Jakie są zasady segregacji i co może nam w niej pomóc?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie są zasady segregacji i co może nam w niej pomóc?

Odpady to problem nie tylko w skali globalnej, ale również w znacznie mniejszej - tej dotyczącej naszej domowej rzeczywistości. Wielu z nas, mimo najszczerszych chęci prowadzenia selektywnej zbiórki, nie do końca wie jak prawidłowo ją wykonywać. Jakie są więc zasady segregacji i co może nam w niej pomóc?

aktualizacja: 2020-02-25 07:58:41

Ze starymi zeszytami czy gazetami wszystko jest jasne - powinny trafić do niebieskiego kontenera. Plastikowe butelki też nie sprawiają nam problemów - ich miejsce jest w żółtym. Podobnie zresztą jak metalowych puszek czy foliowych torebek. Ale co z paragonami, opakowaniami po lekach, starą ładowarką czy resztkami jedzenia?

Lista odpadów, z którymi mamy problem i z którymi często zwyczajnie nie wiemy co mamy zrobić, jest bardzo długa. Zwłaszcza, że dochodzą do tego produkty złożone z różnych materiałów - zabawki, ubrania, czy niektóre opakowania. Rozkładać je na czynniki pierwsze? Czy też - jak choćby niektórych urządzeń elektronicznych czy puszek po dezodorantach - absolutnie nie ruszać?

O ile z wątpliwościami dotyczącymi selektywnej zbiórki możemy sobie poradzić korzystając z odpowiednich poradników - znajdziemy ich mnóstwo na portalach internetowych czy w codziennej prasie, to z organizacją domowej zbiórki musimy sobie poradzić sami. Zacząć powinniśmy od… policzenia ilu pojemników tak naprawdę potrzebujemy.

Jak wynika z opinii ekspertów, optymalną opcją jest ustawienie w domu tylu koszy na odpady, ile jest frakcji podlegających domowej selekcji. Ale to tylko wstępna sugestia. W podstawowej opcji jest bowiem pięć frakcji. Niebieski to papier, zielony - szkło, brązowy - bioodpady - głównie resztki roślinne, czarny - odpady zmieszane, czyli prawie cała reszta. Osobno zaś powinniśmy zbierać substancje niebezpieczne jak np. leki, baterie, elektrośmieci.

- Organizując domową segregację warto pamiętać, że nie wszystkie pojemniki muszą być takie same. Wręcz odwrotnie - należy dostosować je do ilości generowanych przez nas śmieci konkretnych rodzajów. Jeśli rzadko kupujemy napoje i żywność w szklanych opakowaniach - kosz na szkło może być mniejszy, jeśli zaś w ogóle unikamy opakowań, a kupujemy dużo owoców i warzyw - warto by pojemnik na bioodpady był większy - wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu firmy REJS. - Z drugiej strony pojemników na odpady niebezpieczne często w ogóle nie ma sensu ustawiać na stałe. Pojawiają się tak rzadko i najczęściej w tak małej ilości, że poradzimy sobie bez nich.

Pojemnik na odpady PRAKTIKO REJS
Pojemnik na odpady PRAKTIKO REJS

Systemy do segregacji odpadów

Choć dotychczas nie wynaleziono systemu, który sam posegreguje nasze śmieci, są rozwiązania, które nam to ułatwią. Mowa przede wszystkim o zestawach pojemników na różne frakcje.

Obejmujące dwa, trzy, cztery, pięć, a nawet (w przypadku PRAKTIKO REJS) - sześć i siedem oddzielnych pojemników zestawy, możemy dopasować do naszych potrzeb i przyzwyczajeń. W zależności od systemu możemy je wstawiać do już posiadanych głębokich szuflad (np. wspomniane PRAKTIKO), zamocować w szafce ze zwykłymi zawiasami (np. JC REJS), lub zamocować w korpusie i domontować front (np. MAXIMA, czy nowe SLIM BOX z koszami REJS).

Slim Box Szuflada z pojemnikiem na odpady 60
Slim Box Szuflada z pojemnikami na odpady 60
Comfort Box szuflada z pojemnikami na odpady
Comfort Box szuflada z pojemnikami na odpady

W każdym z rozwiązań zyskujemy czytelny podział na różne rodzaje odpadów, szczelne pokrywy chroniące przed nieprzyjemnym zapachem i - dzięki odpowiednim prowadnicom pełnego wysuwu - łatwy dostęp do wszystkich koszy naraz. Zestawy pojemników warto obejrzeć przed zakupem, tak by przekonać się czy spełnią nasze oczekiwania. Różnorodne modele bez trudu znajdziemy np. w hurtowniach REJS zlokalizowanych w różnych częściach kraju.

Pojemnik na odpady Praktiko 80
Pojemnik na odpady Praktiko 80
Comfort Box Szuflada z pojemnikami na odpady 80
Comfort Box Szuflada z pojemnikami na odpady 80

Przydatne linki:

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny