Ściana wodna w holu i na klatce schodowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ściana wodna w holu i na klatce schodowej

Ściana wodna sprawdza się. Początkowo woda płynęła po lustrze i po fragmentach kamiennej ściany po jego bokach. Jednak musiałem odpiąć nitki wody na kamiennych częściach, ponieważ woda płynęła po fakturowanej powierzchni zbyt głośno, rozchlapywała się i uciekała bruzdami na schody, podłogę i boczne ściany - mówi Mariusz, Członek Klubu Budujących Dom, który dekorował ściany 3 lata temu.

Rodzaj pomieszczenia: hol i klatka schodowa na parterze, otwarte na pomieszczenia dzienne; salon o powierzchni 58,50 m2; sypialnie rodziców i dziecka.

Ściana wodna – czarną kamienną okładzinę oraz czarne lustro oświetlają kolorowe LED-y

Rodzaj dekoracji:

 • Hol i klatka schodowa na parterze – ściana wodna (4 x 7 m) z okładziny kamiennej Kerstone Etna – Sierra (15 x 15 cm) i Wall (15 x 40 cm) oraz czarnego lustra (2,20 x 7 m). Woda, czerpana przez pompę z koryta przy posadzce, pompowana jest rurami na szczyt ściany do deszczowni. Stamtąd płynie po lustrze z powrotem do dolnego zbiornika. 
 • Salon – tapeta flokowana na flizelinie, 3 rolki (0,53 x 10,05 m) oraz gipsowe panele dekoracyjne Loft (06/A i 06/B). 
 • Sypialnie – gipsowe panele dekoracyjne w pokoju dziecka Loft 05 (12 szt.), w sypialni rodziców Loft 10 (9 szt.)

Sposób wykończenia pozostałych ścian:akrylowo-lateksowa farba, kolor m.in. kawa latte.

 

Decyzja: reprezentacyjny hol na parterze jest takim miejscem, w którym fajnie jest się czymś wyróżnić. W moim znajduje się na dodatek klatka schodowa z wysokim stropem katedralnym. Na jakimś filmie zobaczyłem ścianę wodną i pomyślałem, że nadawałaby się do niesztampowego ozdobienia tej flagowej strefy domu. Łączyła wiele aspektów – dawała nietuzinkowy efekt wizualny, dzięki pluskowi wody – efekt dźwiękowy, a jednocześnie stawała się nawilżaczem powietrzaw sercu budynku.

 

Fakturowaną kamienną okładzinę w kolorze czarnym podkreśliłem kolorowym oświetleniem LED-owym, a wysoką klatkę schodową– długą wiszącą lampą w suficie. Dekoracyjne panele z gipsu wypatrzyłem w Internecie i umieściłem na trzech ścianach w różnych częściach domu. Nie chciałem mieć tylko monotonnych płaskich ścian.

 

Wykonanie: na tynkach maszynowych z gipsu zleciłem położenie gładzi lateksowej, w celu zabezpieczenia ścian i sufitów przed pękaniem. Ściana wodna – instalację wodną i zbiornik na wodę wykonała specjalistyczna firma, resztę prac – ekipa wykańczająca wnętrza. Okładzinę z kamienia fachowcy umocowali na zaprawie klejoweji zaimpregnowali środkiem do kamienia, w celu wydobycia faktury i koloru oraz zabezpieczenia przed kurzem. Długie czarne lustro przyklejono na elastyczny, wodoszczelny szlam cementowy. Panele gipsowe montował ich sprzedawca – na zaprawie klejowej.

 

Niezbędne narzędzia: szlifierka kątowa z tarczą do kamienia, mieszadło do zaprawy, paca zębata, wałek do malowania, pędzel do kleju, nóż do cięcia tapet itd.

Ściana wodna ma wysokość 7 m Płyty gipsowe Loft w salonie są podświetlone od dołu lampami LED

Ściana wodna w holu i na klatce schodowej - rady i przestrogi:

 • Polecam ułożenie na surowych tynkach gładzi lateksowej. Przetestowałem ją w poprzednim domu. Mimo osiadania budynku, na ścianach nie ma rys i pęknięć.

   

 • Ściana wodnasprawdza się. Początkowo woda płynęła po lustrze i po fragmentach kamiennej ściany po jego bokach. Jednak musiałem odpiąć nitki wody na kamiennych częściach, ponieważ woda płynęła po fakturowanej powierzchni zbyt głośno, rozchlapywała się i uciekała bruzdami na schody, podłogę i boczne ściany. Obecnie słyszymy tylko delikatny plusk, kiedy woda wpływa do zbiornika przy podłodze. Siłę i głośność reguluję "na pompie". Instalację wodną ściany podłączyłem do instalacji wodnej i kanalizacyjnej w budynku.

   

  Osady z wody, widoczne na czarnym lustrze, trzeba raz w miesiącu usuwać środkami chemicznymi. Kamień odkurzamy. Moim naśladowcom radzę staranie rozpoznać koszty u różnych wykonawców. Rozpiętość cenowa jest porażająca. Jeden z nich, reklamujący się jako jedyny na rynku, "zaśpiewał" cenę 300 000 zł!

   

 • Lofty i tapetę podświetliłem LED-ami z dołu lub od góry, co uwidacznia ich fakturę. Lofty odkurzamy. Na kolorowych pozostają ślady palców, ale znikają po przetarciu wilgotną szmatką. Flokowana tapeta wymaga ostrożnego odkurzania.

Ściana wodna w holu i na klatce schodowej - koszty materiałów:

 • ściana wodna 32 000 zł; 
 • tapeta flokowana 1200 zł;
 • lofty i zaprawa klejowa 1950 zł (salon), 1370 zł (pokój dziecka), 650 zł (sypialnia rodziców). 

Ściana wodna w holu i na klatce schodowej - koszty robocizny:

 • gładź lateksowa (cały dom 300 m2) 17 000 zł; 
 • ściana wodna – projekt, instalacja, montaż 17 500 zł; 
 • ułożenie paneli gipsowych 700 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny