Urządzamy wnętrze kuchni - najmodniejsze aranżacje

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Urządzamy wnętrze kuchni - najmodniejsze aranżacje

Tradycyjne serce domu bywa dziś bardzo nietradycyjne. Współczesna kuchnia kipi od innowacyjnych technologii, bywa także ubrana w awangardową formę. A jednak nadal możemy sprawić, że będzie magnetycznie przyciągać zarówno domowników, jak i gości.

Jaka jest współczesna kuchnia?

Coraz częściej otwarta, widoczna z salonu i pozbawiona wobec niego kompleksów - dzisiejsza kuchnia nie ukrywa, że ma aspiracje. Te najodważniejsze wysuwają się na pierwszy plan, uciekając spod ścian, które do niedawna podpierały, i śmiało występując na środek pomieszczenia. To właśnie jeden z najmodniejszych trendów - zabudowa kuchenna w postaci bloku (wyspy w rozmiarze XXL) lub przełamanego ciągu, zlokalizowana w samym centrum strefy dziennej.

I trzeba przyznać, że ta koncepcja zyskuje w dzisiejszych czasach mocne uzasadnienie. W dobie wyrównywania szans, gdy kobiety nie dają się już zepchnąć na kulinarne zaplecze - do ciasnej zamkniętej kuchenki, często nawet pozbawionej okna - nawet te panie, dla których gotowanie jest pasją, mogą w trakcie przyrządzania potraw uczestniczyć w życiu rodzinnym i towarzyskim na pełnych prawach. A może w takiej "centralnej" kuchni chętniej dołączą do nich partnerzy, dzieci, a nawet goście?

Śmiałe pomysły wymagają odpowiednich warunków - pomieszczenie powinno być duże, najlepiej z ciekawym widokiem na ogród. Musimy przemyśleć też przebieg instalacji, rozmieszczenie punktów świetlnych, stylistykę mebli i gatunek materiałów wykończeniowych. Jak widać - w kuchni tematów nam nie zabraknie.

Zabudowa kuchenna z kolekcji AK Project, wykończona fornirem orzech verona
W dużym wnętrzu wyspowa organizacja kuchni pozwala zachować ciekawe widoki. Zabudowa z kolekcji AK Project, wykończona fornirem orzech verona. (fot. Arrital)
Adresowana do młodych odbiorców seria mebli kuchennych First z kolekcji Everyone
Adresowana do młodych odbiorców seria mebli kuchennych First z kolekcji Everyone to zestaw elastycznych modułów, z których łatwo stworzyć dynamiczną kompozycję. (fot. Snaidero)
Pojemna, minimalistycznie elegancka kuchnia +Modo w wariancie kolorystycznym: czerń i mineralna biel
Pojemna, minimalistycznie elegancka kuchnia +Modo w wariancie kolorystycznym: czerń i mineralna biel, to przyjazne środowisko spotkań rodzinnych i prac kulinarnych. (fot. Poggenpohl)

Optymalne ustawienie w kuchni

Kuchnia przypomina trochę linię technologiczną w zakładzie wytwórczym. Różnica polega na tym, że w fabryce każde z urządzeń obsługuje przeszkolony operator. W kuchni operator jest zwykle jeden, a "etapów produkcji" - czyli urządzeń - kilka. To dlatego tak ważne jest ich rozmieszczenie, zapewniające komfort prac kulinarnych. Poniżej artykuł o optymalnym ustawieniu w kuchni:

Zalety otwartej kuchni

Dziś otwartej kuchni, która jest integralną częścią dużego wielofunkcyjnego salonu, nikt już się nie dziwi. Dzięki takiemu rozwiązaniu oddychamy pełną piersią, zyskując poczucie przestronności, a dodatkowo - jako bonus - możliwość bycia razem przez większą część dnia.

Zabudowa kuchenna: wzorcowy rozkład funkcji z odpowiednią ilością miejsca między poszczególnymi urządzeniami
Wzorcowy rozkład funkcji z odpowiednią ilością miejsca między poszczególnymi urządzeniami. Schemat ciekawie przełamuje piekarnik wbudowany w ścianę na wysokości wzroku. (fot. HTH)

W XXI wieku, gdy mamy dla siebie coraz mniej czasu, to atut wręcz nieoceniony, dlatego to raczej kuchnia zamknięta bywa dziś rzadkością. Oczywiście oba warianty mają swoje zalety i wybór powinien być uzasadniony wyłącznie naszymi osobistymi preferencjami, nie modą.

Zmieniło się jedynie to, że ów wybór wreszcie jest wolny; decydując się na kuchnię otwartą, nie musimy już obawiać się hałasów ani kulinarnych zapachów, bo nowoczesne urządzenia AGD pracują niezwykle cicho, a okapy potrafią być wyjątkowo skuteczne. Gdy lodówka nie burczy, zmywarka nie bulgocze, a woń pieczeni nie wypełnia całego domu, możemy skoncentrować się na kwestiach wizualnych. Zabudowa kuchenna "na widoku" nie tylko nie musi być nieestetyczna; ona może być wyjątkowo atrakcyjna i efektowna!

Zaskakująca i niekonwencjonalna koncepcja kuchni z serii SieMatic Urban
Zaskakująca i niekonwencjonalna koncepcja kuchni z serii SieMatic Urban, której obszar roboczy wtapia się w panoramę ogrodu. Wnętrze asymiluje zieleń, w harmonijny sposób łącząc motyw natury i nowoczesne technologie. (fot. Siematic)

Sposobów na zintegrowanie kuchni z otoczeniem jest kilka. Możemy zdecydować się na "barwy ochronne" - szafki o prostym fasonie, ubranym w bezkonfliktową biel, szarość lub jasne drewno. Albo przeciwnie: zagrać kontrastem, komponując aneks kuchenny z widowiskowych zestawień, w których główną rolę odgrywa zderzenie faktur i kolorów. Zabudowa zaplanowana w postaci proporcjonalnych bloków, wnęki podkreślone światłem - i niecodzienny efekt gotowy.

Trzeba przy tym pamiętać, że kuchnia składa się z różnych stref, wśród których są i te bardziej narażone na zabałaganienie. Żeby niepotrzebnie nie stresować się niezapowiedzianą wizytą, warto zaprojektować wnętrze tak, by najmniej reprezentacyjny fragment blatu ukryć za ścianką lub wyższym murkiem. Taki zabieg aranżacyjny ułatwi nam budowa kuchennego półwyspu czy wyspy: wystarczy, że jego czoło widoczne od strony salonu podwyższymy, a frontową ścianę zagospodarujemy np. półkami na książki kucharskie.

Kuchnia w stylu loftowym z mocnymi akcentami: czerwone lakierowane szafki, detale i wzory na płytkach ściennych
Czerwone lakierowane szafki, detale i wzory na płytkach ściennych są mocnym akcentem w utrzymanej w loftowym klimacie, biało-popielatej przestrzeni. (fot. Opoczno)
Antracytowe matowe fronty zabudowy kuchennej Kungsbacka
Antracytowe matowe fronty zabudowy Kungsbacka stapiają się ze ścianami w podobnym odcieniu, co czyni tę kuchnię dyskretną, powściągliwą i elegancką. (fot. IKEA)

Jak zaprojektować nowoczesną kuchnię?

Jak wybrać odpowiedni styl w kuchni?

Wybór stylu aranżacji kuchni to kwestia smaku i upodobań. Przeanalizujmy modne trendy, a później... odłóżmy zdecydowanie na bok te, które odbieramy jako obce naszej naturze, choćby były najbardziej polecane. W kuchni lub w jej pobliżu spędzamy tak wiele czasu, że jej wystrój powinien "leżeć jak druga skóra". Warto oczywiście zwrócić uwagę na to, by jej stylistyka idealnie harmonizowała z pozostałymi pomieszczeniami strefy dziennej.

Wnęka kuchenna w stylu pop-art
W przejrzystym otoczeniu zacierającej kształty i kontury bieli wyróżniona cytrynową barwą wnęka kuchenna nabiera wyrazu pop-artowskiej grafiki. (fot. Dulux)
Czerń i biel, czyli elegancka kuchnia marki Ballingslōv
Niewysoka znaczy praktyczna. Elegancka kuchnia marki Ballingslōv, z której zasobów niezwykle łatwo korzystać, pozostawia rozległe pole wzorzystej ekspresyjnej tapecie. (fot. Perfect Line)
Przykładowa aranżacja otwartej kuchni: szlachetne barwy, proste formy, urządzenia harmonijnie skomponowane z meblami, przytłumione nastrojowe światło i sąsiedztwo kominka
Szlachetne barwy, proste formy, urządzenia harmonijnie skomponowane z meblami, przytłumione nastrojowe światło i sąsiedztwo kominka - wnętrze miejskie i nowoczesne, ale bardzo przytulne. (fot. Deante)

Gdy jednak wybierzemy już nurt najbliższy sercu, pozostańmy konsekwentni, począwszy od generalnej wizji, po najdrobniejsze detale. Ze skomponowaniem spójnej całości nie będziemy mieć dziś problemu; producenci oferują meble, urządzenia kuchenne, drobny sprzęt kulinarny, naczynia i ozdobne drobiazgi w każdym stylu. Znajdziemy całe serie utensyliów utrzymane w jednym klimacie estetycznym: nowoczesne, retro, industrialne, eko czy rustykalne.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Podobny dostatek panuje w dziedzinie materiałów wykończeniowych. A zważywszy na to, że na kuchennej podłodze możemy dziś bez obaw ułożyć drewniany parkiet, ściany zaś pokryć tapetą - nasz największy ambaras będzie oczywiście dotyczył selekcji.

Aranżacja kuchni w stylu arystokracji przemysłowej: betonowa podłoga, stolarka płycinowa frontów kolekcji Frame, zwieńczonych marmurowym blatem
Arystokracja przemysłowa. Surowość betonowej podłogi równoważy misterna stolarka płycinowych frontów kolekcji Frame, zwieńczonych marmurowym blatem. (fot. Snaidero)
Aranżacja kuchni z wykorzystaniem unikatowej szafy z kolekcji SieMatic Classic - może pełnić funkcję spiżarni, ale jest także przystosowana do montażu lodówki, zamrażarki lub obu tych urządzeń
Przenikanie stylów. Unikatowa szafa z kolekcji SieMatic Classic to współczesna, niezwykle elegancka interpretacja tradycyjnej chińskiej "szafy ślubnej". Ciemny dębowy fornir zestawiony z polerowanym niklem uchwytów tworzy szlachetne opakowanie dla praktycznego wnętrza - szafa może pełnić funkcję spiżarni, ale jest także przystosowana do montażu lodówki, zamrażarki lub obu tych urządzeń. (fot. Siematic)
Aranżacja kuchni: białe meble z kolekcji Bacino, zestawione z kredensem w kolorze jadeitu z linii Telaio. Jako uzupełnienie blat w odcieniu dębu arlington
Udany mariaż nurtu marynistycznego ze stylem skandynawskim: białe meble z kolekcji Bacino, zestawione z kredensem w kolorze jadeitu z linii Telaio. Jako uzupełnienie blat w odcieniu dębu arlington. (fot. WFM Kuchnie)
Zabudowa kuchenna w kolorach jasnoszarym i grafitowym z linii Capital - 43rd Luvak Avenue, z oryginalnymi uchwytami
Wyrafinowana klasyka. Zabudowa kuchenna w kolorach jasnoszarym i grafitowym z linii Capital - 43rd Luvak Avenue, z oryginalnymi uchwytami. (fot. Black Red White)

Plan kuchennej zabudowy - trendy i układy

Dawniej plan kuchennej zabudowy dyktowało samo życie, czyli kształt i metraż pomieszczenia. W nowoczesnych domach mamy jednak znacznie więcej swobody; strefa kulinarna często bywa otwarta, pozbawiona rygorystycznych ograniczeń przestrzennych. Na etapie projektowania domu można oczywiście zdziałać najwięcej, dostosowując np. przebieg wszystkich niezbędnych instalacji do planowanego układu mebli i urządzeń kuchennych.

Przyjrzyjmy się najpopularniejszym trendom w dziedzinie praktycznego aranżowania obszaru "domowej gastronomii".

  • Kuchnia jednotraktowa ze sprzętami AGD umieszczonymi wzdłuż jednej ściany, to rozwiązanie efektowne, choć ergonomicznie niedoskonałe. Przygotowując posiłki, poruszamy się w jednej linii, co znacznie wydłuża nasz kuchenny "kilometraż". W dużym pomieszczeniu urządzenia umieszczone na skrajach ciągu roboczego będą od siebie bardzo oddalone, w małym z kolei fragmenty blatu pomiędzy nimi muszą ulec skróceniu, co nie sprzyja wygodzie. Czasem jednak jest to jedyne rozwiązanie; wtedy warto zadbać o estetykę aranżacji, która choć częściowo wynagrodzi nam niewygody.
  • Zabudowa na planie litery L będzie mniej lub bardziej praktyczna, w zależności od tego, jakie sprzęty umieścimy na prostopadłej ścianie.
  • Niezwykle popularna i funkcjonalna jest kuchnia na planie litery U, w której rozmieszczenie urządzeń jest zoptymalizowane, a odległości do pokonania wyraźnie się skracają; wystarczy "odwrócić się na pięcie", by przestawić naczynie z lodówki na kuchenkę. To układ charakterystyczny dla pomieszczeń zamkniętych, ale łatwo go uzyskać w otwartej przestrzeni, dodając półwysep do zabudowy na planie litery L.
  • W przestronnych wnętrzach doskonałym rozwiązaniem będzie wyspa kuchenna, która pozwala nie tylko efektywnie - i efektownie - zagospodarować każdy metr, ale także bezkolizyjnie kucharzyć kilku osobom jednocześnie.

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Ber

25 Wrz 2013, 11:42

Fajnym pomysłem na ścianę w kuchni jest farba tablicowa.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje