Sauna za ponad 14 tysięcy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2011-12-09 06:38:08
Sauna za ponad 14 tysięcy
Warto zwrócić uwagę na użyte drewno, a dokładniej jego grubość i jakość. Nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, dopóki nie kupiliśmy naszej sauny - mówi Leszek - członek Klubu Budujących Dom.

Zależało nam na dodatkowym przeszkleniu frontu sauny, by nie było w niej ciemno

Zależało nam na dodatkowym przeszkleniu frontu sauny, by nie było w niej ciemno
Parametry domu: budynek o powierzchni 190 m2, dwie kondygnacje, rok budowy 2010.

Parametry sauny: sauna parowa; konstrukcja drewniana – na ścianach i suficie świerk skandynawski, leżaki, oparcia i inne elementy stykające się z ciałem – abachi; wymiary: 200 × 210 × 220 cm. Wilgotność powietrza do 80%, temperatura do 110°C, czas rozgrzewania 45–60 min do 100°C.

Piec: dwufunkcyjny, z generatorem pary.

Zasilanie: 400 V.

Wyposażenie: piec dwufunkcyjny, sterownik zewnętrzny z wyświetlaczem LED, ławki, oparcia, zagłówki, osłony pieca i oświetlenia – drewno abachi, dodatkowo zamówiliśmy instalację alarmowo-przywoławczą (z sauny korzystają również moi rodzice).

Decyzja: Poszukiwania firmy rozpoczęliśmy już na etapie wyboru projektu domu. Szukaliśmy w internecie. Wytypowaliśmy wstępnie dwie firmy z siedzibą niedaleko naszego miejsca zamieszkania. Popytaliśmy znajomych, poszukaliśmy opinii na temat tych firm na forach budowlanych i wybraliśmy firmę, która zaproponowała nam korzystniejszą cenę.

Wielkość sauny pomógł nam dobrać wykonawca, przestawiając kilka wersji z różnym rozmieszczeniem ławek i pieca. Ponieważ chcieliśmy mieć możliwość korzystania w saunie z kąpieli suchych i parowych, zdecydowaliśmy się na piec dwufunkcyjny – z generatorem pary.

Na saunę przeznaczyliśmy wydzieloną ścianką działową część piwnicy

Piec obudowany jest listewkami, by zminimalizować ryzyko poparzenia się

Zdecydowaliśmy się na drzwi z przydymionego hartowanego szkła

Na saunę przeznaczyliśmy wydzieloną ścianką działową część piwnicy
Piec obudowany jest listewkami, by zminimalizować ryzyko poparzenia się
Zdecydowaliśmy się na drzwi z przydymionego hartowanego szkła
Rady i przestrogi:
 • Warto zwrócić uwagę na użyte drewno, a dokładniej jego grubość (my mamy 14 mm) i jakość (my mamy świerk skandynawski). Nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, dopóki nie kupiliśmy naszej sauny. Teraz porównując naszą saunę do publicznych, w których bywamy na wyjazdach widzimy, że czasem deski w nich są ciemne, mają wypadające sęki, a nawet z niektórych leci żywica. U nas na szczęście tak się nie dzieje, a korzystamy z sauny już od ponad roku.

   

 • Trafioną decyzją był też sterownik zewnętrzny. I tu znowu zrozumieliśmy to, będąc u znajomych, którzy mają saunę ze sterowaniem na piecu. To bardzo niekomfortowe i nieprecyzyjne rozwiązanie.

   

 • Dobrą decyzją było też zamontowanie w saunie oprócz szklanych drzwi dużego okna, które doświetla saunę z zewnątrz. Podczas kąpieli nie mamy wrażenia, że jesteśmy zamknięci w drewnianym, ciemnym pudełku. Musieliśmy za to dopłacić, ale było warto.

   

 • Polecam również instalację alarmową. Ok. 30–40 cm nad posadzką mamy umieszczony czerwony przycisk, który po naciśnięciu uruchamia alarm dźwiękowy. Nam już ten przycisk się raz przydał, kiedy ojciec zapragnął sprawdzić jak długo może przebywać w saunie podczas jednego seansu. Upadł na posadzkę i naciskając przycisk zaalarmował żonę, która pomogła mu wyjść z sauny. Nie wiem, co by było, gdybyśmy nie mieli tego alarmu.

   

 • Coś czego żałujemy, to zakup pieca z parownikiem. W praktyce okazało się, że bardzo rzadko korzystamy z kąpieli parowych. Niepotrzebnie więc wydaliśmy pieniądze na droższy, bo dwufunkcyjny piec.

Koszty: sauna Saunet Ori-sauna o linii tradycyjnej z piecem, akcesoriami i montażem kosztowała 14 451 zł.

Jednocześnie z sauny może korzystać 5 osób siedzących lub 2–3 leżące

Jednocześnie z sauny może korzystać 5 osób siedzących lub 2–3 leżące

 Joanna Dąbrowska

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

01 Gru 2011, 16:44

a mozna jakies fotki? opis jak sie sprawuje , generalnie jak wygladaja koszta utrzymania

time image

Gość Magnum

01 Gru 2011, 16:31

Ja kupiłem sobie oryginalną infrasaunę, czyli saunę na podczerwień. Niestety nie stać mnie na wydanie 14 tyś więc musiałem szukać czegoś tańszego. Na szczęścia infrasauna sprawdza się super, drewno to jodła kanadyjska, też mam dwa sterowniki. Pozdrawiam!.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny