Jak zaplanować funkcjonalną małą kuchnię?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak zaplanować funkcjonalną małą kuchnię?

Aby zapewnić w kuchni optymalne warunki do pracy i przechowywania, należy zadbać o właściwą organizację poszczególnych funkcji. W przypadku niewielkiego pomieszczenia kwestia ta ma szczególnie istotne znaczenie.

aktualizacja: 2022-06-22 09:29:33

Kuchnia może być zamknięta, półotwarta lub też otwarta na strefę dzienną i właśnie taki wariant układu funkcjonalnego sprawi, że kuchnia wizualnie zyska na przestronności. Przy mniejszym metrażu domu bardzo dobrze sprawdzają się kuchnie połączone z jadalnią poprzez półwysep z barkiem śniadaniowym oraz blatem roboczym. Na etapie aranżacji kuchni należy zadbać o odpowiednie rozplanowanie funkcjonalne i w przemyślany sposób rozmieścić poszczególne szafki oraz sprzęty AGD, zwracając uwagę na ich rodzaj, rozmiar i zastosowanie.

W miarę możliwości warto zachować zasadę trójkąta roboczego i w odpowiednim miejscu zaplanować strefę przechowywania (lodówka), zmywania (zlewozmywak, zmywarka), gotowania (kuchenka) z uwzględnieniem blatów roboczych. Aby wykorzystać dostępną powierzchnię w maksymalny sposób, dobrze jest zastosować zabudowę aż do sufitu, przewidując w niej także narożne szafki i dodatkowe półki, by uzyskać jak najwięcej miejsc do przechowywania. Funkcję mini spiżarni w małej kuchni mogą spełniać słupki z wysoką zabudową.

Wygodne użytkowanie ułatwi też funkcjonalne wyposażenie szafek i uwzględnienie w nich szuflad oraz praktycznych akcesoriów, takich jak kosze cargo, czy różnego rodzaju organizery. Dobrze jest wygospodarować przy lodówce szuflady na zapasy spożywcze, przy kuchence miejsce na garnki i patelnie oraz szafki na naczynia w pobliżu zlewu lub zmywarki. Podczas aranżacji kuchni nie można zapomnieć o doborze właściwego oświetlenia sufitowego oraz pod szafkami, które zapewni właściwe oświetlenie blatów do pracy. Warto również pamiętać o odpowiedniej kolorystyce, mając na uwadze, że w małych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się jasne barwy.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje