Czy opłaca się montować wentylację mechaniczną z rekuperacją?

Czy opłaca się montować wentylację mechaniczną z rekuperacją?

Czy opłaca się montować wentylację mechaniczną z rekuperacją w domu energooszczędnym, czy też po prostu spełniającym współczesne, wyśrubowane standardy termoizolacyjności? Otóż sprawa nie jest jednoznaczna...

Czy wentylacja mechaniczną z rekuperacją opłaca się w domu PASYWNYM?

W przypadku domu pasywnego jest to właściwie przesądzone z powodów wyjaśnionych w artykule "Wentylacja grawitacyjna - ile tracimy ciepła?". Nie po to przecież robimy wszystko, by dom tracił jak najmniej ciepła, by potem wyrzucać je przez komin. Najbardziej wskazana wydaje się przy tym inwestycja całościowa, a więc obejmująca wentylację z odzyskiem ciepła oraz gruntowy wymiennik ciepła.

Czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją opłaca się w domu ENERGOOSZCZĘDNYM?

A co z domem energooszczędnym czy też po prostu spełniającym współczesne, wyśrubowane standardy termoizolacyjności? Otóż sprawa nie jest jednoznaczna, a decyzja zależy przede wszystkim od tego, jakie są koszty pozyskiwania energii do celów grzewczych, czyli czym ogrzewany jest budynek.

 

Na znaczące korzyści można liczyć w przypadku ogrzewania kotłem olejowym czy też spalającym gaz płynny. Natomiast w wypadku opalania gazem ziemnym czy węglem realne oszczędności – uwzględniające koszty energii elektrycznej, wymiany filtrów w centrali wentylacyjnej i okresowego serwisowania instalacji – nie przekroczą raczej kilkuset złotych w skali roku.

 

Podkreślenia wymaga jednak, że możliwość oddychania przefiltrowanym i odpowiednio nawilżonym powietrzem może być dla wielu osób – na przykład alergików – argumentem przemawiającym za montażem wentylacji mechanicznej dużo silniej niż oszczędności na kosztach ogrzewania.

Instalacja wentylacji mechanicznej - staranne wykonanie

Jeśli decydujemy się na instalację wentylacji mechanicznej, zadbajmy o to, by zaprojektowana została profesjonalnie. Skazane na niepowodzenie są raczej próby samodzielnego dobierania elementów składowych. Projekt powinien opracować fachowiec, który na podstawie wyliczeń ustali odpowiednią średnicę kanałów wentylacyjnych i ich rozmieszczenie, pożądaną moc wentylatorów, wymiennika ciepła itd.

 

Instalacja musi być także starannie wykonana. Rury elastyczne muszą znaleźć się tam, gdzie są niezbędne (czyli przy centrali wentylacyjnej oraz wlotach i wylotach powietrza), a resztę należy wykonać z gładkich rur sztywnych. Bardzo ważne jest ich staranne zamocowanie oraz dobre zaizolowanie termiczne i akustyczne. Aby instalacja działała właściwie, niezbędne okazuje się też zwykle zrównoważenie jej przy użyciu przepustnic regulacyjnych.

Bezpośrednio przy centrali wentylacyjnej należy stosować przewody elastyczne – w przeciwnym wypadku mogą pojawić się kłopoty z wytłumieniem odgłosów jej pracy (fot. Went-Dom)

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Venture Industries

Komentarze

Mam nowy materiał filmowy. W domu, o którym mowa w materiale filmowym, zamontowano centrale wentylacyjną o wydajności 520 m3/h w synergii z pompą ciepła i to wszystko zasilane jest prądem z 26 paneli PV na dachu. Efekt jest taki, że rachunki za prąd spadają praktycznie do "zera" ...
Odświeżę temat ciekawym materiałem filmowym. Obecnie wentylacja mechaniczna wypiera z rynku wentylację grawitacyjną z oczywistych dla mnie względów. Kolejnym krokiem jest tego rodzaju wentylacja z odzyskiem ciepła (dla ograniczenia strat ciepła na wentylacji) i jeszcze kolejnym ...
Gość Pluto
02-06-2016 13:38
Opłacalność montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie można rozpatrywać tylko pod względem finansowym, ponieważ zawsze to będzie nieopłacalne, mimo marketingowego nawijania makaronu na uszy.Taka wentylacja jest czymś dodanym, zapewniającym większy komfort mieszkania ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz