Schody zabiegowe - nie do końca wygodne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Schody zabiegowe - nie do końca wygodne

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że klatka schodowa jest oddzielona. Między nią a salonem wydłużyliśmy nawet specjalnie ścianę działową, żeby hałas od telewizora nie zakłócał spokoju w sypialniach na poddaszu. Wachlarzowy zabieg tworzy 5 schodów i chodzenie po nim nie jest wygodne... - mówią Beata i Robert, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody użytkują od 2002 r.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 189 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej - 3 m.

Schody:

 • Zabiegowe, szer. biegu 100 cm. 
 • Konstrukcja - wspornikowa, żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
 • Stopnie - 18 szt., w tym 5 zabiegowych; wys. 17 cm i gł. 30 cm; stopnice i podstopnice wykończone konglomeratem o gr. 3 cm.
 • Balustrady - o wys. 102 cm, ze stali nierdzewnej; pochwyt ze stali i drewna buku. 
 • Oświetlenie - LED-owe w podwieszanym suficie. 
 • Lokalizacja - w centrum domu, w osobnej klatce schodowej o wym. 2 × 3 m.
Wachlarzowy zabieg tworzy 5 schodów
Wachlarzowy zabieg tworzy 5 schodów

Decyzja: kupiliśmy gotowy projekt, w którym schody znajdowały się w oddzielnej klatce schodowej. Od razu miały kształt zabiegowy i choć wiemy, że nie jest to do końca wygodny kształt w codziennym użytkowaniu, nie mogliśmy nic zmienić z powodu małych wymiarów klatki.

Wylaliśmy pod nie monolityczną konstrukcję z żelbetu, bo jest bardzo stabilna. Szalunki przygotowało przez kilka dni czterech murarzy, a następnie przez pół dnia zalewali je betonem z gruszki i formowali stopnie.

Schody wykończyliśmy konglomeratem, bo jest to materiał na lata, estetyczny i wygodny w pielęgnacji. Ma kolor pasujący do kolorystyki w pomieszczeniach dziennych, a na jego wzorze nie widać kurzu. Specjalnie zamówiliśmy konglomerat o powierzchni półmat, żeby stopnie nie były śliskie. To było słuszne, bo podczas użytkowania rzeczywiście nie ślizgamy się na stopniach.

Schody wykończone konglomeratem botticino
Schody, wykończone konglomeratem botticino, zaplanowano w oddzielnej klatce schodowej

Schody zabiegowe - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy bardzo zadowoleni, że klatka schodowa jest oddzielona. Między nią a salonem wydłużyliśmy nawet specjalnie ścianę działową, żeby hałas od telewizora nie zakłócał spokoju w sypialniach na poddaszu.

  Wachlarzowy zabieg tworzy 5 schodów i chodzenie po nim nie jest wygodne. Sprawia trudność szczególnie mamie, nawet po dodaniu balustrady. Zamontowaliśmy ją dopiero po 5 latach użytkowania schodów, widząc, że seniorka boi się po nich chodzić i robi to niepewnie.
   
  Wcześniej zwlekaliśmy, bo chcieliśmy mieć balustradę ładną i trwałą, a takie nie są tanie. W końcu udało się nam zamówić ją w firmie wchodzącej na rynek, oferującej niższe ceny. Podobnie jak w przypadku konglomeratu, wybraliśmy trwałe i solidne materiały. Klatka schodowa jest wąska - ma szer. 2 m - więc dłuższe przedmioty musimy wnosić w pozycji pionowej.
   
 • Robert - prowadzę firmę budowlaną i konglomerat ułożyłem samodzielnie, oszczędzając na robociźnie. Potem zaimpregnowałem go specjalnym środkiem, żeby się nie wycierał, nie przyjmował brudu i był łatwy do umycia. Ponieważ schody nie są intensywnie użytkowane, konserwację przeprowadzam co 3 lata (butelka preparatu za 100 zł). Schody raz w tygodniu myjemy mopem i ciepłą wodą z płynem do naczyń.

 • Beata - w ciągu dnia światło wpada na klatkę schodową przez niebieskie luksfery, co nadaje klatce fajny klimat. Pod sufitem na poddaszu mamy lampy LED, ale poproszę męża o dodatkowe zainstalowanie przy schodach czujki ruchu, sterującej pracą taśm LED-owych, które ulokujemy pod noskami schodów. Dodatkowe oświetlenie ozdobi schody, a w nocy ułatwi poruszanie się po nich.

Koszty budowy schodów zabiegowych:

 • konstrukcja 2000 zł, 
 • wykończenie konglomeratem 4000 zł (robocizna własna), 
 • balustrada 3000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!