Kiedy wykonać schody betonowe a może warto zastosować schody drewniane?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:15
Kiedy wykonać schody betonowe a  może warto zastosować schody drewniane?

Schody betonowe związane są konstrukcyjnie ze stropem i podciągiem poprzez zakotwienie w nim zbrojenia i oparcie płyty schodowej. Na dole schody spoczywają na fundamencie lub podciągu na niższej kondygnacji. Ich wykonanie jest możliwe po zalaniu stropu, z którego wyprowadzono pręty zbrojeniowe do połączenia ze zbrojeniem płyty schodowej.

 Schody betonowe wykończone drewnem

 Schody betonowe wykończone drewnem
(fot. Kaźmiercza)

W praktyce, ze względu na konieczność przerwania robót murowych do czasu aż świeżo wylany strop uzyska dostateczną wytrzymałość, w tym czasie wykonuje się deskowanie schodów i po zazbrojeniu zalewa betonem.

Można oczywiście przełożyć wykonanie schodów na później, stawiając w ich miejsce prowizoryczną pochylnię z nabitymi listwami przeciwpoślizgowymi. Jednak przy schodach zabiegowych pochylnia może okazać się zbyt stroma dla umożliwienia bezpiecznej komunikacji, a prowizoryczne schody zbyt pracochłonne w wykonaniu.

Dlatego warto zrobić schody betonowe od razu co rozwiąże problem zapewnienia komunikacji między kondygnacjami w czasie prowadzenia dalszych robót, a niewykończoną powierzchnię - nawet w przypadku jej uszkodzenia - łatwo będzie później je wykończyć. Schody betonowe mają też inne zalety. Można je wykończyć w dowolny sposób okładając stopnie i podstopnice drewnem, płytkami ceramicznymi lub kamiennymi, wykładziną dywanową.

Podczas wchodzenia nie skrzypią. Jednak przy ich wykonywaniu podczas robót konstrukcyjnych trzeba dokładnie określić ostateczne poziomy podłóg na dole i górze, z uwzględnieniem warstw podkładowych i grubości posadzki oraz rodzaju i grubości nawierzchni schodów.

Ich wykonanie pozwoli też na uniknięcie nieprzewidzianych komplikacji gdy okaże się np. że ich bieg nie zapewnia dostatecznej wysokości przejścia pod konstrukcją dachową, w wyniku błędu projektanta lub wykonawcy.

Schody drewniane są budowane głównie w domach o lekkiej konstrukcji szkieletowej ale również i w domach murowanych. W domach szkieletowych w zasadzie nie ma innego rozwiązania chyba że zdecydujemy się na schody metalowe. Niezależnie od konstrukcji domu zbudowanie docelowych schodów przed zakończeniem innych prac wiąże się z ryzykiem zniszczenia ich przez przypadek lub niefrasobliwość pracowników.

Dlatego schody drewniane rzadko kiedy montuje się w stanie wykończonym przed zakończeniem robót instalacyjnych i tynkowania, a do tego czasu korzysta się z pochylni lub schodów prowizorycznych. Jeśli jednak zdecydujemy się na wcześniejsze zamontowanie schodów, to trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed zabrudzeniem porysowaniem czy też wgnieceniem.

Ułożenie nawet grubej folii nie daje pełnego zabezpieczenia, a jednocześnie może spowodować poślizgnięcie się, dlatego warto na stopniach ułożyć nakładki zabezpieczające Można je wykonać z desek o szerokości zbliżonej do szerokości stopni i kładzionych na podkładce ze spienionej folii co umożliwi równomierny rozkład obciążeń. Przed zsuwaniem się desek zabezpieczają pionowe nakładki przybite od czoła. Można też postąpić inaczej.

Ponieważ schody drewniane są to najczęściej schody policzkowe z bocznymi belkami nośnymi (policzkami) konstrukcję nośną można wykonać "na gotowo". Nie jest ona specjalnie narażona na uszkodzenia, wystarczy więc okryć ją grubszą folią. Natomiast stopnie z surowych desek o grubości co najmniej 32 mm mocuje się prowizorycznie do konstrukcji nośnej. Po zakończeniu "brudnych" robót stopnie wymienia się na docelowe.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

10 Lis 2015, 12:06

Cytat Schody betonowe związane są konstrukcyjnie ze stropem i podciągiem poprzez zakotwienie w nim zbrojenia i oparcie płyty schodowej. Na dole schody spoczywają na fundamencie lub podciągu na niższej kondygnacji. Ich wykonanie jest możliwe ...

time image

Gość marzena31450

10 Lis 2015, 08:04

Schody drewniane są ładniejsze od kamiennych,dają więcej ciepła.Teraz są dobre lakiery więc użytkowanie takich schodów i utrzymanie w dobrym stanie jest łatwe.Oczywiście jeśli nie żałujemy na koszcie wykonania schodów bo jeśli ktoś chce mieć tanie schody to lakier wykonawca ...

time image

Gość jeruzalem

20 Sty 2015, 09:42

Ja mam schody drewniane, ale z pewnego źródła. Mam już je 5 lat i nie widać do tej pory śladów użytkowania.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny