Dobudowa ogrodu zimowego z pozwoleniem czy bez?

Dobudowa ogrodu zimowego z pozwoleniem czy bez?

Kupiliśmy z żoną wymarzony dom z dużym ogrodem. Teraz chcielibyśmy dobudować ogród zimowy, bo mamy na taką konstrukcję miejsce. Jak zabrać się do realizacji tego pomysłu? Czy na taką dobudówkę potrzebne są jakieś zezwolenia? I wreszcie z jakich materiałów najlepiej wykonać taką oranżerię?

Streszczenie artykułu
Kupno domu z dużym ogrodem skłoniło właścicieli do pomysłu dobudowania ogrodu zimowego, co wymaga przemyślanych przygotowań. Przede wszystkim, należy określić lokalizację, wielkość i funkcję oranżerii, co będzie miało wpływ na wymagane ogrzewanie. Ogród zimowy może być zbudowany na części tarasu i zazwyczaj umiejscawia się go od strony południowej dla optymalnego nasłonecznienia. Jeśli powierzchnia budowy nie przekracza 35 m2, potrzebne jest tylko zgłoszenie w starostwie, w przeciwnym razie wymagane jest pozwolenie na budowę. Ogród zimowy nie tylko poszerza przestrzeń życiową, ale również umożliwia cieszenie się przyrodą i uprawę egzotycznych roślin przez cały rok, w zależności od zainstalowanego systemu ogrzewania.

Przeszklony ogród zimowy to rzeczywiście świetny pomysł na tę porę roku. Daje on poczucie styczności z otaczającą dom przyrodą. Realizacja takiego zamierzenia, wbrew pozorom, nie jest jednak prosta i wymaga starannych przygotowań. Na pewno zamknięty, przylegający do ściany budynku, przeszklony ogród powiększa dom i stwarza nowe możliwości aranżacyjne. Można spędzać w nim wolny czas, pracować, relaksować się, spożywać posiłki, ale też przechowywać wrażliwe na mróz rośliny, na przykład oleandry, oraz uprawiać rośliny egzotyczne, jak palmy.

Jeśli zdecydują się Państwo na montaż stałego ogrzewania, wówczas będzie można korzystać z ogrodu zimowego przez cały rok. Jeśli będzie miał on tylko ogrzewanie uzupełniające lub nie miał go wcale, wtedy będzie pełnił swoją funkcję od wiosny do jesieni. W prawie budowlanym pojęć oranżeria oraz ogród zimowy używa się zamiennie. Tych wykonanych jako przydomowe dotyczą szczególne przepisy.

Dobudowa ogrodu zimowego - od czego zacząć?

Na pewno na początku warto zastanowić się, w którym miejscu miałby znaleźć się ogród zimowy, jaką miałby mieć wielkość i jaką pełniłby funkcję (od tego zależy sposób ogrzewania).

Większość domów ma jedno wyjście na taras - w tym wypadku, przeszkloną konstrukcję można by wybudować na jego części, łącząc ją z zewnętrzną ścianą domu. Jest to często stosowane rozwiązanie. Ale czasami jest też tak, że mamy kilka tarasów i kilka wyjść. Wówczas istnieje większe pole manewru. Najczęściej ogród zimowy robi się od strony południowej ze względu na największe nasłonecznienie. Nieco rzadziej od wschodu lub zachodu, bo tam słońce operuje tylko - odpowiednio - na początku lub na końcu dnia. Należy unikać lokalizacji od północy, gdzie w ciągu zimy praktycznie nie będą docierały promienie słoneczne (chyba że Państwu to nie przeszkadza). Ale ogród zimowy może też przylegać do domu i mieć wejście z zupełnie innej strony. Takie rozwiązania również się praktykuje, choć szczerze mówiąc rzadziej.

Co do wielkości, to jeśli ogród będzie miał powierzchnię zabudowy do 35 m2, to do jego budowy - w myśl prawa budowlanego - nie są wymagane żadne zezwolenia. Trzeba będzie tylko zrobić zgłoszenie w starostwie. Zgłoszenie musi zawierać oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością i projekt ogrodu, czyli szkice lub rysunki konstrukcyjne, a do tego mapkę z lokalizacją planowanej budowli, z której będzie można wyczytać jej wielkość i odległość od granic działki. Jeśli organ nie wniesie sprzeciwu w ciągu 21 dni, można rozpoczynać budowę. Ale czasami jest też tak, że powierzchnia oranżerii przekracza 35 m2, wówczas będą Państwo potrzebowali pozwolenia na budowę, a dokumentację projektową ogrodu będzie musiał opracować uprawniony do tego architekt lub konstruktor.

Chcesz dowiedzieć się więcej o ogrodach zimowych? ➡️ Przeczytaj poradnik: Budowa ogrodów zimowych dla początkujących.

Tomasz Wojciuk
fot. otwierająca: Solarlux

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Na co zwrócić uwagę przy planowaniu budowy ogrodu zimowego?

    Należy zastanowić się nad lokalizacją ogrodu zimowego, jego wielkością oraz funkcją, co wpłynie na sposób ogrzewania. Istotne jest, aby przemyśleć, czy ogród będzie przylegał do domu i z której strony, z uwzględnieniem nasłonecznienia i dostępności tarasów.
  • Czy ogród zimowy wymaga specjalnych zezwoleń do budowy?

    Jeśli powierzchnia ogrodu zimowego nie przekracza 35 m2, wystarczy zgłoszenie w starostwie z oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością oraz projektem. Nie jest wymagane pozwolenie na budowę. W przypadku większych konstrukcji, przekraczających 35 m2, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.
  • Jakie są korzyści z posiadania ogrodu zimowego?

    Ogród zimowy rozszerza przestrzeń mieszkalną domu, oferując dodatkowe możliwości aranżacyjne. Umożliwia relaks, pracę czy spożywanie posiłków w kontakcie z naturą, a także umożliwia przechowywanie wrażliwych na mróz roślin i uprawę roślin egzotycznych.
  • Jaka powinna być idealna lokalizacja ogrodu zimowego?

    Najlepiej umiejscowić ogród zimowy od strony południowej, dla maksymalnego nasłonecznienia. Lokalizacje wschodnie i zachodnie są mniej korzystne, a umieszczenie ogrodu od strony północnej jest zalecane jedynie w sytuacji, gdy brak nasłonecznienia nie jest problemem.
  • Czy ogród zimowy może być używany przez cały rok?

    Tak, ale pod warunkiem zainstalowania stałego ogrzewania. Bez ogrzewania lub z ogrzewaniem uzupełniającym ogród zimowy będzie funkcjonalny głównie od wiosny do jesieni.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Tomasz Wojciuk
Tomasz Wojciuk

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przygodę z prasą drukowaną zaczynał w Super Expressie, z „Budujemy Dom” współpracuje od roku 2009. Lubi rozmawiać z ludźmi, podąża za nowinkami technologicznymi, zwłaszcza związanymi z branżą budowlaną i wystrojem wnętrz. Ma dar przystępnego tłumaczenia zagadnień, które mogą być skomplikowane dla laików. Aktualnie jest w trakcie budowy swojego wymarzonego domu.

Komentarze

Gość Dawid
11-07-2021 10:25
Niemoże być powiązany z budynkiem musi być wolno stojący
Gość SZWED WANDA
15-04-2021 17:02
mam dom w ostrej krawedzi czyli sasiadow z jednej i drugiej strony moi sasiedzi sa bardzo mili i nie maja nic przeciwko wybudowaniu ogrodu zimowego wyrazili zgode jednak urzedowo dostaje caly czas odmowe czy ktos zalatwial taki ogrod odechcialo mi sie juz wszystkiego i gdyby nie to ze wplacilam ...
Elfir
12-03-2018 13:02
Za ministerstwem: "wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty lub przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz