Zaskakujący sposób na czysty piekarnik: zapomnij o drogich środkach!
Zaskakujący sposób na czysty piekarnik: zapomnij o drogich środkach!
Regularne czyszczenie piekarnika jest niezbędne, aby zachować urządzenie w dobrym stanie i zapewnić sobie odpowiedni poziom higieny. Zamiast sięgać po gotowe środki, warto wypróbować domowe sposoby na ekologiczne czyszczenie piekarnika – są one tanie, bezpieczne i bardzo skuteczne. Prawdziwym hitem ostatnich lat jest tabletka do zmywarki, którą można usunąć nawet bardzo trudne zabrudzenia.
Tabletki do zmywarki mogą mieć różną formę, skład i działanie, jednak zazwyczaj zawierają:
składniki powierzchniowo czynne, które ułatwiają usuwanie zabrudzeń;
środki wybielające o działaniu odkażającym, które usuwają z naczyń resztki po pokarmach mlecznych i jajkach;
sole, zmiękczające wodę, co ułatwia czyszczenie oraz chroni zmywarkę przed osadzaniem się kamienia;
substancje nabłyszczające, które zapobiegają powstawaniu smug i zacieków.
Dodatkowo w składzie znajdują się substancje zapachowe, dzięki czemu naczynia są świeże, a wnętrze urządzenia przyjemnie pachnie.
Metody użycia tabletki do czyszczenia piekarnika
Tabletka do zmywarki jako środek do czyszczenia piekarnika może być wykorzystana na różne sposoby. Najczęściej wykorzystuje się ją w formie roztworu, po rozpuszczeniu jej w wodzie.
Tabletkę można też zastosować bezpośrednio na zaschnięte plamy, a wybór metody zależy od problemu. Takie domowe sposoby czyszczenia są bardzo skuteczne i tanie, dlatego zyskują ogromną popularność.
Tabletki do zmywarki to bardzo silne detergenty, a to oznacza, że doskonale radzą sobie ze starymi, zaschniętymi i tłustymi zabrudzeniami, a nawet z dużą warstwą spalenizny. Dzięki temu tabletka do zmywarki sprawdza się nie tylko do mycia naczyń, ale i podczas domowych porządków. Dodatkowo są łatwo dostępne i wydajne.
Do wad należy wątpliwy skład, szczególnie pod względem ekologicznym. Nie trzeba z nich jednak całkowicie rezygnować – wystarczy używać ich z rozwagą lub przygotować domowe, ekologiczne tabletki do zmywarki, które umożliwiają czyszczenie piekarnika.
Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki – krok po kroku
Tabletkę można rozpuścić w niewielkiej ilości wody, rozgniatając ją i przygotowując swoistą pastę, którą nakłada się bezpośrednio na plamy, a potem czyści ściereczką.
Druga metoda wymaga więcej czasu, ale jest też skuteczniejsza i umożliwia bezpieczne czyszczenie urządzeń kuchennych – w podobny sposób można wyczyścić przypalony garnek, czy zabrudzony zlew, pomijając oczywiście etap nagrzewania.
Opróżnij piekarnik.
Rozgrzej piekarnik do 100°C.
Do naczynia żaroodpornego wlej gorącą wodę i rozpuść 1 lub 2 tabletki do zmywarki.
Wstaw naczynie do piekarnika i pozostaw na 2 godziny.
Wyłącz i wystudź piekarnik.
Wyczyść wnętrze ściereczką lub gąbką.
Po ostygnięciu piekarnika wyczyść wnętrze ściereczką lub gąbką. (fot. Pixels)
Alternatywne metody
Domowe, ekologiczne czyszczenie piekarnika jest łatwe, tanie i skuteczne, dlatego może być świetną alternatywą dla gotowych preparatów.
Ocet – do butelki z atomizerem wlej ocet i wodę w proporcji 1:1. Spryskaj brudną powierzchnię, zostaw na 15 minut i wyczyść zabrudzenia.
Soda i ocet – to metoda na mocniejsze zabrudzenia. Powierzchnię piekarnika posyp sodą i spryskaj wodą. Zostaw na 2 godziny i dokładnie wyczyść ściereczką zamoczoną w roztworze wody i octu.
Pasta z sody i octu – wymieszaj składniki tak, żeby uzyskać gęstą pastę. Nałóż ją na zabrudzone miejsca i zostaw na godzinę, a potem dokładnie umyj.
Wnioski i rekomendacje
Tabletka do zmywarki to dobry sposób na wyczyszczenie mocno zabrudzonego piekarnika. To metoda tania i łatwo dostępna, ale jeśli zależy nam na ekologicznych rozwiązaniach, to lepiej zdecydować się na użycie innych, domowych sposobów czyszczenia za pomocą np. octu, sody oczyszczonej lub soli.
A jakie są Wasze ulubione metody na czysty piekarnik? Jeśli nie macie jeszcze sprawdzonego sposobu na czysty piekarnik, to koniecznie spróbujcie naszych metod i podzielcie się swoimi wrażeniami na naszym forum!
Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.