Stół z żywicy – dlaczego warto go zrobić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Stół z żywicy – dlaczego warto go zrobić?

Stoły z żywicy epoksydowej to niebanalne rozwiązanie dla osób, które pragną cieszyć się niezawodnym i wytrzymałym elementem wyposażenia. Żywica należy bowiem do materiałów uodpornionych na działanie wszelkich szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym wysokich oraz bardzo niskich temperatur.

aktualizacja: 2023-01-18 08:54:15
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co będzie potrzebne do wykonania stołu z żywicy?
  • Jak zrobić stół z żywicy krok po kroku?
  • Stół do jadalni - jakie mogą być formy i style?
  • Jak nie popełnić błędów podczas robienia stołu z żywicy?
  • Stół z żywicy i drewna – ile kosztuje jego wykonanie?
  • Stół z drewna i żywicy – gdzie go wykorzystać?

Największą zaletą tego rodzaju stołów jest fakt, iż nie sposób stworzyć dwóch identycznych egzemplarzy. Każdy stół będzie wobec tego unikatem i przede wszystkim niezwykle oryginalnym oraz stylowym dodatkiem wnętrza.

Zaletą jest również to, że każdy z nas bez większych problemów będzie mógł wykonać własny, niepowtarzalny mebel. Jak zrobić stół z drewna i żywicy epoksydowej? Przede wszystkim trzeba będzie wyposażyć się w odpowiednie narzędzia oraz niezbędne materiały.

Stół z żywicy epoksydowej – co będzie potrzebne do jego wykonania?

Osoby zastanawiające się, jak zrobić stół z żywicą epoksydową powinny przede wszystkim wziąć pod uwagę zakup wszelkich materiałów, dzięki którym będzie można od podstaw stworzyć wymarzony stolik kawowy lub nieco większy wariant - stół do jadalni. Wbrew pozorom wykonanie takiego stołu nie wymaga od nas posiadania ponadprzeciętnych umiejętności. Niezbędna będzie jednak pewnego rodzaju precyzja oraz cierpliwość.

Czego potrzebujemy? Najpopularniejszym zestawieniem jest oczywiście żywica epoksydowa oraz drewno. Będziemy potrzebować desek lub plastrów drewna. Nie trzeba przejmować się, jeżeli plastry będą nieregularne, ponieważ ta nieregularność może zdecydowanie zadziałać na naszą korzyść i finalnie zaowocować niezwykle oryginalnym meblem.

Potrzebne będą również płyty PCV oraz metalowe nogi do mebli. Zdecydowanie przyda nam się także wiertarko-wkrętarka, frezy, frezarka oraz wkręty. Potrzebna jest również odpowiednia ilość żywicy epoksydowej, utwardzacz, papier ścierny oraz pigment, jeżeli zależy nam na uzyskaniu konkretnego koloru.

Stół z żywicy - jak zrobić krok po kroku

Jak zrobić stół z żywicy epoksydowej? W gruncie rzeczy zadanie nie należy do najtrudniejszych. Przy odpowiednim przygotowaniu cały proces powinien przebiegać bez najmniejszych problemów. Warto w tym celu wygospodarować odrobinę przestrzeni, którą przed rozpoczęciem trzeba będzie zabezpieczyć, np. folią malarską.

Krok 1 - przygotuj formę na stół z żywicy

Przygotowanie odpowiedniej formy z płyty PCV to podstawa zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Wszystko zależy od projektu, niemniej należy zawsze pilnować, aby forma była nieco większa niż rozmiar docelowego blatu. Należy tego pilnować ze względu na konieczność zamontowania boków, które z kolei należy wykonać z odpowiednio pociętej listwy.

Krok 2 - przygotuj plastry drewna

Stół z żywicy epoksydowej może przybierać bardzo różne formy. Zasadniczo wiele zależy od tego, jakie plastry drewna weźmiemy pod uwagę. Osoby przymierzające się do wykonania własnego stołu z żywicy epoksydowej najczęściej sięgają po plastry o finezyjnych i nietuzinkowych kształtach.

Dzięki nim będzie można stworzyć oryginalny pod każdym względem stół, ciesząc się niepowtarzalną formą. Transparentność żywicy powoduje, że będzie nieregularne piękne kształty plastrów drewna będą doskonale widoczne.

Krok 3 - przygotuj żywicę epoksydową

Najważniejszym krokiem jest właściwe przygotowanie żywicy epoksydowej. Warto w tym celu sięgnąć po ochronne rękawice i maskę. Niektórzy zalecają również stosowanie okularów ochronnych.

Żywicę należy umieścić w pojemniku i dodać zalecaną przez producenta ilość utwardzacza. Mikstura musi być bardzo dobrze wymieszana, a w tym celu należy użyć wkrętarki i mieszadła.

Krok 4 - zalej drewno żywicą

Należy pamiętać o tym, żeby plastry drewna zostały dociśnięte czymś ciężkim przed rozpoczęciem wylewania żywicy. Tylko dzięki obciążeniu będziemy mieli pewność, że żywica nie wleje się pod plastry. Grubość stołów może być bardzo różnorodna. Bardzo ważnym jest, aby jednorazowa warstwa żywicy nie przekraczała centymetra.

Żywicę należy rozlewać ostrożnie, a każdą centymetrową warstwę pozostawić na dobę. Stolik powinien być odpowiednio zabezpieczony i przede wszystkim nie powinien znajdować się w miejscu zakurzonym.

Wszelkie drobne elementy mogą zniszczyć efekt końcowy. Niewielkie pęcherzyki pojawiające się w żywicy są naturalnym zjawiskiem. Należy je delikatnie usuwać z pomocą opalarki.

Bez względu na ilość warstw żywicy, warto po ostatnim etapie wlewania pozostawić stół na kilka dni. Ten czas zagwarantuje nam żywicę o odpowiedniej twardości.

Krok 5 - oszlifuj blat stołu z żywicy

Szlifowanie blatu może kojarzyć się z najmniej wdzięcznym etapem pracy. Warto jednak podkreślić, że to właśnie podczas szlifowania nadajemy naszemu stolikowi ostateczną formę.

Rozpoczynamy od papieru ściernego o dosyć małej gradacji, za pomocą którego usuwamy wszelkie niedoskonałości i nierówności. Następnie przechodzimy do papieru wodnego, czyli takiego, dzięki któremu wypolerujemy blat na mokro.

Na samym końcu warto skorzystać ze specjalistycznej pasty ściernej oraz gąbki. Wiele osób decyduje się na dodatkową warstwę specjalnego lakieru do żywicy epoksydowej, który wzmacnia powierzchnię i powoduje, że finalnie stół cieszy się jeszcze większą wytrzymałością.

Krok 6 - przymocuj nogi do stołu z żywicy

Zwieńczeniem całej pracy będzie zamocowanie nóg do stołu. Wiele jednak zależy od tego, na czym blat faktycznie ma się znajdować. Niektórzy, zamiast osobnych nóg decydują się na przygotowanie specjalnej konstrukcji, na której zamocowany będzie blat.

Stół do jadalni - różne formy i style

Stoły do jadalni mogą przybierać bardzo różne formy. Niemniej, coraz większym zainteresowaniem cieszą się modele nawiązujące do natury, a właściwie na naturze bazujące. Naturalne stoły wykonane z wysokogatunkowego drewna to nie tylko niezwykle atrakcyjny element wyposażenia każdego wnętrza, ale także inwestycja na bardzo długie lata.

Tego rodzaju meble cieszą się ogromną trwałością. Są uodpornione na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, nie przejmują się zarówno niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Nade wszystko, prezentują się po prostu unikatowo. W tego typu stołach kluczowymi elementami są widoczne sęki oraz pewnego rodzaj "niedoskonałości".

Ekskluzywny, a jednocześnie bardzo naturalny wygląd takich stołów sprawia, że sprawdzają się one tak naprawdę we wszystkich wnętrzach. Są one częstym wyborem osób, które pragną urządzić swoje cztery kąty w stylu skandynawskim. Inspiracją do stworzenia tego stylu była między innymi właśnie natura i jej niekończący się potencjał.

Stół z żywicy epoksydowej - uwaga na błędy

Samo wykonanie stołu z żywicy epoksydowej nie należy do zadań trudnych. Bardzo ważnym jest jednak postępowanie zgodnie z instrukcją korzystania z żywicy epoksydowej. Przyspieszanie procesu może zakończyć się całkowitą porażką. Brzemienne w skutkach może być także korzystanie z produktów niewiadomego pochodzenia lub postępowanie według własnego uznania, zamiast wnikliwej analizy instrukcji.

Wykonanie stołu swoich marzeń powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta żywicy. Na rynku są dostępne różnego rodzaju żywice oraz utwardzacze. Trzeba wziąć pod uwagę również proporcje oraz czas schnięcia kolejno układanych warstw żywicy.

Nie należy zakładać, że można taki stół wykonać, stosując metodę "na oko". Najczęstszym błędem popełnianym przy tworzeniu tego rodzaju stołów jest pomijanie instrukcji stosowania żywicy, pigmentu oraz utwardzacza.

Zdarzają się również problemy podczas usuwania powstających w sposób naturalny pęcherzyków. Dokonujemy tego za pomocą opalarki, jednak zbytnie zbliżenie płomienia do powierzchni może utwardzić żywicę miejscowo, a nawet ją przypalić. Lepiej poświęcić nieco więcej czasu, pracując opalarką w bezpiecznej dla blatu odległości.

Stół z żywicy i drewna – ile kosztuje jego wykonanie?

Osoby zastanawiające się, jak zrobić stół z żywicy epoksydowej powinny przede wszystkim określić rodzaj stołu. Można od razu skusić się na większy gabarytowo stół dla całej rodziny lub zacząć od niewielkiego stoliczka na kawę.

Oczywiście cena będzie w dużym stopniu zależna od tego, jaki projekt przyjdzie nam zrealizować. Najdroższym elementem jest oczywiście drewno. Nie można jednak podać jednoznacznej ceny, bo w grę wchodzi zarówno gatunek, jak i rozmiar dostępnych plastrów.

Niewielkie deski bez kory to koszt oscylujący wokół kilkudziesięciu złotych. Dębowe tarcice to z kolei koszt około tysiąca złotych za metr sześcienny. Warto jednak pamiętać, że sporą część naszego blatu będzie stanowiła żywica, a zatem nie trzeba inwestować ogromnych pieniędzy w samo drewno.

Koszt żywicy zależy od rodzaju oraz producenta. Szacuje się, że za opakowanie kilogramowe zapłacimy od kilkudziesięciu do stu złotych. Utwardzacz kosztuje nie więcej niż pięćdziesiąt złotych. Biorąc pod uwagę różnorodność możliwości trzeba szacować, że stół drewniany z żywicy epoksydowej może kosztować od 300/400zł do kilku tysięcy złotych.

Stół z drewna i żywicy – gdzie go wykorzystać?

Oryginalne stoły drewniane z dodatkiem transparentnej lub barwionej żywicy do doskonały dodatek do salonu czy jadalni. Prezentuje się przepięknie i stanowi nie lada ozdobę każdego wnętrza.

Z całą pewnością jest to wyjątkowa propozycja dla miłośników niebanalnego designu. Może być stołem przeznaczonym do spożywania rodzinnych posiłków lub niewielkim stoliczkiem na kawę.

Warto jednak wziąć pod uwagę tego rodzaju stoły również w przypadku wystroju restauracji czy kawiarni. W dzisiejszych czasach wystrój wnętrza ma równie duże znaczenie, co zawartość menu. Warto wobec tego zatroszczyć się o taką aranżację, która sprawi, że klienci z chęcią będą spędzać czas w danym miejscu.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

fot. otwierająca: Pixabay

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Ar2r

29 Jan 2023, 10:10

Bardzo ciekawy artykuł. Dziękuję!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły