Schody z granitu są lepsze niż z drewna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Schody z granitu są lepsze niż z drewna

Mąż nie chciał schodów z drewna. W poprzednim domu musiał je samodzielnie cyklinować, bo żaden z fachowców nie chciał się podjąć tej żmudnej pracy. Dlatego cieszymy się z trwałych materiałów wykończeniowych, które zastosowaliśmy - mówi Lidka, Czytelniczka Budujemy Dom, która schody użytkuje od 2008 r.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 210 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 3,15 m.

Schody:

 • Zabiegowe, szer. biegu 1 m. 
 • Konstrukcja - wspornikowa, żelbetowa, wykonana w szalunku. 
 • Stopnie - 17 szt., w tym 3 wachlarzowe; wys. stopnia 16 cm, gł. 30 cm. 
 • Wykończenie - granit indyjski i konglomerat. 
 • Balustrada - o wys. 90 cm; częściowo ażurowa i wykonana z kutej stali, a częściowo wymurowana z cegieł i otynkowana. 
 • Oświetlenie - liniowe LED-owe pod noskami schodów oraz kinkiety na ścianach, uruchamiane czujnikiem ruchu.
Schody z granitu
Balustrada z ręcznie kutej stali, zamontowana na parterze, ma kolor starego złota. Dwa najniższe stopnie mają szerokość 1,30 m, a główny bieg - 1 m

Lokalizacja: w centrum domu, w holu.

Decyzja: otwarty hol z klatką schodową przylega do salonu, dlatego zależało mi, żeby klatka stanowiła ozdobę strefy dziennej. Wspólnie z mężem do jej wykończenia wybraliśmy polerowany granit, chcąc mieć ładne, trwałe i nieuciążliwe w codziennej pielęgnacji schody na lata. Granit dopasowaliśmy do parapetów. Podstopnie są z tańszego konglomeratu o gr. 2 cm. Balustradę przy salonie wykuł ze stali kowal, polecony przez znajomych.

Ażurowa balustrada jest, w przeciwieństwie do prostych stopni, bardzo ozdobna i komponuje się z balustradami na balkonach. W prześwicie między biegami oraz na piętrze balustradę tworzy pełny murek. Zwieńczyliśmy go kutą poręczą w kształcie grubej liny, więc tym elementem nawiązuje do dolnej części balustrady. Żelbetową konstrukcję pod schody zrealizowaliśmy zgodnie z projektem, zawartym w opisie budynku.

Na piętrze schody obudowano murkiem
Na piętrze schody obudowano murkiem, który zwieńczono kutą poręczą w kształcie grubej liny
Schody zabiegowe wykonano z płyt granitu indyjskiego
Schody zabiegowe wykonano z płyt granitu indyjskiego, pozyskanych z tego samego bloku skalnego
Kute poręcze
Kute poręcze zamontowano również na ścianach wzdłuż schodów

Schody zabiegowe z płyt granitu - porady i przestrogi:

 • Mąż nie chciał schodów z drewna. W poprzednim domu musiał je samodzielnie cyklinować, bo żaden z fachowców nie chciał się podjąć tej żmudnej pracy. Okazuje się, że nawet schody z twardego drewna dębowego trzeba co jakiś czas odnawiać, co nie jest łatwe. Dlatego cieszymy się z trwałych materiałów wykończeniowych, które zastosowaliśmy. Na pewne elementy wyposażenia domu woleliśmy wydać więcej pieniędzy w czasie budowy, a później przez lata odcinać od tej inwestycji kupony, w postaci łatwej pielęgnacji. Schody wystarczy umyć wodą z płynem. Nie są śliskie, czego się trochę obawialiśmy.

 • Zadbaliśmy, żeby stopnice wycięto z płyt granitu pozyskanych z jednego bloku skalnego. Mają więc ten sam kolor i wzór, który się przenika. Tak dobraliśmy wzór na granicie, żeby nie odznaczał się na nim brud. Oczywiście, nie tolerowaliśmy łączeń w obrębie jednej stopnicy. Podstopnice z konglomeratu traktowaliśmy tak samo. Warto było wykończyć je łatwym do mycia materiałem, bo się brudzą tak, jak stopnice.
   
  Na realizację zamówienia czekaliśmy 3 tygodnie. Montaż schodów, na zaprawę klejową, trwał jeden dzień. Po sześciu latach stopnie i balustrada wyglądają jak nowe. Naprawy wymagają jedynie taśmy LED-owe, bo niektóre już nie działają. Woleliśmy zamontować czujnik ruchu - kosztuje tyle co łącznik, a działa samoczynnie, oszczędzając prąd.

Koszty schodów zabiegowych z płyt granitu:

 • stopnice 8000 zł (granit 600 zł/m2);
 • balustrada 1000 zł/m.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marcin Wawa

31 Lip 2020, 09:25

W naszej kamienicy własnie wymieniliśmy schody drewniane na granitowe. Wygląda bardzo prestiżowo. Zrobiła nam je firma Pakal ze Strzegomia. Polecam obróbke płomieniowaną, bo wtedy granit jest "tępy" i bardzo bezpieczny.

time image

16 Sty 2019, 10:53

Rzeczywiście dylemat. Schody drewniane są piękne. Niezależnie od swoich skaz. Nadają wnętrzu.. coś niesamowitego. Z kolei granit.. kojarzy mi się przede wszystkim z nowoczesnością. Sam jednak jestem orędownikiem stawiania na trwałe materiały. Dlatego byłbym za granitem choć ...

time image

16 Gru 2018, 11:29

Faktem jest żę drewniane rzeczy typu schody blaty trzeba co jakiś czas przeszlifować i polakierować. Chody z granitu to tylko zamieść i mopem przejechać. Będą wygladały za 100lat dokładnie tak samo jak w dniu montażu.  

time image

Gość mhtyl

18 Paź 2018, 18:20

2 godziny temu, Gość modnestol napisał: I jeszcze schody z kamienia są ańsze od drewnianych Chyba te z kamienia polnego  

time image

Gość modnestol

18 Paź 2018, 15:41

I jeszcze schody z kamienia są ańsze od drewnianych

time image

19 Sie 2017, 19:20

Dnia 7.04.2017 o 23:44, zenek napisał: Granit na pewno twardszy - ale wielu kojarzy się z brakiem ciepla, z ktorym kojarzy się drewno. Trudny dylemat, rzecz gustu i przyzwyczajeń - a to druga natura. Albo pierwsza. Człowieka.  Aha - jeszcze może być ceramika ...

time image

11 Lip 2017, 10:44

Moim zdaniem, w budynkach mieszkalnych liczą się głównie walory estetyczne, gdzie wygląd schodów powinien się wpisać w otaczające wnętrze. Poza tym nad rodzajem materiału góruje jakość wykonania.

time image

08 Kwi 2017, 15:56

1 godzinę temu, racer napisał:   Rypnij małym palcem albo golenią w szlifowany rant granitu... Pomyślisz wtedy, że granit wart był każdych pieniędzy.   Jak walniesz w dęba, albo kempas, albo inne twarde drzewo - też zaboli! W ceramikę ...

time image

08 Kwi 2017, 14:19

Rypnij małym palcem albo golenią w szlifowany rant granitu... Pomyślisz wtedy, że granit wart był każdych pieniędzy.

time image

07 Kwi 2017, 21:44

Granit na pewno twardszy - ale wielu kojarzy się z brakiem ciepla, z ktorym kojarzy się drewno. Trudny dylemat, rzecz gustu i przyzwyczajeń - a to druga natura. Albo pierwsza. Człowieka.  Aha - jeszcze może być ceramika - cieple kolory, faktura .

time image

Gość kondzio

07 Kwi 2017, 21:04

My mamy właśnie granit na schodach i jest rzeczywiście super.

time image

Gość Czytelnik

15 Maj 2016, 12:43

Ja również zdecydowałem się na schody granitowe.Poprzednio miałem z desek bambusowych pokrytych (jak mnie zapewniano) bardzo trwałym wielowarstwowym lakierem.Niestety gdyby nie naklejone nakładki na schody to lakier byłby już starty.O czym świadczą miejsca nie przykryte nakładkami.Granit ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje