Decydując się na taki wariant, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim warto określić, czy przestrzeń kuchenna ma być całkowicie otwarta, czy też formalnie wyznaczona na przykład za pomocą wyspy, półwyspu z barkiem śniadaniowym lub ażurowej ścianki. Ważnym aspektem jest eliminacja zapachów rozchodzących się z otwartej kuchni po przestrzeni mieszkalnej, dlatego niezwykle istotne jest zainstalowanie odpowiedniego okapu. Dodatkowo niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji poszczególnych stref.
Należy także mieć na uwadze, że przy otwartej przestrzeni kuchennej dźwięki związane z gotowaniem czy pracą zmywarki będą słyszalne w salonie oraz jadalni. Jeśli planujemy w kuchni wyspę, konieczne jest doprowadzenie odpowiednich instalacji, takich jak prąd, czy woda, w zależności od przewidzianych na wyspie funkcji. Aranżacja otwartej kuchni powinna zapewniać optymalne warunki do pracy, uwzględniać odpowiednią ilość miejsca w zabudowie do przechowywania sprzętów kuchennych, dzięki temu cała przestrzeń strefy dziennej będzie uporządkowana. W przypadku otwartej kuchni bliskość spiżarki może okazać się idealnym rozwiązaniem.
Należy również zadbać o odpowiednie rozplanowanie instalacji elektrycznej, warto zastosować rozwiązanie, umożliwiające niezależne uruchamianie poszczególnych stref oświetleniowych. Dzięki temu możliwe będzie dostosowanie oświetlenia do konkretnych potrzeb, zarówno do pracy w kuchni, jak i relaksu w części wypoczynkowej strefy dziennej.
Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej