Koszty budowy domu z prefabrykatów

Koszty budowy domu z prefabrykatów

Koszty wzniesienia domu murowanego tradycyjnie oraz w technologiach alternatywnych są zbliżone. Za to atutem domów prefabrykowanych jest to, że od razu znamy ostateczny koszt ich postawienia. 

Przy tradycyjnych metodach budowania, wstępny kosztorys nieraz bardzo mocno odbiega od ostatecznego. Z tego też względu, nie obeznanym z budownictwem inwestorom często wydaje się, że tradycyjny dom jest wyraźnie tańszy. W dużej mierze to efekt zbyt optymistycznego szacowania przyszłych kosztów oraz nieuwzględnienia pewnych prac i elementów domu we wstępnym rachunku kosztów.

Koszty budowy domu w technologii alternatywnej

W przyszłości technologie alternatywne będą relatywnie tanieć. To zjawisko ma kilka przyczyn. Tradycyjne murowanie wymaga dużego wysiłku od wykonawców i jest czasochłonne. A robocizna ciągle drożeje. To zjawisko już teraz świetnie widać w bogatszych od nas krajach, np. w Niemczech. Przerzucenie jak największej części pracy na maszyny w fabryce, a za to ograniczenie liczby pracowników na placu budowy - staje się po prostu opłacalne.

Często kupno nawet droższego materiału, ale pozwalającego przyspieszyć i uprościć prace, jest bardziej uzasadnione ekonomicznie. Typowym przykładem są nakładane z agregatu gotowe masy tynkarskie.

Technologia alternatywna a rosnące wymagania odnośnie jakości budynków

Rosnące wymagania odnośnie jakości budynków coraz trudniej spełnić w technologii tradycyjnej. Nowe domy muszą mieć coraz lepszą izolacyjność cieplną. Wymaga się ponadto poprawy szczelności powietrznej przegród, bo bez tego stosowanie np. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, traci sens.

Wiele alternatywnych technologii jest (w porównaniu z tradycyjnymi) po prostu superenergooszczędnych - w domu szkieletowym albo wznoszonym z kształtek styropianowych, bez kłopotu zejdziemy ze współczynnikiem U ścian poniżej 0,15 W/(m2·K), a przegroda wcale nie będzie gruba. Znacznie łatwiej jest też zapewnić szczelność i wyeliminować mostki cieplne. W budynkach tradycyjnych również da się to zrobić, jednak wykonawcy muszą mieć wysokie kwalifikacje i pracować bardzo starannie (w praktyce dłużej). A takie usługi nie są tanie.

Upowszechnienie dziś alternatywnych technologii obniży ich cenę. Każde nowe rozwiązanie z początku jest drogie, lecz gdy staje się popularne, skala produkcji rośnie, zaś koszty maleją.

Ok. 90% domów jednorodzinnych w Polsce wznosi się jako murowane. Jednak inne technologie po trochu zdobywają rynek.

Jarosław Antkiewicz
fot. VARIOHAUS PL

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość JA
22-10-2020 09:29
Psstawienie domu z prefabrykatu jest szybsze to fakt ale i drozsze i to sporo. Ale z drugiej strony podliczycz czas budowu tradycyjnego czyli pracogodziny firmy budującej ceny sa zblizone ale odległości w oddaniu projektu są znaczne.Na zachodzie gdzie zajmuje sie budową z prefabow postawienie ...
Gość Adam z Warszawy
30-09-2020 01:58
Gdzie obiecana cena jakiegoś projektu ??? wyłudzacie klikalność nie oferując nic !!!
Gość Lanie wody
26-04-2020 16:27
Lanie wody zero konkretów
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz