Kolory kuchni - jakie wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kolory kuchni - jakie wybrać?

Ponadczasowa biel, głęboka czerń, a może inny, mniej oczywisty odcień? Postawić na jednolitą barwę, drewno, kamień, a może wciąż modny beton? Wybór kolorów do kuchni nie jest prosty. Zwłaszcza, że możliwości jest niemal tak wiele jak przepisów na dania, które można w niej przygotować.

aktualizacja: 2022-04-28 14:48:28

To nie ustawienie sprzętów, ani wybór urządzeń, ani nawet wybór ogólnego charakteru wnętrza budzi największe trudności podczas tworzenia aranżacji i zabudowy kuchni. Niezwykle często najtrudniej wybrać jest… kolor. I to nie tylko ścian, ale też frontów i blatów meblowych.

O ile bowiem rozkład kuchni planowany jest już na etapie budowy lub remontu i często determinowany układem instalacji, wybór AGD opiera się na porównaniu parametrów, a styl wnętrza wynika ze stylu życia - paleta kolorystyczna daje tak szerokie możliwości, że rodzi to problemy. Tym bardziej, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "Jaki kolor sprawdzi się w kuchni?" Co mamy do wyboru? I jakie są plusy i minusy najczęściej wybieranych barw?

Ponadczasowa (i kłopotliwa) biel

Wśród najczęściej wybieranych barw pierwsze miejsce od lat zajmuje biel - zarówno w połysku, jak i w spokojniejszym matowym wykończeniu. Jest elegancka i uniwersalna - można ją łączyć z dowolnymi wzorami i materiałami, i w każdym zestawieniu wyglądać będzie świetnie. Tyle tylko, że jeśli poszukujemy rozwiązania oryginalnego - no cóż, tu biel nie zda egzaminu. Poza tym - o ile na frontach wygląda świeżo, to na blatach często rodzi problemy.

- Mówiąc wprost - trudno utrzymać ją w czystości. Dla tych, którzy mimo wszystko chcieliby mieć blaty w kolorze mleka, dobrym rozwiązaniem są materiały kompozytowe. Solid Surface marki KRION dostępny jest w kilku odcieniach bieli i kilku wzorach kamiennych, w których stanowi ona dominantę. Materiał ten ma tę wyższość nad blatami laminowanymi, że łatwiej go czyścić. Pozwala na tworzenie bezspoinowego połączenia ze zlewem i meblami, a do tego - dzięki brakowi porów - uniemożliwia namnażanie się bakterii na powierzchni - wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu marki REJS, dystrybutora KRION w Polsce.

Szarości najlepiej z dodatkami

Drugie miejsce na podium zajmują szarości - od delikatnych popieli, po głęboki antracyt i grafit. W grupie tej odnaleźć można zarówno wzory jednobarwne, jak też inspirowane kamieniem i betonem oraz drewnem. Plusem szarości - podobnie jak w przypadku bieli - jest ich neutralność. Aby jednak aranżacja w nich utrzymana nie wydawała się zbyt ponura lub mdła, postawić musimy na dodatki i… szczegóły.

Jeśli chodzi o elementy dekoracyjne - tych w szarej kuchni możemy zastosować mnóstwo. Wymienić można choćby tekstylia - zasłony, ściereczki, obrusy, ozdobne szkło lub ceramikę, przywiezione z podróży pamiątki, a także… akcesoria meblowe. Czarny reling podwieszony pod górną zabudową, szuflada lub cargo z ciemnym stelażem (np. Slim Box, Cargo Mini lub Maxi REJS), czy lekkie półeczki z malowanego proszkowo aluminium (np. Modalus REJS), mogą totalnie zmienić charakter aranżacji, w której szarość mebli jest podstawą i tłem.

- Ale to nie wszystko. W przypadku "szarych kuchni" warto zwrócić uwagę również na detale samych frontów i blatów. Dobrym przykładem jest struktura powierzchni płyt laminowanych oferowanych przez markę SM’art, którą można wyczuć pod palcami i która idealnie współgra ze wzorem kamienia lub drewna. Dzięki niej płyty jeszcze bardziej przypominają naturalny materiał, choć są pozbawione jego wad. Są odporniejsze na działanie wysokich temperatur, wilgoci i zabrudzenia, a także wygodniejsze w obróbce. - wyjaśnia Damian Rybak. - Innym godnym uwagi elementem są obrzeża z rysunkiem poprzecznego rozkroju drewna, które wręcz przyciągają wzrok, a także blaty kompaktowe o grubości zaledwie 10 mm. Warto nadmienić że oferta SM’art. obejmuje ponad 80 różnych wzorów.

Barwy dla odważnych

Rosnącą popularnością wyróżnia się też czerń. Jej plusem jest nieoczywistość i oryginalność. Zjawiskowo może wyglądać i w połysku, i wykończeniu matowym i satynowym. Zwłaszcza gdy umiejętnie zestawi się ją z elementami w innych odcieniach. Czerń najlepiej łączyć ze wzorami drewnopodobnymi. Ciepłe wybarwienie i niepowtarzalny rysunek słojów dekorów takich jak Timber, Malibu czy Clum marki SM’art., czarne tło perfekcyjnie eksponuje. Udanym zabiegiem jest też wprowadzenie do ciemnej zabudowy kolorów metali np. miedzi, złota i mosiądzu.

Oczywiście oprócz zwycięskiej trójki, w kuchni doskonale sprawdzają się również inne barwy. I to sprawdzają się całkiem często, bo po latach przywiązania do bezpiecznej bieli, coraz chętniej eksperymentujemy i sięgamy po odważne rozwiązania. Wśród najpopularniejszych "kolorowych odcieni" w ostatnich miesiącach króluje zieleń - zwłaszcza butelkowa, morska i miętowa, przełamane szarością błękity i granaty, a także żółcienie - odcienie szafranu, miodu i bursztynu. Tym najodważniejszym zaś producenci płyt i laminatów proponują m.in. energetyzujący odcień pomarańczy, żywą nasyconą czerwień oraz fiolety i pudrowe róże.

- Szeroka oferta umożliwia realizację najbardziej nawet nietuzinkowych pomysłów i perfekcyjne dopasowanie barwy do marzeń. Jeśli nie jesteśmy pewni co do ostatecznego efektu, warto przyjść do hurtowni REJS, gdzie można obejrzeć gotowe wzory - te najmodniejsze i te najnowsze, lub… wybarwić surowy front na dowolny kolor. Granice wytycza jedynie wyobraźnia. - dodaje Damian Rybak.

Firma powiązana:
REJS Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje