Okleina meblowa - rodzaje i sposób przyklejania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Okleina meblowa - rodzaje i sposób przyklejania

Okleina meblowa to dobry pomysł na tanie i szybkie odnowienie mebli, które utraciły swój dawny blask. Całkowita renowacja mebli i blatów jest kosztowna, a niektóre zniszczone meble, szczególnie te w zabudowie, będzie trudno wymienić, dlatego warto zdecydować się na okleinę. Jak ją prawidłowo przykleić?

aktualizacja: 2022-05-10 06:50:39
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są rodzaje oklein meblowych?
  • Jak przykleić okleinę do mebli?

Rodzaje oklein meblowych

Najpopularniejsze rodzaje oklein meblowych to:

  • fornir naturalny,
  • fornir modyfikowany,
  • okleina z PVC.

Dobór odpowiedniej okleiny powinien być dopasowany do typu powierzchni.   

Do mebli kuchennych, gdzie jest ryzyko wilgoci, uszkodzeń mechanicznych czy oddziaływania wysokich temperatur, najlepszym pomysłem będzie gruba, samoprzylepna folia pokryta laminatem.

Okleina meblowa samoprzylepna, stosowana do eleganckich mebli w salonie, najczęściej wykonana jest z forniru. Materiał ten zarówno naturalny, jak i modyfikowany dobrze odwzorowuje drewno i dzięki technice nadruku można go łatwo dopasować do reszty kompletu mebli.

Okleina z PVC sprawdzi się w przypadku mebli z laminatu.

Okleina meblowa w sypialni
Okleina meblowa to łatwy i tani sposób na zmianę wystroju wnętrza, fot. Dekea / forum.budujemydom.pl.

Wzory i faktury oklein meblowych

W zależności od wyboru materiału okleiny, można uzyskać najróżniejsze wzory i faktury na meblach. Jeśli zależy nam na jak najwierniejszym odwzorowaniu prawdziwego drewna - warto wybrać fornir naturalny, ponieważ wytwarza się go z płatów naturalnego drewna (buku lub dębu), następnie je sklejając. Dzięki takiej technice produkcji otrzymuje się dobrą imitację faktury drewna ze słojami i sękami.


Fornir na meblach kuchennych, fot. JAF.

Największe możliwości w zmianach kolorów i wzorów daje okleina PVC. Jest to wysokiej jakości folia, na którą nanosi się nadruk. Dzięki temu możemy uzyskać praktycznie każdą barwę i fakturę. Bardzo często wykorzystuje się ją jako okleinę do mebli kuchennych.

Okleina na meblach w sypialni - efekt przed i po, fot. Wikamoro / forum.budujemydom.pl.

Jak przykleić okleinę do mebli?

Nie ma wątpliwości, że samodzielne przyklejenie okleiny do mebli jest trudnym zadaniem i potrzebne jest do tego nieco wprawy. Oczywiście okleina na blat kuchenny ma zupełnie inną trudność w nakładaniu niż okleina meblowa do rzeźbionych elementów. Znacznie łatwiej jest nałożyć okleinę na płaski element i można śmiało próbować zrobić to samemu. 

Najważniejszy jest sposób przyklejania okleiny.

Przed założeniem okleiny należy odpowiednio przygotować mebel do pracy. Nie chodzi tu tylko o przetarcie go szmatką, ale należy go wygładzić przy użyciu papieru ściernego. Pod okleiną nie może być żadnych nierówności. Kiedy powierzchnia mebla jest już idealnie gładka, można go dokładnie wymyć, osuszyć i odtłuścić (najlepiej alkoholem, wtedy okleina będzie solidnie trzymała się mebla).

Zawsze należy rozpocząć naklejanie od ściany górnej i ściągać papier, zabezpieczający samoprzylepny klej, w momencie naklejania danej części okleiny. Nigdy nie należy ściągać całego papieru zabezpieczającego i próbować nałożyć całej okleiny jednocześnie, ponieważ spowoduje to ogromną ilość bąbelków pod jej powierzchnią, a co za tym idzie, będzie się odklejać.

Warto wiedzieć, że krzywo naklejona okleina to nic strasznego - o ile zauważymy to w ciągu chwili. Można ją odkleić i dopóki klej nie wyschnie, spróbować jeszcze raz.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Dekea / forum.budujemydom.pl.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły