Kiedy wykonać schody betonowe, a może warto zastosować schody drewniane?

Kiedy wykonać schody betonowe, a może warto zastosować schody drewniane?

Schody betonowe związane są konstrukcyjnie ze stropem i podciągiem poprzez zakotwienie w nim zbrojenia i oparcie płyty schodowej. Na dole schody spoczywają na fundamencie lub podciągu na niższej kondygnacji. Ich wykonanie jest możliwe po zalaniu stropu, z którego wyprowadzono pręty zbrojeniowe do połączenia ze zbrojeniem płyty schodowej.

Schody wewnętrzne betonowe - kiedy je wykonać?

W praktyce, ze względu na konieczność przerwania robót murowych do czasu aż świeżo wylany strop uzyska dostateczną wytrzymałość, w tym czasie wykonuje się deskowanie schodów i po zazbrojeniu zalewa betonem.

Można oczywiście przełożyć wykonanie schodów na później, stawiając w ich miejsce prowizoryczną pochylnię z nabitymi listwami przeciwpoślizgowymi. Jednak przy schodach zabiegowych pochylnia może okazać się zbyt stroma dla umożliwienia bezpiecznej komunikacji, a prowizoryczne schody zbyt pracochłonne w wykonaniu.

Dlatego warto zrobić schody betonowe, co od razu rozwiąże problem zapewnienia komunikacji między kondygnacjami w czasie prowadzenia dalszych robót, a niewykończoną powierzchnię - nawet w przypadku jej uszkodzenia - łatwo będzie później je wykończyć. Schody betonowe mają też inne zalety. Można je wykończyć w dowolny sposób okładając stopnie i podstopnice drewnem, płytkami ceramicznymi lub kamiennymi, wykładziną dywanową.

Podczas wchodzenia nie skrzypią. Jednak przy ich wykonywaniu podczas robót konstrukcyjnych trzeba dokładnie określić ostateczne poziomy podłóg na dole i górze, z uwzględnieniem warstw podkładowych i grubości posadzki oraz rodzaju i grubości nawierzchni schodów.

Ich wykonanie pozwoli też na uniknięcie nieprzewidzianych komplikacji gdy okaże się np. że ich bieg nie zapewnia dostatecznej wysokości przejścia pod konstrukcją dachową, w wyniku błędu projektanta lub wykonawcy.

Kiedy są wybierane schody wewnętrzne drewniane?

Schody drewniane są budowane głównie w domach o lekkiej konstrukcji szkieletowej ale również i w domach murowanych. W domach szkieletowych w zasadzie nie ma innego rozwiązania chyba że zdecydujemy się na schody metalowe. Niezależnie od konstrukcji domu zbudowanie docelowych schodów przed zakończeniem innych prac wiąże się z ryzykiem zniszczenia ich przez przypadek lub niefrasobliwość pracowników.

Dlatego schody drewniane rzadko kiedy montuje się w stanie wykończonym przed zakończeniem robót instalacyjnych i tynkowania, a do tego czasu korzysta się z pochylni lub schodów prowizorycznych. Jeśli jednak zdecydujemy się na wcześniejsze zamontowanie schodów, to trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed zabrudzeniem porysowaniem czy też wgnieceniem.

Ułożenie nawet grubej folii nie daje pełnego zabezpieczenia, a jednocześnie może spowodować poślizgnięcie się, dlatego warto na stopniach ułożyć nakładki zabezpieczające Można je wykonać z desek o szerokości zbliżonej do szerokości stopni i kładzionych na podkładce ze spienionej folii co umożliwi równomierny rozkład obciążeń. Przed zsuwaniem się desek zabezpieczają pionowe nakładki przybite od czoła. Można też postąpić inaczej.

Ponieważ schody drewniane są to najczęściej schody policzkowe z bocznymi belkami nośnymi (policzkami) konstrukcję nośną można wykonać "na gotowo". Nie jest ona specjalnie narażona na uszkodzenia, wystarczy więc okryć ją grubszą folią. Natomiast stopnie z surowych desek o grubości co najmniej 32 mm mocuje się prowizorycznie do konstrukcji nośnej. Po zakończeniu "brudnych" robót stopnie wymienia się na docelowe.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Schody betonowe wykończone drewnem (fot. Parkiet Kaźmierczak)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Cytat Schody betonowe związane są konstrukcyjnie ze stropem i podciągiem poprzez zakotwienie w nim zbrojenia i oparcie płyty schodowej. Na dole schody spoczywają na fundamencie lub podciągu na niższej kondygnacji. Ich wykonanie jest możliwe ...
Gość marzena31450
10-11-2015 09:04
Schody drewniane są ładniejsze od kamiennych,dają więcej ciepła.Teraz są dobre lakiery więc użytkowanie takich schodów i utrzymanie w dobrym stanie jest łatwe.Oczywiście jeśli nie żałujemy na koszcie wykonania schodów bo jeśli ktoś chce mieć tanie schody to lakier wykonawca ...
Gość jeruzalem
20-01-2015 10:42
Ja mam schody drewniane, ale z pewnego źródła. Mam już je 5 lat i nie widać do tej pory śladów użytkowania.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz