W jaki sposób docieplić bramę garażową?

W jaki sposób docieplić bramę garażową?

Jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego, brama powinna być zaizolowana - w przeciwnym razie będziemy tracić dużo energii cieplnej.

Streszczenie artykułu
Jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego, należy zadbać o izolację termiczną bramy, aby zapobiec stratom ciepła. Bramę segmentową można ocieplić, stosując płyty izolacyjne oferowane przez producenta, montowane na każdym segmencie za pomocą listew z tworzywa sztucznego. Bramę uchylną i rozwieralną ociepla się styropianem lub folią refleksyjną, którą mocuje się różnymi metodami w zależności od materiału bramy. Izolowane bramy stosuje się w garażach ogrzewanych, gdzie najczęściej wykorzystuje się piankę poliuretanową lub styropian. Wybierając bramę z ociepleniem, należy sprawdzić wartość współczynnika przenikania ciepła U, która nie powinna przekraczać 1,3 W/(m²·K). Ważna jest też szczelność połączeń między segmentami oraz odpowiednie uszczelnienie na styku z ościeżnicą i podłożem.

Docieplenie istniejącej bramy segmentowej

Istniejące bramy segmentowe ociepla się materiałem termoizolacyjnym, oferowanym przez producenta bramy. Zazwyczaj są to płyty izolacyjne dostosowane do konkretnego modelu. Mocuje się je na każdym z segmentów za pomocą listew z tworzywa sztucznego.

Docieplenie istniejącej bramy uchylnej i rozwieralnej

Do ocieplenia skrzydeł bram uchylnych i rozwieralnych można użyć styropianu (wypełniając nim szczelnie całe skrzydło) lub wielowarstwowej folii refleksyjnej. Folię przycina się pod wymiar skrzydła i mocuje:

  • do bram drewnianych - za pomocą 20-milimetrowych zszywek nierdzewnych;
  • do bram metalowych i PVC - za pomocą taśmy dwustronnie klejącej.

Wcześniej powierzchnie należy dokładnie oczyścić, aby zapewnić dobrą przyczepność. Warstwy izolacji muszą nachodzić na siebie z 50-milimetrowym zakładem. Złącza sąsiadujących ze sobą pasów łączy się taśmą aluminiową lub metalizowaną.

Bramy garażowe z ociepleniem - kiedy ją wybrać?

Izolacyjność termiczna jest najważniejsza w przypadku modeli zamontowanych w garażach ogrzewanych. Zakłada się w nich bramy uszczelnione różnorodnymi uszczelkami i wypełnione materiałem izolacyjnym. Produkty nieizolowane termicznie wstawia się tylko w nieogrzewanych budynkach.

Ocieplenie to najczęściej pianka poliuretanowa albo styropian (w odmianach uchylnych). Dzięki tej warstwie brama jest sztywniejsza i mniej podatna na powstawanie wgnieceń. Poza tym unika się kondensacji pary wodnej na całej konstrukcji. Na szczelność wrót wpływa też stan połączeń między segmentami oraz między nimi i ościeżnicą. Istotne jest, by wszystkie uszczelki były dobrze spasowane, a sama brama prawidłowo osadzona.

Przy kupowaniu wersji z ociepleniem, trzeba zwrócić uwagę na wartość współczynnika przenikania ciepła U całej bramy, który (zgodnie z przepisami) nie może być wyższy niż 1,3 W/(m2·K).

Brama garażowa
Przy kupowaniu bramy z ociepleniem, trzeba zwrócić uwagę na wartość współczynnika przenikania ciepła U całej bramy. Wymaganą izolację producenci uzyskują poprzez wypełnienie wrót płytami styropianu lub pianką poliuretanową oraz zastosowanie uszczelek na styku z ościeżnicą i posadzką. (fot. Gerda)

Emilia Rosłaniec, Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Hörmann

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego izolacja termiczna bramy garażowej jest ważna, jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego?

    Izolacja termiczna bramy garażowej jest istotna, aby zapobiec utracie energii cieplnej, co mogłoby wpłynąć na efektywność energetyczną całego budynku.
  • Jak ocieplić istniejącą bramę segmentową?

    Istniejącą bramę segmentową ociepla się za pomocą płyt izolacyjnych dostosowanych do konkretnego modelu bramy, które montuje się na każdym segmencie przy użyciu listew z tworzywa sztucznego.
  • Jakie materiały można zastosować do docieplenia bram uchylnych i rozwieralnych?

    Do ocieplenia bram uchylnych i rozwieralnych można użyć styropianu lub wielowarstwowej folii refleksyjnej, odpowiednio mocując je do powierzchni bramy w zależności od jej materiału (drewno, metal, PVC).
  • Kiedy warto zdecydować się na bramę garażową z ociepleniem?

    Bramę garażową z ociepleniem warto zamontować w przypadku garaży ogrzewanych, ponieważ zapewnia ona lepszą izolacyjność termiczną i chroni przed kondensacją pary wodnej.
  • Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej z ociepleniem?

    Przy wyborze bramy garażowej z ociepleniem należy sprawdzić wartość współczynnika przenikania ciepła U, która nie powinna przekraczać 1,3 W/(m²·K), aby spełniać normy izolacyjności.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Gość spid
12-12-2017 21:13
witam mam brame gerdy miała byc ciepła i szczelna jednak mimo montażu fachowców i pozornie szczelnosci czuc chłod przy bramie.Jestem w trakcie testowania kurtyny chwilowo ze zwykłej plandeki foliowej rozciągnietej nalince poniżej lini załamania sie segmentu.Jak narazie sie sprawdza ...
Gość BaDol
27-11-2014 16:37
Chodzi mi o ciepłotę.
bajbaga
27-11-2014 16:16
I tak i nie - lepsze, jest w tym przypadku, pojęciem względnym.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz