Jak zastosować żywicę epoksydową do drewna?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zastosować żywicę epoksydową do drewna?

Żywica epoksydowa to środek o niezwykle szerokim zastosowaniu. Można ją użyć do tworzenia zjawiskowych mebli, posłuży jako środek do impregnacji, a co zaskakujące, również do klejenia metalu.

aktualizacja: 2021-07-15 09:19:13

Czym jest żywica epoksydowa?

Żywica epoksydowa to rzecz jasna materiał syntetyczny, którego składnikami są przeważnie polifenole, oligomery i epichlorohedryn.

Jakie właściwości ma żywica epoksydowa?

Wskazać tu należy: hydrofobowość, trwałość na różne uszkodzenia mechaniczne, brak wrażliwości na działanie wysokich temperatur i promieni UV. Przede wszystkim używana jest do impregnacji drewna i sklejania różnych materiałów. Można ją również zmieszać z włóknem szklanym, a to z kolei daje niezwykłą wytrzymałość na wszelakie warunki atmosferyczne, dzięki czemu swoje zastosowanie ma też w produkcji karoserii samochodowych a nawet lotniczych.

Żywica epoksydowa do drewna

Pisaliśmy już, że tą substancją można pokryć różne powierzchnie, jednak żywica epoksydowa do drewna nadaje się idealnie. Decyzja o zabezpieczeniu blatów i stołów żywicą epoksydową jest bardzo dobrym pomysłem i gwarancją zachowania go przez długie lata. Warto tu podkreślić wysoką odporność na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne, co w przypadku stołów lub blatów ma szczególnie duże znaczenie.

Impregnacja drewna żywicą epoksydową to nie jest zadanie dla amatora, wymaga większej wprawy, dlatego najlepiej poprosić o pomoc specjalistę.

Często pojawia się pytanie o cenę tego produktu, jest ona bardzo różna, za kilogram trzeba wydać minimum 40 złotych, jednak trafiają się również takie po 100 zł.

Gdzie się stosuje żywicę epoksydową?

Niektóre zastosowania wymieniliśmy już wcześniej. Warto wspomnieć także o innych miejscach, w których można tę substancję użyć. Są to choćby podłogi z żywicy epoksydowej. Najczęściej spotkane były w halach przemysłowych ze względu na ich ogromną trwałość. Ale dzisiaj stosuje się ją także w designerskich mieszkaniach. Nadaje się ona nie tylko do salonu, ale również kuchni i łazienki bo jest odporna na wilgoć. Jej zaletą jest wizualne powiększenie pomieszczenia, gdyż jest gładka. To też doskonałe rozwiązanie dla nielubiących sprzątać. Żywice cienkowarstwowe to najlepszy wybór na prywatne potrzeby domowe, a ich ceny oscylują wokół 50-130 złotych za kilogram.

Żywica epoksydowa - użycie i bezpieczeństwo

Jak to często jest z substancjami chemicznymi, trzeba zachować ostrożność i znać podstawowe zasady bezpieczeństwa. A zatem podstawowe pytanie brzmi żywica epoksydowa jak używać? Należy mieć na uwadze, że żywica epoksydowa, gdy jest płynna, jest ma właściwości toksyczne. Zaopatrz się w odzież ochronną i ponadto rękawice lateksowe, specjalne gogle i obuwie.

Po wyschnięciu i stężeniu jest zupełnie bezpieczna zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Nie wahaj się zatrudnić fachowca, jeżeli się boisz samodzielnej aplikacji. Zaopatrzenie się w ubrania ochronne wyższej jakości też kosztuje, a przy zatrudnieniu pracownika oszczędzasz dodatkowo sporo czasu.

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje