Jak urządzić wnętrza w stylu modern farmhouse?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak urządzić wnętrza w stylu modern farmhouse?

Sielskie klimaty i przytulne wnętrza o nowoczesnym charakterze to marzenie wielu osób, które pragną stworzyć niepowtarzalny wystrój swojego domu. Odpowiedzią na te pragnienia jest styl modern farmhouse, który pozwala połączyć nowoczesne trendy z ponadczasową klasyką, uzyskując wnętrze o intymnej, ciepłej atmosferze. Czym wyróżnia się dom w stylu modern farmhouse? Jak wykorzystać styl modern farmhouse w swoim domu? O czym pamiętać, urządzając dom w stylu modern farmhouse?

aktualizacja: 2023-07-11 12:06:10
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym wyróżnia się dom w stylu modern house?
  • Dla kogo jest styl modern farmhouse?
  • Dom w stylu modern farmhouse - jakie kolory?
  • Styl modern farmhouse - jakie meble?
  • Dom w stylu modern farmhouse - jakie dodatki?

Styl modern farmhouse - charakterystyka

Styl modern farmhouse to dosłownie nowoczesny domek wiejski. Inspiracje czerpie więc z domów na wsi, które odznaczały się dużą wygodą, przytulnym wystrojem i rodzinnym charakterem.

Jest tu więc miejsce na naturalne materiały, rodzinne pamiątki i sielskie dodatki, które nadają wnętrzom specyficznego dla każdej rodziny stylu. To, czym się różni modern farmhouse od klasycznego wiejskiego domku to bardziej minimalistyczny charakter, większa prostota i bardziej przestronne wnętrza.

Czym wyróżnia się dom w stylu modern house?

  • Przytulny klimat - sielska, rodzinna atmosfera to najważniejsza cecha tego stylu. Jest tu miejsce na miękkie dodatki i rodzinne pamiątki.
  • Czerpanie z natury - naturalne materiały, neutralne kolory, żywe rośliny, czy zioła w kuchni sprawią, że dom nabierze bardziej wiejskiego klimatu.
  • Jasne przestrzenie - duże otwarte pomieszczenia z dużą ilością naturalnego światła i wypełnione neutralnymi barwami. Taki właśnie jest dom modern farmhouse.
  • Zabawa stylami - styl modern farmhouse to duża dowolność i możliwość zabawy formami oraz stylami. Warto łączyć ze sobą różne pomysły i korzystać z wpływów rustykalnych i nowoczesnych.
  • Minimalizm i prostota - wbrew pozorom domy w stylu modern farmhouse są dość minimalistyczne, a wszystkie dodatki dobrze przemyślane. Całość powinna być spójna i harmonijna mimo zastosowania pozornie niepasujących do siebie rzeczy.
Sypialnia w stylu modern farmhouse - jest tu miejsce na miękkie dodatki i rodzinne pamiątki.
Sypialnia w stylu modern farmhouse - jest tu miejsce na miękkie dodatki i rodzinne pamiątki. (fot. Adobe Stock)

Dla kogo jest styl modern farmhouse?

Dom w stylu modern farmhouse to idealny wybór do podmiejskich i wiejskich domów, gdyż doskonale współgra z otoczeniem. To dobry wybór dla osób, które chcą stworzyć swój bezpieczny azyl i przestrzeń do wypoczynku od zgiełku miasta.

Modern farmhouse jest odpowiedni dla ludzi, którzy cenią sobie naturalność i minimalizm, a jednocześnie lubią czerpać z tradycji i cenią sobie klasykę. Docenią go również osoby, które są zainteresowane ekologią i nurtem zero waste, gdyż w takich wnętrzach można z powodzeniem wykorzystywać stare rzeczy, odnawiając je.

Dzięki wykorzystaniu przedmiotów z historią i duszą, wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru. Niestety styl ten wymaga sporej przestrzeni (wnętrza powinny być duże i jasne), więc raczej nie da się go wprowadzić do małego mieszkania w bloku, a tym bardziej do kawalerki. Można go jednak wykorzystać w dużym mieszkaniu w kamienicy.

Przedpokój w stylu modern farmhouse - jest tu miejsce na naturalne materiały i sielskie dodatki.
Przedpokój w stylu modern farmhouse - wykorzystano naturalne materiały i sielskie dodatki. (fot. Adobe Stock)

Dom w stylu modern farmhouse - jakie kolory?

Wnętrza w stylu modern farmhouse są jasne, przestronne i klimatyczne, dlatego głównym kolorem jest biały, który doskonale to podkreśla. Wykorzystuje się go niemal wszędzie, stosując: białe ściany (często pokryte boazerią), sufity, meble, tekstylia i dodatki.

Jednak, żeby wnętrze nie było monochromatyczne biały można połączyć z ciepłymi odcieniami beżu i szarości. W mniejsze ilości, jako przełamanie nudy wykorzystuje się delikatny, pudrowy róż, pastelowy błękitny i zielony, a także mocniejsze akcenty: bordowy, czarny, złoty lub miedziany.

Dzięki temu klasyczne wnętrze nabiera bardziej nowoczesnego charakteru. Należy jednak pamiętać, że podstawą powinny być delikatne, neutralne kolory, a mocniejsze barwy mogą stanowić tylko pewien akcent. Dzięki temu dom zachowa swój tradycyjny klimat i przytulny wystrój.

Kuchnia w stylu modern farmhouse powinna być jasna, przestronna i klimatyczna.
Kuchnia w stylu modern farmhouse powinna być jasna, przestronna i klimatyczna. (fot. Adobe Stock)

Modern farmhouse - natura i eklektyzm

Styl modern farmhouse mocno bazuje na naturalnych materiałach, które nadają mu bardziej sielskiego klimatu. Wykorzystuje się więc drewno, kamień, cegłę, a także naturalne tekstylia takie jak len, czy bawełna.

Jednak trzeba pamiętać, że ten styl to swego rodzaju mix tradycji i nowoczesności i tylko od nas zależy, co będzie bardziej widoczne w naszym domu. Tradycyjna czerwona cegła doskonale pasuje do industrialnej stylistyki, umożliwiając włączenie do aranżacji bardziej nowoczesnych akcentów w postaci surowego betonu, czy metalu.

Modern farmhouse świetnie współgra również ze stylem skandynawskim, w którym pełno jest naturalnych materiałów, neutralnych barw i stonowanych wzorów, co pozwala stworzyć przytulny nastrój i stanowi idealne połączenie miasta i wsi.

Łazienka - modern farmhouse współgra ze stylem skandynawskim, w którym pełno jest naturalnych materiałów.
Modern farmhouse współgra ze stylem skandynawskim, w którym pełno jest naturalnych materiałów. (fot. Adobe Stock)

Styl modern farmhouse - jakie meble?

Meble w stylu modern farmhouse powinny być przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne. Nie muszą idealnie do siebie pasować, więc nie trzeba kupować kompletu, ale powinny ze sobą dobrze współgrać. Można pobawić się formami i stylami, wybierając klasyczne lub nowoczesne rozwiązania.

Do minimalistycznej kanapy o ciekawej formie można dobrać rustykalny stół lub dodać miękkie narzuty z naturalnych materiałów. Należy jednak pamiętać, aby wybrać maksymalnie dwa style, których będziemy się trzymać, aby nie powstał nieciekawy misz-masz.

Wbrew pozorom łączenie różnych stylów jest bardzo trudne i wymaga odrobiny smaku oraz dobrego rozeznania w trendach wnętrzarskich.

W stylu modern farmhouse wykorzystuje się głównie pamiątki rodzinne i akcesoria, które odznaczają się elegancją.
W stylu modern farmhouse wykorzystuje się eleganckie pamiątki rodzinne i akcesoria. (fot. Adobe Stock)

Dom w stylu modern farmhouse - jakie dodatki?

Mimo że modern farmhouse jest nieco rustykalny, to dodatki są tu zdecydowanie bardziej nowoczesne i minimalistyczne, a przede wszystkim jest ich znacznie mniej niż w typowym domku wiejskim. Wykorzystuje się głównie pamiątki rodzinne i praktyczne akcesoria, które odznaczają się elegancją.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdjęcia w pięknych ramkach, użytkowa ceramika, makramy, wazony, poduszki i narzuty - wszystko jest tu wysokiej jakości, a przy tym praktyczne. Doskonale sprawdzają się też tzw. przedmioty z duszą połączone z nowoczesnymi meblami.

Stara maszyna do szycia, czy żeliwna waga ustawione na współczesnym stoliku, a może lampa naftowa bądź cynowe naczynia na minimalistycznym regale? Takie połączenie wbrew pozorom świetnie się sprawdzi i będzie idealnie odpowiadać idei modern farmhouse.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły