Wybór okapu to jedna z kluczowych kwestii, jeśli chodzi o aranżację kuchni. Często mamy wątpliwości co do tego, na jaki rodzaj okapu się zdecydować, by wkrótce nie żałować zakupu. Przekonaj się, jakie wady i zalety mają okapy kuchenne podszafkowe. Pomoże Ci to w podjęciu decyzji.
1. Okap podszafkowy, czyli jaki?
Gdy gotujesz i smażysz potrawy, powstaje para wodna, zawierająca tłuszcz, wilgoć oraz nieprzyjemny zapach. Jeśli w Twojej kuchni brakuje okapu, wszelkie opary z gotowania osadzają się na meblach i ścianach, a z czasem prowadzą do zniszczeń. Możemy tego uniknąć, kupując okap kuchenny i montując go nad kuchenką.
Czy znasz rodzaje okapów kuchennych? Wyróżniamy ich kilka. Wśród głównych możemy wymienić m.in. okap ścienny, okap sufitowy, okap wyspowy, okap blatowy, okap kominowy czy okap narożny. Jedną z najpopularniejszych wśród konsumentów opcji jest okap teleskopowy podszafkowy. Nazwa wiąże się z tym, że okap montuje się pod szafką kuchenną, dzięki czemu zajmuje on bardzo mało miejsca. Część służącą do wentylacji można wysunąć, ponadto okap ten pracuje w obiegu zamkniętym jako pochłaniacz podszafkowy. To istotna informacja dla wszystkich posiadaczy kuchni bez przewodu kominowego.
2. Zalety okapu podszafkowego
Okap kuchenny podszafkowy doskonale nadaje się do niewielkiej przestrzeni. Jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu miejsca, ten rodzaj okapu z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Dodatkowo okap ten nie wymaga podłączenia do wentylacji, co zdecydowanie ułatwia aranżację pomieszczenia.
W związku z tym, że okap montujemy pod szafką, zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania i możemy w praktyczny sposób zagospodarować przestrzeń nad kuchenką.
Wymieniając zalety okapu teleskopowego, nie sposób pominąć jego ceny. Ten rodzaj okapu zazwyczaj jest tańszy od modeli kominowych czy też wyspowych. Możesz się o tym przekonać tutaj: https://www.euro.com.pl/okapy,g!okap-podszafkowy.bhtml
3. Wady okapu podszafkowego
Czy okapy podszafkowe mają jakieś wady? To zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia. Okapy podszafkowe nie sprawdzą się w kuchni o metrażu większym niż 20 metrów kwadratowych. Nie będą efektywnie pracować również w kuchni, która jest połączona z salonem. Ma to związek z faktem, że ten rodzaj okapu nie jest podłączony do systemu wentylacyjnego.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
A zatem o wadach okapu podszafkowego możemy mówić w przypadku, gdy kuchnia jest zbyt duża lub połączona z inną przestrzenią.
4. Jaki okap podszafkowy wybrać?
Wybierając okap podszafkowy, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze - zmierz dokładnie przestrzeń przeznaczoną na montaż urządzenia. By okap był efektywny i odpowiednio działał, należy do dobrze dobrać do szerokości płyty kuchennej. Zwróć uwagę na to, że okap nie powinien być mniejszy niż szerokość urządzenia grzewczego.
W sklepie prawdopodobnie znajdziesz modele podszafkowe, które mają 50-60 centymetrów szerokości. Ale możesz także znaleźć szersze (do 90 centymetrów).
Wykonałeś już pomiary? A zatem pora przejść do dostosowania wydajności okapu do kubatury pomieszczenia. Generalnie obowiązuje jedna zasada: im wyższe pomieszczenie, tym większą wydajność powinien mieć okap podszafkowy.
Z przyczyn ekonomicznych należy także zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej, bo im jest ona wyższa, tym tańsza będzie eksploatacja urządzenia. Ze względu na komfort użytkowania, kluczowym parametrem jest także emisja hałasu podczas pracy okapu. Postaw na cichy okap, a z pewnością to docenisz.
5. Rozbieżność w cenach
Wspomnieliśmy już powyżej, że okap do zamontowania pod szafką to stosunkowo tania opcja. I tak faktycznie jest - ten model okapu cenowo dobrze wypada na tle konkurencji. Jednakże warto zwrócić uwagę, że okap okapowi nierówny. Rozbieżność w cenach okapów podszafkowych jest naprawdę spora. Wystarczy wspomnieć, że możesz znaleźć modele do zakupu za 100 złotych i takie, które kosztują nawet 2 tys. złotych! Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach i tak jest w tym przypadku. Różnice w cenach mają związek z różnicami w detalach.
Droższe okapy prezentują się bardzo elegancko, a do tego posiadają aluminiowe filtry przeciwtłuszczowe. Więcej zapłacimy także za sterowanie dotykowe, wbudowany wskaźnik zabrudzenia filtra oraz wskaźnik elektroniczny, który wyświetla parametry urządzenia.
Warto jednak podkreślić, że tańszy okap kuchenny podszafkowy, chociaż wygląda mniej efektownie i nie posiada pewnym detali, wcale nie musi być gorszej jakości. Okap za kilkaset złotych także doskonale się sprawdzi i będzie spełniał swoją rolę.
Podsumowując, okap podszafkowy z pewnością warto jest zakupu, jeśli masz małą kuchnię i chcesz dobrze wykorzystać przestrzeń.