Koszty budowy domu z prefabrykatów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Koszty budowy domu z prefabrykatów

Koszty wzniesienia domu murowanego tradycyjnie oraz w technologiach alternatywnych są zbliżone. Za to atutem domów prefabrykowanych jest to, że od razu znamy ostateczny koszt ich postawienia. 

Przy tradycyjnych metodach budowania, wstępny kosztorys nieraz bardzo mocno odbiega od ostatecznego. Z tego też względu, nie obeznanym z budownictwem inwestorom często wydaje się, że tradycyjny dom jest wyraźnie tańszy. W dużej mierze to efekt zbyt optymistycznego szacowania przyszłych kosztów oraz nieuwzględnienia pewnych prac i elementów domu we wstępnym rachunku kosztów.

Koszty budowy domu w technologii alternatywnej

W przyszłości technologie alternatywne będą relatywnie tanieć. To zjawisko ma kilka przyczyn. Tradycyjne murowanie wymaga dużego wysiłku od wykonawców i jest czasochłonne. A robocizna ciągle drożeje. To zjawisko już teraz świetnie widać w bogatszych od nas krajach, np. w Niemczech. Przerzucenie jak największej części pracy na maszyny w fabryce, a za to ograniczenie liczby pracowników na placu budowy - staje się po prostu opłacalne.

Często kupno nawet droższego materiału, ale pozwalającego przyspieszyć i uprościć prace, jest bardziej uzasadnione ekonomicznie. Typowym przykładem są nakładane z agregatu gotowe masy tynkarskie.

Technologia alternatywna a rosnące wymagania odnośnie jakości budynków

Rosnące wymagania odnośnie jakości budynków coraz trudniej spełnić w technologii tradycyjnej. Nowe domy muszą mieć coraz lepszą izolacyjność cieplną. Wymaga się ponadto poprawy szczelności powietrznej przegród, bo bez tego stosowanie np. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, traci sens.

Wiele alternatywnych technologii jest (w porównaniu z tradycyjnymi) po prostu superenergooszczędnych - w domu szkieletowym albo wznoszonym z kształtek styropianowych, bez kłopotu zejdziemy ze współczynnikiem U ścian poniżej 0,15 W/(m2·K), a przegroda wcale nie będzie gruba. Znacznie łatwiej jest też zapewnić szczelność i wyeliminować mostki cieplne. W budynkach tradycyjnych również da się to zrobić, jednak wykonawcy muszą mieć wysokie kwalifikacje i pracować bardzo starannie (w praktyce dłużej). A takie usługi nie są tanie.

Upowszechnienie dziś alternatywnych technologii obniży ich cenę. Każde nowe rozwiązanie z początku jest drogie, lecz gdy staje się popularne, skala produkcji rośnie, zaś koszty maleją.

Ok. 90% domów jednorodzinnych w Polsce wznosi się jako murowane. Jednak inne technologie po trochu zdobywają rynek.

Jarosław Antkiewicz
fot. VARIOHAUS PL

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość JA

22 Paź 2020, 07:29

Psstawienie domu z prefabrykatu jest szybsze to fakt ale i drozsze i to sporo. Ale z drugiej strony podliczycz czas budowu tradycyjnego czyli pracogodziny firmy budującej ceny sa zblizone ale odległości w oddaniu projektu są znaczne.Na zachodzie gdzie zajmuje sie budową z prefabow postawienie ...

time image

Gość Adam z Warszawy

29 Wrz 2020, 23:58

Gdzie obiecana cena jakiegoś projektu ??? wyłudzacie klikalność nie oferując nic !!!

time image

Gość Lanie wody

26 Kwi 2020, 14:27

Lanie wody zero konkretów

time image

Gość PrzemoA

11 Kwi 2020, 09:27

Ten tekst nic nie wnosi, szkoda czytać. Brak jakiejkolwiek ceny. Tak trudno opisać jakiś przykładowy projekt ???

time image

15 Lut 2020, 13:35

Niestety. Tak jest z niemal wszystkim. Człowiek chce sobie coś zaplanować, obejrzał ciekawe inspiracje, ale nie wie ile realizacja kosztuje. Jak chce sprawdzić, to wszędzie napotyka teksty w stylu "cena na zapytanie" albo "proszę wysłać maila, to się odezwiemy i przygotujemy ofertę". ...

time image

Gość Pat

14 Lut 2020, 16:49

Chcemy poznać orientacyjna cenę!!! Takie teksty "masło maślane" przewijają się wszedzie

time image

Gość mhtyl

12 Gru 2019, 20:03

16 godzin temu, Gość Kapitan Bomba napisał: Gdzie jest ta cena?   Fragment z artykułu   Cytat                                                          Koszt budowy domu 2019 Według kosztorysu redakcyjnego ...

time image

Gość Kapitan Bomba

12 Gru 2019, 14:48

Gdzie jest ta cena?

time image

Gość Rozsądny

12 Wrz 2019, 05:02

50tys drożej przy 100m2 domu niż tradycyjna budowa, bez sensu mija się z celem.

time image

Gość Łukasz

07 Lip 2019, 13:06

No to jakie są te koszty domu z prefabrykatów? Artykuł nie odpowiada na pytanie zadane w tytule.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje