Spisujcie umowy!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2018-07-16 07:23:51
Spisujcie umowy!

Mówi się, że budowlańcom nie wolno płacić zaliczek. OK – wziąłem to sobie głęboko do serca przed budową. Teraz, rok po wprowadzeniu, stwierdzam, że w ogóle nie powinno się im płacić, zanim się domu nie przetestuje w praktyce.

W branży budowlanej funkcjonuje takie obiegowe hasło: „zapłacone – odebrane!”. Znaczy tyle, że klient, jeśli zapłacił, to zwolnił wykonawcę z wszelkiej odpowiedzialności za dzieło. Bo przecież skoro dzieło przyjął, to widocznie usterek nie było. A to śmiechu warte. W domu, nieważne w jakiej technologii budowanym, usterki ujawniają się po kilku miesiącach, czasem latach.

Taki właśnie jest mój przypadek. Dach kryła nam firma, której szef był młody (w naszym wieku), bardzo kontaktowy i sympatyczny. Taki facet, z którym zawsze da się dogadać, bo po prostu rozumie po ludzku. Nasza naiwność polegała na tym, że wszystko ustalaliśmy „na gębę” (żeby zaoszczędzić na VAT, jak zresztą większość budujących). A czuliśmy się bezpiecznie, bo człowiek był naprawdę sensowny i zaangażowany. Do głowy nam nie przyszło, że można dobierać mentalność do sytuacji, tym bardziej jak się z kimś zakoleguje.

Po kilku miesiącach od wprowadzenia zaczęliśmy mieć wrażenie, że dom się gorzej wietrzy. Szczególnie w wilgotne i ciepłe dni czuło się zapach stęchlizny, do tego stopnia, że żona zaczęła szukać jakiegoś zdechłego szczura albo gołębia na strychu. Uświadomił nas dopiero człowiek, który robił nam łazienkę na poddaszu, po tym, jak przebił się na strych z odpowietrzeniem pionu kanalizacyjnego: cała folia wiatroizolacyjna pokryta była od wewnątrz jakimś dziwnym nalotem.

Facet obejrzał kalenicę dachu i okazało się, że pas uszczelniającej membrany pod gąsiorami dachówkowymi jest beznadziejnie ułożony, tak że w czasie deszczu woda leje się do wnętrza jak z kranu. Jest jej tyle, że w suchych okresach nie zdąża odparować. Zresztą zamoczona wełna mineralna schnie bardzo długo.

Teraz trzeba wejść na dach od zewnątrz (a u nas to akrobacja – 50° nachylenia), zdjąć wszystkie gąsiory i ułożyć pod nimi uszczelnienie jak trzeba. Taka robota dwóm dekarzom zajęłaby jeden dzień. I co się okazało? Nasz dobry kolega, wykonawca tym jednym dniem, niestety, nie dysponuje. Brakuje mu też ludzi – co za pech. Przez pierwsze dwa tygodnie próbował chociaż udawać przyzwoitego, tłumaczył się, że jest zawalony robotą, ale jak tylko będzie mógł, to pomyśli. Ale później mu się znudziło.

Najpierw usłyszałem, że wymyślam problemy, bo dach był pokryty zgodnie z technologią. Potem – że najgorsi są tacy klienci, którzy się nie znają. A na końcu stwierdził, że dalsza rozmowa nie ma sensu, bo przecież robotę odebrałem i za nią zapłaciłem. Trzeba było zgłaszać mu problem wcześniej, na pewno wszystko byśmy wtedy załatwili. Wcześniej – czyli zanim draniowi zapłaciłem. A dodam do tego, że płaciliśmy mu zawsze w terminie, zgodnie z ustną umową. Bardzo nas przy tym chwalił i narzekał, jak to go naciągają inni nieuczciwi klienci: wieczne reklamacje, poprawianie po innych firmach. A on wszystkim idzie na rękę, ludzi swoich daje, bo taki przyzwoity już jest, że nikomu nie odmówi i nie zostawi z kłopotem. Dusza człowiek!

Kiedy dziś przypominam sobie te deklaracje, aż mnie ręce swędzą. Ale nie mamy na tego człowieka żadnego „bata”. Nie ma nawet śladu, że był kiedykolwiek na naszej budowie. A wystarczyłoby podpisać prostą jednostronicową umowę – mały świstek, który pozwoliłby mi teraz wezwać choćby nadzór budowlany . Dlatego wszyscy, którzy planujecie się budować, pamiętajcie: nic na ładne oczy, WSZYSTKO na piśmie.

Co powinna zawierać umowa z wykonawcami budowy domu?

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Michał

28 Gru 2018, 10:56

Nie ma sensu zwalać winy na inwestora, bo tak jak w jego interesie jest aby zaoszczędzić, tak w firmy interesie aby zarobić. Patologią nie jest szukanie tanich firm, ale udawanie, że ta firma zna się na wszystkim. Bo kiedyś przechodziła obok budowanego domu, to już wie jak dach się ...

time image

Gość Handlowiec2

21 Mar 2018, 13:21

Podnoszę temat za kolegą. TO WY PAŃSTWO WYBIERACIE TOWAR i szukacie kto Wam za PÓŁ DARMO ZROBI. Cena usług w Polsce to jest w połowie darmowa robota. Inwestor szuka kto mu taniej zrobi, kupuje tani materiał (bardzo często niezgodny z technologią bo "po co?" albo bo taniej chinole). ...

time image

28 Lut 2015, 09:16

W zasadzie, na roboty budowlane, prawo wymaga formy pisemnej.

time image

Gość Handlowiec

28 Lut 2015, 07:43

Witam.Mam kilka sugestii dotyczących problemów z wykonawcami:1.Z gówna bata nie ukręcisz- wina za to w jaki sposób się zachowują wykonawcy leży w 90% po stronie inwestorów.Tak drodzy Państwo.To Wy szukacie firm ,które wam zrobią cokolwiek bez faktury .To Wy zabijacie się o złotówkę ...

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny