Jak usunąć starą tapetę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak usunąć starą tapetę?

Chcę odświeżyć pokój, w którym wszystkie ściany są pokryte tapetą. Jak skutecznie ją usunąć?

aktualizacja: 2020-09-18 07:22:32

Odpowiedź eksperta: Przed przystąpieniem do prac, warto zabezpieczyć podłogę i meble folią malarską oraz osłonić gniazdka i łączniki, chroniąc je przed kontaktem z wodą. 

Jeśli tapeta nie daje się odrywać na sucho, należy wcześniej zwilżyć ją wodą i przetrzeć gąbką. Dobrze nawilżona zwykle łatwo odchodzi całymi pasami. Po 15-20 minutach powoli odrywa się płachty. Jeżeli mimo to tapety nie można usunąć, powinno się powtórzyć proces, nawilżając ją wodą zmieszaną z octem. Gdy problem się ponawia, stosuje się specjalny preparat do odklejania tapety. Wówczas postępuje się według podanej na opakowaniu instrukcji producenta.

Tapeta winylowa ma powierzchnię wodoodporną. Z tego względu jest trudniejsza do usunięcia. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy - całą płaszczyznę dziurkuje się, co umożliwi wniknięcie preparatu do warstwy kleju, drugi - zrywa się wierzchnią warstwę (winylową), a pozostałość (w formie warstwy papierowej) nakłuwa się kolczastym wałkiem, bądź nożykiem. Następnie spryskuje się specjalistycznym środkiem do usuwania tapet. Po kilkunastu minutach, delikatnie zrywa się ją, pomagając sobie szeroką szpachelką. Trzeba uważać, by w ten sposób nie uszkodzić tynku.

Tapety z włókna szklanego usuwa się tak samo, jak winylowe, jednak trwa to dużo dłużej. Musimy je dokładnie namoczyć i uważnie zdejmować - bez pośpiechu, bo często schodzą razem z tynkiem.

Resztki tapet nawilża się wodą i zeskrobuje szpachelką bądź papierem ściernym. Następnie przeciera się ścianę wilgotną szczotką. Po wyschnięciu, wszystkie ubytki i nierówności uzupełnia się masą szpachlową. W celu uzyskania gładkiej i równej powierzchni, suchą masę się szlifuje. Później gruntuje się ją, aby poprawić przyczepność oraz zmniejszyć chłonność podłoża i maluje odpowiednią farbą.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Do usuwania tapet przydaje się szpachelka (fot. © Sensay / Fotolia)

Zdaniem naszych Czytelników

06 Apr 2018, 09:09

Szanowni Państwo,   namoczenie tapety ułatwia jej usunięcie. Jeśli natomiast chcemy odświeżyć pokój z tapetą bez jej zrywania, to można zdecydować się na malowanie tapety. Wówczas, przed aplikacją farby, niezbędne jest odpylenie powierzchni i jej zagruntowanie.   Pozdrawiam serdecznie, E-rzecznik FFiL ...

28 Mar 2018, 15:52

Czytasz kotuś bez zrozumienia i piszesz głupoty, bo od kiedy to zrywanie tapet zalicza się do prac wykończeniowych przy robotach malarskich ???.    

28 Mar 2018, 15:29

6 godzin temu, Eksperci Śnieżka napisał:  Namoczenie tapety przed jej zrywaniem jest bardzo dobrym pomysłem i pozwala zaoszczędzić czas. Aby ściana była odpowiednio przygotowana do prac wykończeniowych należy ją odpylić, Tia... Odpylajcie, szczególnie ...

28 Mar 2018, 08:36

Szanowni Państwo, Usuwanie tapety jest trudne oraz często powoduje uszkodzenie ściany. Podczas pracy należy zachować szczególną ostrożność, nie używać skrobaków z ostrymi ostrzami. Namoczenie tapety przed jej zrywaniem jest bardzo dobrym pomysłem i pozwala zaoszczędzić czas. ...

Gość Ewa

04 Mar 2018, 07:11

Dobre rady na zdjęcie tapet.Ale ciekawe czy też to moczenie pomože gdy tapeta była malowana farbą lateksową.Nie wiem co to za tapeta bo jak kupiliśmy mieszkanie to kuż była (ściana w kuchni).

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!