ze sobą pasów łączy się taśmą aluminiową lub metalizowaną.

Bramy garażowe z ociepleniem - kiedy ją wybrać?

Izolacyjność termiczna jest najważniejsza w przypadku modeli zamontowanych w garażach ogrzewanych. Zakłada się w nich bramy uszczelnione różnorodnymi uszczelkami i wypełnione materiałem izolacyjnym. Produkty nieizolowane termicznie wstawia się tylko w nieogrzewanych budynkach.

Ocieplenie to najczęściej pianka poliuretanowa albo styropian (w odmianach uchylnych). Dzięki tej warstwie brama jest sztywniejsza i mniej podatna na powstawanie wgnieceń. Poza tym unika się kondensacji pary wodnej na całej konstrukcji. Na szczelność wrót wpływa też stan połączeń między segmentami oraz między nimi i ościeżnicą. Istotne jest, by wszystkie uszczelki były dobrze spasowane, a sama brama prawidłowo osadzona.

Przy kupowaniu wersji z ociepleniem, trzeba zwrócić uwagę na wartość współczynnika przenikania ciepła U całej bramy, który (zgodnie z przepisami) nie może być wyższy niż 1,3 W/(m2·K).

Brama garażowa
Przy kupowaniu bramy z ociepleniem, trzeba zwrócić uwagę na wartość współczynnika przenikania ciepła U całej bramy. Wymaganą izolację producenci uzyskują poprzez wypełnienie wrót płytami styropianu lub pianką poliuretanową oraz zastosowanie uszczelek na styku z ościeżnicą i posadzką. (fot. Gerda)

Redaktor: Emilia Rosłaniec, Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Hörmann

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość spid

12 Gru 2017, 20:13

witam mam brame gerdy miała byc ciepła i szczelna jednak mimo montażu fachowców i pozornie szczelnosci czuc chłod przy bramie.Jestem w trakcie testowania kurtyny chwilowo ze zwykłej plandeki foliowej rozciągnietej nalince poniżej lini załamania sie segmentu.Jak narazie sie sprawdza ...

time image

Gość BaDol

27 Lis 2014, 15:37

Chodzi mi o ciepłotę.

time image

27 Lis 2014, 15:16

I tak i nie - lepsze, jest w tym przypadku, pojęciem względnym.

time image

Gość BaDol

27 Lis 2014, 15:09

Czy to jest lepsze od steropianu?

time image

27 Lis 2014, 14:59

Alufox jest prawie o 1/2 tańszy.

time image

27 Lis 2014, 14:50

Cytat A co to jest ta folia wielorefleksyjna warstwowa i gdzie to kupić można? Znalazłem produkt firmy Onduline http://pl.onduline.com/onduterm-xl-kit

time image

Gość BaDol

27 Lis 2014, 14:37

A co to jest ta folia wielorefleksyjna warstwowa i gdzie to kupić można?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA