Schody półkowe - konstrukcja, montaż, cena

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Schody półkowe - konstrukcja, montaż, cena

Schody, które stanowią niebanalny element wyposażenia domu? Poznaj zalety schodów półkowych i sprawdź, czym się wyróżniają? Jak wygląda ich montaż i ile kosztują?

Czym są schody półkowe?

Konstrukcja schodów półkowych wyróżnia się:

  • brakiem belek wspornikowych,
  • podstopnic,
  • stopnie mają ukryte wewnątrz elementy nośne ze stali lub kompozytu, który jest głęboko zakotwiczony,
  • interesującym designem.

W jakich wnętrzach sprawdzą się schody półkowe?

Schody półkowe będą przede wszystkim pasować do wnętrz nowoczesnych. Sprawdzą się w stylistyce industrialnej, gdzie oprócz szkła, ważną rolę odgrywają materiały, takie jak beton, stal czy metal. Do wnętrza industrialnego warto wybrać schody półkowe stylizowane na stopnie ze srebrnego metalu lub w czarnym kolorze.

Z kolei do aranżacji skandynawskich będą pasować schody półkowe w kolorze jasnego drewna, a do mieszkań i domów o charakterze glamour lub art deco - schody półkowe z szybą, gdzie stopnie będą stylizowane na chłodny odcień marmuru. Można zdecydować się również na luksusowe schody z naturalnego kamienia lub spieku kwarcytowego.

Pomieszczenia monochromatyczne? Tutaj świetnie wpasują się białe lub czarne schody półkowe.

Pamiętaj: Schody wcale nie muszą być w tym samym kolorze co podłoga. Od takiego połączenia już się odchodzi. 

Aranżacje schodów półkowych
Schody półkowe w kolorze jasnego drewna pasują do wnętrz skandynawskich (fot. Trąbczyński), a czarne stopnie będą współgrać z monochromatycznymi pomieszczeniami (fot. Tralex).

Z czego zrobić schody półkowe?

Schody półkowe są wykonywane tylko na zamówienie i nie da się ich kupić gotowych w sklepie lub w Internecie. Mogą być wykonane z drewna, szkła, metalu, stali, kamienia lub konglomeratu. 

Najczęściej wybieranym surowcem, oprócz drewna (stopnie są obudowane drewnem klejonym), jest szkło hartowane. Takie rozwiązanie jest efektowne i pasuje do wielu aranżacji, ale nie będzie dobre dla osób, które mają lęk wysokości, zwłaszcza, gdy nie zamontujemy balustrady.  

Firma, która zajmuje się wykonywaniem schodów półkowych, może wyciąć też modele trapezowe lub trójkątne, choć najczęściej stosuje się kształty prostokątne.

Balustrada na schodach półkowych?

Oryginalny wygląd schodów półkowych polega na tym, że "wiszą" w powietrzu. Zatem balustrada, jeśli ma być zamontowana, powinna jak najmniej rzucać się w oczy. Najczęściej wykonywana jest ze szkła hartowanego w połączeniu ze stalą.

Montaż balustrady jest niezbędny, jeżeli:

  • w domu mieszkają małe dzieci,
  • zgodnie z § 296 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: Schody zewnętrzne i wewnętrzne, służące do pokonania wysokości przekraczającej 0,5 m, powinny być zaopatrzone w balustrady lub inne zabezpieczenia od strony przestrzeni otwartej.

Balustrady do schodów półkowych podnoszą również koszt całego przedsięwzięcia.

Szklane schody półkowe
Balustrada schodów półkowych jest najczęściej wykonywana ze szkła. (fot. Tierspol)

Montaż schodów półkowych

Montaż schodów półkowych odbywa się na zamówienie i może potrwać kilka dni. Schody muszą spełnić następujące wymagania:

  • Ich wysięg nie może przekraczać 120 cm.
  • Stopnie muszą mieć około 11-12 cm grubości, w tym szklane 5-6 cm.
  • Waga schodów wspornikowych jest obliczona na udźwig wynoszący 300-400 kg.

Do montażu schodów półkowych najlepsza jest ściana żelbetonowa, ale można je także zamontować w nośnej ścianie murowanej, gdzie skośnie przebiega belka żelbetonowa, do której kotwi się wsporniki. Aby schody półkowe szklane były wygodne, odległość pomiędzy stopniami musi wynosić ok. 17 cm.

Schody półkowe o konstrukcji żelbetowej wylewane na etapie stanu surowego.
Projekt schodów półkowych o konstrukcji stalowej.

Cena schodów półkowych

Cena schodów półkowych jest uzależniona od konstrukcji, jaka przypadnie nam do gustu. Najtańsze są stopnie szklane, metalowe, stalowe, a najdroższe - z konglomeratu i kamienia.

Cena waha się od 11-12 tys. zł do 16-20 tys. zł. Najwięcej zapłacisz za nietypowe kształty stopni z konglomeratu i dodatkowy montaż balustrady ze szkła hartowanego.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Schody Prudlik

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!