Jaki materiał wybrać na blat kuchenny i inne elementy wykończenia wnętrza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jaki materiał wybrać na blat kuchenny i inne elementy wykończenia wnętrza?

Dzisiejsza technologia daje tak szeroki wybór, że jest on naprawdę ciężki ze względu na walory użytkowe jak i estetyczne. Podstawowe kryteria, jakimi powinniśmy się kierować to higieniczność, wytrzymałość na uszkodzenia, estetyka, a także ekologia.

aktualizacja: 2023-11-22 12:11:40

Materiał, który łączy te cechy, to konglomerat kwarcowy zwany inaczej kamieniem udoskonalonym technicznie. Są to piaski kwarcowe (kwarc to najtwardszy minerał wykorzystywany przemysłowo) z dodatkiem materiałów naturalnych, takich jak granit lub szkło (pochodzące z recyklingu, kruszone pozostałości po wydobyciu skał lub produkcji luster), niewielką ilością żywicy i pigmentów.

Konglomeraty spełniają zatem normę ekologiczną - nie przyczyniają się do dewastacji naszego środowiska, a jednocześnie powstają w około 92% z materiałów naturalnych. Produkcja płyt, z których powstają w zakładach kamieniarskich blaty, parapety, okładziny ścian lub podłóg, schody lub inne elementy wyposażenia wnętrz, jest oparta na technologii, która zapewnia niską nasiąkliwość (w efekcie brak powstających zaplamień na powierzchni blatów). Jeżeli dodamy do tego elastyczność, jaką zapewnia domieszka żywicy, powstaje materiał wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy wyszczerbienia niejednokrotnie zdarzające się przy pracy w kuchni.

Atuty te powodują, iż materiał jakim jest konglomerat kwarcowy to "kamień" nieomal idealny. Jego czyszczenie odbywa się za pomocą ciepłej wody z mydłem lub środkami z alkoholem, które rozpuszczają powierzchniowe plamy powstałe przy codziennym użytkowaniu blatu, stołu czy parapetu. Dbanie o niego jest łatwe i bezproblemowe. Nie zapominajmy też o estetyce. Lata 20. XXI wieku we wnętrzach to dominacja estetyki naturalnych marmurów, a raczej materiałów im podobnych. Nawet najnowsze technologie mają za zadanie imitować naturę, wzbogacając ją o najwyższe standardy higieny i najprostszej użyteczności. Wszyscy producenci kamieni technicznych oferują materiały, które zbliżają się estetycznie do naturalnych marmurów włoskich, hiszpańskich czy naturalnych kwarcytów z Brazylii lub Indii - wszystkich kruchych, drogich, ale bajecznie pięknych. Designerzy współpracujący z fabrykami konglomeratów poszerzają gamę swoich dekorów o materiały zbliżone do wspomnianych naturalnych materiałów. Jednym z doskonałych przykładów może być TechniStone - amerykańska firma, która od 30 lat w fabryce zlokalizowanej w Czechach produkuje materiały tego typu.

Nasza ostatnia kolekcja zaprezentowana m.in. na targach Warsaw Home spotkała się z wielkim zainteresowaniem klientów. W TechniStone, oprócz nowych kolorów przypominających do złudzenia naturalny kwarcyt, marmur z Włoch typu Carrara czy Callacata, pracujemy także nad szerokim wachlarzem zastosowań konglomeratu - od ścian w brodzikach, poprzez stoły i stoliki kawowe, kończąc na przeźroczystych okładzinach ścian, które można podświetlić i wydobyć z nich naturalne piękno kamienia.

Stoisko TechniStone, targi Warsaw Home 2023
Stoisko TechniStone, targi Warsaw Home 2023

Podsumowując - w naszych wnętrzach mamy mieć materiały, które nam się podobają, i które dzięki estetyce, wpływają na nasze samopoczucie. Warto jednak wybrać jakość, która zapewni nam ich bezproblemowe użytkowanie, bez konieczności ciągłego sprzątania i dbałości o ich czystość i wygląd.

Na zdjęciu otwierającym: Podświetlana wyspa kuchenna z kongomeratu TechniStone, dekor Glencoe

Krzysztof Piotrowski, dyrektor TechniStone Polska
Krzysztof Piotrowski
dyrektor TechniStone Polska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image