Farba matowa czy satynowa - jaka będzie lepsza do ścian?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Farba matowa czy satynowa - jaka będzie lepsza do ścian?

Zastanawiasz się, jaka farba do ścian zda egzamin? Profesjonaliści w pierwszej kolejności pod uwagę biorą parametry wytrzymałościowe. Liczy się też wydajność produktu, siła krycia i łatwość w aplikacji. Ogromne znaczenie mają również aspekty estetyczne, a dokładniej: wykończenie powłoki. Ma ona bardzo duży wpływ na wizualny odbiór wnętrza. Jaka farba - matowa czy satynowa - sprawdzi się lepiej? Którą z nich zarekomendować klientom: głęboko matową farbę antyrefleksyjną czy może powłokę z subtelnym połyskiem? Przekonajmy się.

aktualizacja: 2021-06-14 06:33:26
AkzoNobel Decorative Paints

Farba matowa - czyli jaka?

Matowe powłoki charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem odbicia światła. Oznacza to, że pochłaniają, absorbują wiązki światła, zamiast je odbijać. Bezpośrednio wpływa to na sposób, w jaki ludzkie oko odbiera powierzchnię. Farby antyrefleksyjne sprawiają, że ściany wydają się idealnie gładkie i równe, a ewentualne niedoskonałości są praktycznie niewidoczne. Dla amatora farba matowa to najprostszy sposób na osiągnięcie dobrego efektu prac, z kolei dla profesjonalisty - pomoc w uzyskaniu perfekcyjnego wymalowania nawet w przypadku skomplikowanej i trudnej realizacji.

Warto też wspomnieć, że farby w głębokim macie świetnie sprawdzają się do malowania sufitów - z wcześniej wymienionych powodów. Światło padające na powierzchnię sufitu nie eksponuje smug czy nierówności. Dzięki matowej powłoce wygląda on doskonale.

Farba matowa: przykład

Na jaką matową farbę warto zwrócić uwagę podczas zakupów?Niedawno na sklepowych półkach pojawiła się farba Dulux Professional Rezisto 1. Wyróżnia się bardzo niskim poziomem odbicia światła - jest to zaledwie około 1 jednostki przy kącie 85°. Dzięki temu pomalowane powierzchnie prezentują się perfekcyjnie, niezależnie od warunków oświetleniowych panujących we wnętrzu. Co ważne, bazę Rezisto można barwić na dowolny kolor i wybierać spośród 15 tys. odcieni w systemie mieszalnikowym Dulux Professional.

Farba satynowa do ścian - co trzeba o niej wiedzieć?

Malarz

Farby satynowe zdecydowanie różnią się od farb matowych, jeśli chodzi wykończenie powłoki. Mają stosunkowo wysoki współczynnik odbicia światła, co daje efekt delikatnego połysku. Subtelnie rozświetlają wnętrze, dzięki czemu może wydawać się ono większe. Ponadto "podbijają" kolory ścian. Niezależnie od tego, czy wybrano uniwersalną szarość, czy może modną butelkową zieleń - farba satynowa sprawi, że dany odcień będzie nieco intensywniejszy i bardziej wyrazisty.

Farba satynowa do ścian: przykład

Jeśli dążysz do uzyskania efektu lekkiego "glow" na ścianach, wypróbuj kolejny produkt z rodziny Dulux Professional Rezisto. Rezisto 15 to 15 w skali połysku, co oznacza, że delikatnie, ale zauważalnie rozświetla wnętrze. Jak każda z farb Rezisto, wyróżnia się ekstremalną odpornością na tłuste plamy - zyskujesz więc pewność, że nic nie zniweczy tego spektakularnego efektu.

Farba satynowa czy matowa - która będzie lepsza?

Aby zarekomendować klientom najlepszy produkt, musisz wiedzieć, jaki dokładnie efekt wizualny osiągniesz za jego pomocą. To prawda, że rodzaj powłoki i wykończenie mają duży wpływ na to, jak prezentuje się dany odcień we wnętrzu. Farba matowa to doskonałe rozwiązanie w przypadku nasyconych tonacji i głębokich kolorów - niski współczynnik odbicia światła wyważy efekt końcowy. Farby satynowe sprawdzą się za to w odważnych, nowoczesnych i eleganckich wnętrzach, szczególnie w stylu glamour. Satynowe wykończenie jeszcze bardziej podkreśli intensywność koloru. Co ciekawe, ten sam odcień może prezentować się zupełnie inaczej, w zależności od tego, czy wybrano mat, czy satynę.

Rodzaj powłoki warto też uzależnić od warunków oświetleniowych panujących w poszczególnych pomieszczeniach. Jeśli pokój przez większą część dnia jest wypełniony naturalnym światłem, dobrym rozwiązaniem będzie farba antyrefleksyjna. Jeżeli jednak jest położony w słabo doświetlonej części budynku, pomocna okaże farba satynowa, która subtelnie rozświetli wnętrze.

Poznaj najnowszą linię Dulux Professional stworzoną dla profesjonalnych malarzy i wykonawców.

Farba matowa czy satynowa? Rodzaj wykończenia należy indywidualnie dobierać do wnętrza, jego projektu, stylu i oczywiście oczekiwań klienta. Do tego liczą się kwestie praktyczne, jak łatwość w utrzymaniu czystości. Dzięki temu świetny efekt Twoich prac utrzyma się jak najdłużej.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje