Odbierasz mieszkanie? Na te rzeczy zwróć szczególną uwagę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Odbierasz mieszkanie? Na te rzeczy zwróć szczególną uwagę

Odbiór mieszkania, na które nabywca czeka miesiącami, a nawet latami, powinien być dla niego szczęśliwą chwilą. Zwykle wiąże się jednak z dużym stresem, związanym z obawą, że deweloper nie wywiązał się ze wszystkich zobowiązań i w trakcie użytkowania światło dzienne ujrzą niespodziewane wady. Inwestując tak duże pieniądze w mieszkanie, warto skrupulatnie sprawdzić jego stan przed podpisaniem protokołu odbioru technicznego. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

aktualizacja: 2024-01-25 09:13:22

1. Zgodność mieszkania z umową deweloperską

Odbierając mieszkanie warto jest upewnić się, że deweloper wywiązał się z umowy, sprawdzając m.in. deklarowany metraż mieszkania.

2. Zgodność lokalu z załącznikami do umowy

Nabywca powinien zwrócić uwagę na to, czy mieszkanie odpowiada temu, co określono w prospekcie informacyjnym oraz na rzutach.

3. Zgodność ze standardem wykończenia

Dobrze jest sprawdzić, czy wszystkie prace wykończeniowe zobowiązane przez dewelopera zostały wykonane, np. malowanie ścian czy montaż drzwi.

4. Drzwi wejściowe i okna

Nawet, jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest w porządku (okna są takie, jak zamawialiśmy, drzwi również), warto bliżej przyjrzeć się tym elementom. Podczas montażu mogło bowiem dojść do uszkodzenia czy porysowania. Poza tym należy sprawdzić stan zamków, klamek, uszczelek i zawiasów, a także to, czy okna otwierają się i zamykają prawidłowo.

5. Ściany i sufity

Błędy podczas kładzenia gładzi czy malowania mogą skutkować powstaniem pęknięć, uszkodzeń i odbarwień. Oczywiście, to jest łatwe do naprawienia, ale warto wiedzieć, czy jest taka konieczność. O znacznie bardziej poważnej usterce świadczy pojawienie się wilgoci i pleśni. Może się bowiem okazać, że mieszkanie nie ma wystarczającej wentylacji.

6. Podłogi

Podłogi to kolejny element mieszkania, któremu warto jest przyjrzeć się bliżej. Właściciel mieszkania powinien upewnić się, że są równe, wolne od pęknięć, uszkodzeń czy plam. Dobrze jest także zwrócić uwagę na stan fug, a także na wykończenie podłogi w narożnikach i w miejscu jej styku ze ścianą.

7. Instalacje elektryczne

Podstawowy test instalacji elektrycznych bez problemu wykona sam użytkownik. Chodzi o to, aby sprawdził działanie wszystkich gniazdek, wyłączników światła i urządzeń, oraz bezpieczeństwo instalacji. W przypadku wątpliwości lub jeśli chce uzyskać wyniki bardziej szczegółowego badania, powinien się zwrócić do elektryka z odpowiednimi uprawnieniami.

8. Instalacje hydrauliczne

Podobnie jak w przypadku instalacji elektrycznych, użytkownik może ograniczyć się do samodzielnego sprawdzenia działania kranów, spłuczek, syfonów i odpływów, a także ocenić wizualnie, czy nie ma przecieków. Jeśli jednak chce mieć pewność, że instalacja hydrauliczna działa poprawnie, powinien skonsultować się z hydraulikiem o odpowiednich kwalifikacjach.

9. Ogrzewanie

Bardzo ważnym elementem, który należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania, jest ogrzewanie. Oczywiście, poza sezonem grzewczym wykonanie testu poprawności działania grzejników może nie być możliwe. Przede wszystkim jednak nabywca mieszkania powinien dokonać wizualnej inspekcji i sprawdzić, czy nie ma widocznych uszkodzeń, przecieków, śladów rdzy czy nieszczelności na wszystkich elementach systemu grzewczego, w tym na grzejnikach, rurach, termostatach oraz zaworach. Należy także upewnić się, że termostaty zostały prawidłowo zainstalowane i reagują na zmiany ustawień. Warto także przyjrzeć się zaworom przy grzejnikach. Powinny być one ruchome i nie zablokowane. W przypadku systemów z zaworami termostatycznymi, trzeba sprawdzić, czy zawory te nie są zacięte.

Dodatkową pewność mogą nabywcy dać informacje pozyskane od dewelopera, dotyczące ostatniego serwisu i przeglądu systemu grzewczego, a także dokumentacja techniczna.

W przypadku wątpliwości należy rozważyć wynajęcie kwalifikowanego technika ogrzewania, który może przeprowadzić bardziej szczegółową inspekcję i ocenić stan systemu.

10. Łazienka i kuchnia

W tych dwóch pomieszczeniach należy sprawdzić stan armatury i płytek, a także - jeśli takie wyposażenie zostało zawarte w umowie - mebli, czy sprzętu AGD. Oczywiście, do sprawdzenia są tu także pozostałe, wymienione wcześniej elementy.

Podczas odbioru warto mieć przy sobie dokumentację oraz skorzystać z pomocy doświadczonego inżyniera lub inspektora budowlanego, zwłaszcza przy sprawdzaniu instalacji elektrycznych, tynków i wylewek. Ważne jest również przeprowadzenie protokołu odbioru, w którym należy odnotować wszelkie zauważone wady i usterki.

Redaktor: Damian Żabicki
fot. otwierająca: wygenerowana przez AI

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!