Kuchnia może być zamknięta, półotwarta lub też otwarta na strefę dzienną i właśnie taki wariant układu funkcjonalnego sprawi, że kuchnia wizualnie zyska na przestronności. Przy mniejszym metrażu domu bardzo dobrze sprawdzają się kuchnie połączone z jadalnią poprzez półwysep z barkiem śniadaniowym oraz blatem roboczym. Na etapie aranżacji kuchni należy zadbać o odpowiednie rozplanowanie funkcjonalne i w przemyślany sposób rozmieścić poszczególne szafki oraz sprzęty AGD, zwracając uwagę na ich rodzaj, rozmiar i zastosowanie.
W miarę możliwości warto zachować zasadę trójkąta roboczego i w odpowiednim miejscu zaplanować strefę przechowywania (lodówka), zmywania (zlewozmywak, zmywarka), gotowania (kuchenka) z uwzględnieniem blatów roboczych. Aby wykorzystać dostępną powierzchnię w maksymalny sposób, dobrze jest zastosować zabudowę aż do sufitu, przewidując w niej także narożne szafki i dodatkowe półki, by uzyskać jak najwięcej miejsc do przechowywania. Funkcję mini spiżarni w małej kuchni mogą spełniać słupki z wysoką zabudową.
Wygodne użytkowanie ułatwi też funkcjonalne wyposażenie szafek i uwzględnienie w nich szuflad oraz praktycznych akcesoriów, takich jak kosze cargo, czy różnego rodzaju organizery. Dobrze jest wygospodarować przy lodówce szuflady na zapasy spożywcze, przy kuchence miejsce na garnki i patelnie oraz szafki na naczynia w pobliżu zlewu lub zmywarki. Podczas aranżacji kuchni nie można zapomnieć o doborze właściwego oświetlenia sufitowego oraz pod szafkami, które zapewni właściwe oświetlenie blatów do pracy. Warto również pamiętać o odpowiedniej kolorystyce, mając na uwadze, że w małych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się jasne barwy.
Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl
- Jaki okap wybrać do nowoczesnej kuchni?
- Mity na temat drewnianej podłogi w kuchni - jakie produkty warto wykorzystać?
- Gdzie zamontować dozownik do płynu do naczyń?
- Co najlepiej położyć na podłogę w kuchni?