Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Bezpieczeństwo naszych pociech jest dla nas najważniejsze. Jednym z miejsc, gdzie często dochodzi do wypadków domowych, są schody, dlatego ich zabezpieczenie jest niezwykle ważne. W tym artykule omówimy skuteczne metody zabezpieczenia schodów przed dziećmi oraz podpowiemy, jak zamontować barierkę, aby była stabilna i prawidłowo spełniała swoje zadanie.

aktualizacja: 2023-05-15 10:20:34
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są skuteczne sposoby zabezpieczenia schodów przed dziećmi?
  • Jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem?
  • Jak zamontować barierkę zabezpieczającą?

Schody to jeden z najważniejszych elementów domu, które zapewniają dostęp do różnych poziomów i pomieszczeń. Jednocześnie, schody mogą stanowić poważne zagrożenie dla dzieci. Każdego roku wiele dzieci trafia do szpitala z powodu urazów związanych z upadkiem ze schodów.

Nawet przy najwyższym stopniu ostrożności, nie zawsze jesteśmy w stanie dopilnować maluchów, które ciekawe świata, nie rozumieją niebezpieczeństwa, jakie może nieść ze sobą upadek ze schodów.

Jakie są sposoby zabezpieczenia schodów przed dziećmi?

Istnieje wiele skutecznych metod zabezpieczenia schodów przed dziećmi. Oto niektóre z nich:

Bariery na schodach - najprostszą i najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia schodów przed dziećmi jest zamontowanie barierki na schodach. Bariery te powinny być wykonane z trwałych materiałów i być tak zaprojektowane, aby uniemożliwić dziecku wspinanie się na schody. Barierka powinna sięgać od samej podłogi, aby uniemożliwić dziecku przejście pod nią.

Bramki bezpieczeństwa - bramki bezpieczeństwa to również skuteczne rozwiązanie zabezpieczające schody przed dziećmi. Bramki te są zwykle zamontowane na górze oraz na dole schodów. Bramki bezpieczeństwa są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do wystroju domu. Są proste w montażu i uniwersalne, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do każdego wnętrza.

Wycieraczki przeciwpoślizgowe - wycieraczki przeciwpoślizgowe to kolejny element, który może zredukować ryzyko upadku ze schodów w przypadku starszych dzieci. Wycieraczki te są zwykle wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego i mają specjalną strukturę, która zapobiega poślizgnięciu się na schodach. Wycieraczki te są łatwe w instalacji i mogą być używane na każdym rodzaju schodów.

Wiele dzieci trafia doznaje urazów związanych z upadkiem ze schodów.
Każdego roku wiele dzieci trafia do szpitala z powodu urazów związanych z upadkiem ze schodów. (fot. Pixels)

Jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem?

Zabezpieczenie schodów jest bardzo ważne. Warto zawsze pamiętać, że każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Istnieje  wiele skutecznych metod, które mogą pomóc w przeciwdziałaniu niebezpieczeństwom związanym ze schodami. Poniżej przedstawiamy kilka dodatkowych wskazówek:

Nadzorowanie dziecka - nadzorowanie dziecka to podstawowa zasada bezpieczeństwa, obowiązek każdego rodzica i opiekuna. Jest to szczególnie ważne, gdy dziecko zaczyna poznawać świat i nabiera pewności siebie. Jeśli Wasz maluch jest jeszcze zbyt mały, aby bezpiecznie poruszać się po schodach, powinniście zawsze mieć go pod kontrolą. Nawet wtedy, gdy dziecko już potrafi samo chodzić, warto na początku towarzyszyć mu w chodzeniu po schodach.

Utrzymywanie porządku - schody, które są zagracone zabawkami, butami czy innymi przedmiotami, mogą być niebezpieczne dla dzieci. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać porządek i czystość na schodach. Regularne sprzątanie i usuwanie przedmiotów z schodów, pomoże zminimalizować ryzyko urazu.

Oświetlenie schodów - dobre oświetlenie na schodach jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Brak odpowiedniego oświetlenia schodów może spowodować, że dziecko źle oszacuje odległość między stopniami, co może doprowadzić do upadku. Warto zainstalować lampy na górze i na dole schodów, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie.

Należy towarzyszyć małemu dziecku podczas chodzenia po schodach.
Nawet gdy dziecko już potrafi samo chodzić, warto na początku towarzyszyć mu w chodzeniu po schodach. (fot. Pixels)

Jak zamontować barierkę zabezpieczającą?

Montaż barierki na schodach to ważny krok w procesie zabezpieczania domu przed dziećmi. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w poprawnym zamontowaniu barierki:

Wybierz odpowiednią barierkę - przed zakupem barierki na schody, upewnij się, że wybrałeś odpowiednią model. Barierki są dostępne w różnych rozmiarach oraz są wykonane z  różnych materiałów, takich jak metal, drewno czy tworzywo sztuczne. Ważne jest, aby wybrać barierkę, która jest wystarczająco wysoka, aby dziecko nie mogło przejść lub przeskoczyć przez nią.

Dokonaj pomiarów - przed przystąpieniem do montażu barierki, zmierz dokładnie wymiary schodów, aby upewnić się, że barierka jest odpowiednio dopasowana do przestrzeni. Pamiętaj, że barierka powinna być zamontowana w linii prostej i być stabilna, aby dziecko nie było w stanie jej przewrócić.

Przygotuj narzędzia - przygotuj wszystkie potrzebne narzędzia przed przystąpieniem do montażu. Będą Ci potrzebne wiertarka lub wkrętarko-wkrętarka, kołki, wkręty lub śruby, młotek i poziomica.

Wybierz miejsce montażu - zdecyduj, gdzie chcesz zamontować barierkę. Zazwyczaj barierka jest montowana w pobliżu górnej i dolnej krawędzi schodów, aby uniemożliwić dziecku dostęp. Ważne jest, aby upewnić się, że barierka jest zamontowana na odpowiedniej wysokości.

Montaż barierki - zazwyczaj bramkę montuje się tak, aby jej górna krawędź znajdowała się na wysokości 75-90 cm od podłogi. po wybraniu i zaznaczeniu miejsca montażu, wywierć otwory na kołki w miejscach, w których barierka ma być przymocowana,

Po wywierceniu otworów w ścianie lub balustradzie, należy umieścić kołki w otworach i dokręcić wkręty lub śruby tak, aby bramka była stabilnie zamocowana. W przypadku montażu bramki na balustradzie, należy upewnić się, że element ten jest na tyle stabilny, aby utrzymać wagę bramki i dziecka, które może próbować na nią wchodzić.

Testowanie - po zamontowaniu barierki, przetestuj ją, aby upewnić się, że działa poprawnie i jest bezpieczna. Sprawdź, czy barierka jest stabilna i nie ma luzów. Upewnij się, że zamek działa prawidłowo i dziecko nie jest w stanie go otworzyć.

Regularne sprawdzanie - po zamontowaniu barierki, warto regularnie ją sprawdzać, aby upewnić się, że działa poprawnie i jest w dobrym stanie. Pomoże to uniknąć niebezpieczeństwa, gdyż po pewnym czasie barierka może ulec uszkodzeniu lub poluzowaniu.

Bramka powinna być stabilnie zamocowana, aby utrzymać wagę dziecka.
Bramka powinna być stabilnie zamocowana, aby utrzymać wagę dziecka, które może próbować na nią wchodzić. (fot. Pixels)

Podsumowanie

Zabezpieczenie schodów wewnętrznych przed małym dzieckiem jest możliwe i wcale nie jest trudne, a może uchronić malucha przed groźnym upadkiem zagrażającym jego zdrowiu bądź nawet życiu. Montaż barierki lub bramki na schodach to jedna z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia ich przed dziećmi.

Przed zainstalowaniem barierki, należy wybrać odpowiedni model i upewnić się, że po zamontowaniu element ten będzie stabilny i bezpieczny. Regularne sprawdzanie stanu barierki oraz stosowanie innych metod zabezpieczenia schodów, takich jak np. maty antypoślizgowe, również pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, który sposób zabezpieczenia schodów przed dziećmi jest najskuteczniejszy, ponieważ każdy z nich ma swoje zalety i wady.

Wybór odpowiedniego sposobu zabezpieczenia schodów zależy od wielu czynników, takich jak np. wiek dziecka, jego charakter i zachowanie, rozmiar i kształt schodów, rodzaj podłogi i wiele innych. Warto więc rozważyć różne możliwości i wybrać ten najlepszy dla nas.

Barierki są powszechnie stosowane i uważane za jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia schodów przed dziećmi, ale trzeba pamiętać, że barierka wymaga solidnego zamontowania.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

Fot. otwierająca: Pixels

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!