Ile miejsca zajmą schody?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ile miejsca zajmą schody?
W zależności od rodzaju biegu, schody służące do pokonywania tej samej wysokości, zajmują bardzo różne przestrzenie. Przykładowo schody proste jednobiegowe zajmą powierzchnię 4,03 m² a krzywoliniowe schody kręcone zajmą powierzchnię 5,3 m².
Schody proste jednobiegowe

 

Schody proste jednobiegowe
zajmą powierzchnię 4,03 m². Są nieskomplikowane i przez to dość tanie, ale liczba ich stopni nie może przekroczyć 17 szt. Dobrze sprawdzają się podczas wnoszenia mebli, ale trudno je zmieścić w małych domach (ze względu na bardzo długi bieg). 
Schody mieszane jednobiegowe

 


Schody mieszane jednobiegowe zajmą powierzchnię 4,49 m². Dodając stopnie klinowe (trójkątne) oszczędzamy miejsce, ponieważ bieg staje się nieco krótszy. Trzeba jednak pamiętać, aby szerokość stopnia klinowego nie była mniejsza niż 25 cm w odległości ok. 40 cm od poręczy balustrady wewnętrznej. 

 Schody krzywoliniowe kręcone

 

 

Krzywoliniowe schody kręcone zajmą powierzchnię 5,3 m². Mogą być rozwiązane na planie koła lub kwadratu – najczęściej z koncentrycznie umieszczonym słupem nośnym. Są chętnie stosowane w przypadku remontów, w miejscach gdzie wcześniej nie było klatki schodowej. Krzywoliniowe schody kręcone są wygodne tylko wtedy, kiedy mają dość dużą szerokość biegu. 

 Schody proste dwubiegowe

 

 
Schody proste dwubiegowe zajmą powierzchnię 5,52 m². Najczęściej spotykane w domach mieszkalnych. Złamanie ich długości w dwa biegi skraca o połowę długość schodów, dwukrotnie poszerzając klatkę. Aby nie było kłopotów z wnoszeniem mebli, warto wykonać spocznik znacznie szerszy niż to przewidują normy. 

 Schody krzywoliniowe dwubiegowe

 

 

Krzywoliniowe schody dwubiegowe wachlarzowe zajmą powierzchnię 7,18 m². Bardzo efektowne, sprawdzają się w dużych, otwartych wnętrzach. Krzywoliniowe schody dwubiegowe są doskonałą ozdobą salonu. 

 Schody krzywoliniowe jednobiegowe

 

 

 

Krzywoliniowe schody jednobiegowe o dowolnym kształcie zajmą powierzchnię 3,69 m². Najwygodniejsze do usytuowania w domu, dają architektom największą swobodę projektową.

{linker link="http://wnetrza.budujemydom.pl/_inspiracje_foto_dogory_sal11.php"}

Zdaniem naszych Czytelników

time image

01 Lis 2014, 22:41

Cytat Boże, czytasz i nie grzmisz! Jak można podawać powierzchnię, nie podając szerokości. Pliz...Matematyka na maturę! A po co? Wszystkie mają szerokość standardowej teściowej przecież.

time image

Gość Qba

01 Lis 2014, 21:57

Boże, czytasz i nie grzmisz! Jak można podawać powierzchnię, nie podając szerokości. Pliz...Matematyka na maturę!

time image

Gość Dębowe schody

26 Wrz 2012, 09:21

Dodatkowo ważne jest aby schody były "wygodne" czyli wysokość, szerokość, ilość stopni itd. była odpowiednia. Łatwo można to policzyć korzystając z kalkulatora schodów.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny