Ile miejsca zajmą schody?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Ile miejsca zajmą schody?

Jesteśmy na etapie tworzenia koncepcji nowego domu. Na razie robimy to samodzielnie, ale wkrótce zatrudnimy architekta. Zastanawiamy się nad schodami w salonie, z uwagi na planowany ograniczony metraż nie możemy sobie pozwolić na oddzielną klatkę schodową. Chcielibyśmy, żeby miały lekką konstrukcję, jednocześnie były stabilne i solidne. Jaki powinny mieć kształt i jakie materiały na stopnie i balustrady wybrać, by schody nie przytłaczały wnętrza?

Ile miejsca zajmują schody?

W zależności od rodzaju biegu, schody służące do pokonywania tej samej wysokości, zajmują różną przestrzeń. Podajemy przykłady różnych wariantów przy założeniu, że stopnie mają ok. 1 m szerokości.

Schody jednobiegowe proste
Schody jednobiegowe proste - ok. 4 m². Są najwygodniejsze, nieskomplikowane i przez to dość tanie, ale liczba ich stopni nie może przekroczyć 17. Dobrze sprawdzają się podczas wnoszenia mebli, ale trudno je zmieścić w małym domu (ze względu na bardzo długi bieg);
Schody kręcone
Schody kręcone - ok. 3 m². Mogą być rozwiązane na planie koła lub kwadratu - najczęściej z koncentrycznie umieszczonym słupem nośnym. Są chętnie stosowane w przypadku remontów, w miejscach gdzie wcześniej nie było klatki schodowej. Krzywoliniowe schody kręcone są wygodne tylko wtedy, kiedy mają dość dużą szerokość biegu;
Schody mieszane jednobiegowe
Schody mieszane jednobiegowe - 4,49 m². Dodając stopnie klinowe (trójkątne) oszczędzamy miejsce, ponieważ bieg staje się nieco krótszy. Trzeba jednak pamiętać, aby szerokość stopnia klinowego nie była mniejsza niż 25 cm w odległości ok. 40 cm od poręczy balustrady wewnętrznej
Schody proste dwubiegowe
Schody proste dwubiegowe - ok. 5,50 m². Najczęściej spotykane w domach mieszkalnych. Złamanie ich długości w dwa biegi skraca o połowę długość schodów, dwukrotnie poszerzając klatkę. Aby nie było kłopotów z wnoszeniem mebli, warto wykonać spocznik znacznie szerszy niż to przewidują normy;
Schody krzywoliniowe wachlarzowe
Schody krzywoliniowe wachlarzowe - ok. 7 m². Bardzo efektowne, ale sprawdzają się jedynie w dużych, otwartych wnętrzach.
Krzywoliniowe schody dwubiegowe wachlarzowe
Krzywoliniowe schody dwubiegowe wachlarzowe - 7,18 m². Bardzo efektowne, sprawdzają się w dużych, otwartych wnętrzach. Krzywoliniowe schody dwubiegowe są doskonałą ozdobą salonu.
Krzywoliniowe schody jednobiegowe o dowolnym kształcie
Krzywoliniowe schody jednobiegowe o dowolnym kształcie - 3,69 m². Najwygodniejsze do usytuowania w domu, dają architektom największą swobodę projektową.
Krzywoliniowe schody kręcone
Krzywoliniowe schody kręcone - 5,3 m². Mogą być rozwiązane na planie koła lub kwadratu - najczęściej z koncentrycznie umieszczonym słupem nośnym. Są chętnie stosowane w przypadku remontów, w miejscach gdzie wcześniej nie było klatki schodowej. Krzywoliniowe schody kręcone są wygodne tylko wtedy, kiedy mają dość dużą szerokość biegu.

Co decyduje o wygodzie korzystania ze schodów?

O wygodzie korzystania ze schodów decyduje:

  • kształt (proste, zabiegowe, ze spocznikiem lub bez);
  • wysokość i szerokość stopni;
  • szerokość biegu;
  • umiejscowienie (w holu, w salonie, w oddzielnej klatce schodowej).

Komfortowe i najłatwiejsze do wykonania są schody jednobiegowe oraz dwubiegowe ze spocznikiem. Zgodnie z przepisami, maksymalna wysokość stopni prowadzących do pomieszczeń mieszkalnych to 19 cm. Jednak najwygodniejsze są schody o wysokości do 17 cm. Stopnie muszą przy być dostosowane do przeciętnej długości kroku (60-65 cm) i spełniać warunek:

2 x h + s = 60÷65 cm, gdzie
h - wysokość stopnia;
s - szerokość stopnia.

Przy maksymalnej wysokości (19 cm) szerokość powinna więc wynosić od 22 do 27 cm.

Minimalna szerokość biegu to 80 cm (najlepiej gdy mają ok. 100 cm). Przynajmniej tyle musi mieć też spocznik. To jednak minimum i na takich schodach jest zbyt wąsko, by się minąć, trudno także wnosić duże przedmioty (np. meble).

Uwaga! Szerokość schodów mierzy się pomiędzy balustradami, na rzeczywistą szerokość biegu wpływa więc ich kształt i sposób zamocowania.

Jak zaprojektować i z czego wykonać schody w salonie?

Schody w salonie to zawsze raczej spory element. Sztuką jest zaprojektowanie i wykończenie ich w taki sposób, aby nie stanowiły zbyt przysadzistego obiektu - wątpliwej dekoracji. Widać je bowiem z każdego miejsca tego pokoju. Przede wszystkim nie można zapominać o ich podstawowej funkcji komunikacyjnej - muszą być wygodne i bezpieczne.

Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak pamiętać, że usytuowanie schodów w otwartej przestrzeni, niestety, oznacza poprowadzenie przez salon szlaku komunikacyjnego i przenoszenie się dźwięków przez otwór w stropie - oglądanie telewizji, słuchanie muzyki czy wieczorne biesiadowanie z gośćmi może przeszkadzać śpiącym na piętrze dzieciom i seniorom.

Przy projektowaniu pomocny będzie, oczywiście, architekt, ale największe doświadczenie w tej materii mają stolarze i producenci, oferujący schody na zamówienie.

Zanim jednak zaangażujemy któregoś z nich, poszukajmy inspiracji na forach budowlanych i wnętrzarskich oraz na stronach producentów takiego wyposażenia. Pozwoli to sprecyzować oczekiwania, które potem zweryfikuje fachowiec. Oceni, czy wybrany kształt i wielkość schodów da się wykonać w konkretnym domu, a cała konstrukcja będzie wygodna i bezpieczna również dla dzieci i seniorów. Dobierze materiały, określi też koszt i termin realizacji zamówienia.

W obecnej sytuacji na sprawdzonych fachowców czasem trzeba poczekać nawet kilka miesięcy i kolejne 2-3 na wykonanie zamówienia. Dobrze więc o tym wyposażeniu pomyśleć na wczesnym etapie wykańczania wnętrz.

Wnętrzarskie trendy obejmują także schody. Od lat modne jest drewno. Oprócz niego w nowoczesnych przestrzeniach króluje metal i szkło, coraz rzadziej kamień. Do wyboru są konstrukcje jednobiegowe, dwubiegowe, zabiegowe albo kręcone. Raczej unika się stawiania w salonie masywnej konstrukcji z betonu, a stosuje lekkie i bardziej finezyjne ich warianty, np. ze stali, drewna.

Zwolennicy tradycyjnej stylistyki, dysponujący sporą powierzchnią na parterze, decydują się na wersje wstęgowe o wyszukanej formie, amatorzy minimalizmu i ograniczonej przestrzeni - na proste dywanowe lub kręte ażurowe (szczególnie te zajmują mało miejsca, sprawiają wrażenie wyjątkowo lekkich, ale nie są zbyt wygodne). Możliwości projektowych i realizacyjnych jest więc wiele. Ważne by kształt i sposób wykończenia zostały dobrane do stylistyki całego wnętrza.

Schody dywanowe
Schody dywanowe wykonane z jasnego drewna wykończone metalową balustradą i poręczą w kolorze czarnym. (fot. Schody Domański)
Spiralne schody z drewna
Spiralne schody wykonano z drewna sosnowego, zaimpregnowanego woskiem. Artystycznie wygięte policzki (wangi) są ich największą ozdobą. (fot. L. Jampolska)
Schody spiralne z płycinową balustradą i zabudową spodu
Schody spiralne z płycinową balustradą i zabudową spodu. Wykonane z wędzonego dębu i malowanego drewna. (fot. Trąbczyński)

Schody drewniane

Na schody drewniane wykorzystuje się wiele gatunków tego materiału. Najbardziej eksploatowane są stopnie, dlatego powinny być wykonywane z twardego drewna drzew liściastych, jak dąb, jesion, buk. Mniej zalecany jest klon. Można również wybrać gatunki egzotyczne, np. merbau, amazak, zebrano, wenge, jatoba, mahoń czy jesion skandynawski. Odradza się natomiast użycie miękkiego drewna - świerku, sosny, meranti.

Klasyczne rozwiązanie to zastosowanie konstrukcji policzkowej. Tę najbardziej wyszukaną i efektowną mają modele wstęgowe, ale nie każdy stolarz potrafi je zrobić. Nowocześniejsze są wersje dywanowe. Z jednej strony przytwierdza się je do ściany (na stalowej konstrukcji wspornikowej), po stronie zewnętrznej montuje lekką balustradę - najczęściej z metalu (linek lub prętów) lub ze szkła. Stopnice i podstopnice z drewna unoszą się jakby w powietrzu, tworząc atrakcyjną formę, dekorującą salonową przestrzeń.

Z drewna wykonuje się też balustrady. Mogą być wypełnione prostymi słupkami o przekroju koła albo kwadratu. Popularne do niedawna tralki z wyfrezowanymi wcięciami i obłościami odeszły do lamusa.

Schody z metalu

Zaletami konstrukcji z metalu jest lekki wygląd i niewielki ciężar. Na ogół wykonuje się je ze stali nierdzewnej. Mogą mieć dowolną formę, ale najpowszechniejsze są modele kręte. Schody z metalu najlepiej pasują do wnętrz urządzonych w industrialnym lub loftowym stylu. Ze stalą dobrze komponują się stopnice z blachy nierdzewnej oraz klejonego warstwowo drewna, bądź szkła. Takie schody montuje się w już wykończonym budynku.

Metal również jest materiałem chętnie wykorzystywanym na balustrady. Kute wersje z motywami roślinnymi inspirowanymi naturą, np. listkami i kwiatami, popularne są w dużych domach urządzonych w stylu pałacowym, w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach zastępowane są skromnymi formami ze stalowych linek lub metalowych prętów.

Schody metalowe z drewnianymi stopniami
Metalowa, ażurowa konstrukcja z drewnianymi stopniami, balustradą z cienkich prętów i z drewnianą poręczą. (fot. Rintal Polska)

Kamień, konglomerat, płytki do wykańczania stopni schodów

Marmur, granit, konglomerat, kompozyt oraz gres to materiały także stosowane do wykańczania stopni schodowych. Szczególnie kamień jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia i zabrudzenia. Jest oferowany w kilkudziesięciu rodzajach i wybarwieniach. Niestety, jest ciężki i nie nadaje się na lekkie konstrukcje.

Konglomerat i kompozyt są mniej popularne, choć równie efektowne i trwałe. Mogą imitować kamień albo mieć jednolitą kolorystycznie powierzchnię. Płytki gresowe to najtańszy materiał wykończeniowy. Jednak na schodach krętych lub o wąskich stopniach niełatwo je ładnie ułożyć.

Szklane schody

Schody w całości wykonane ze szkła to bardzo nowatorska propozycja. Pasują do wnętrz urządzonych w stylu glamour. Na ogół projektuje się je z hartowanego szkła klejonego o grubości minimum 14 mm. Sposób zamontowania tafli zależy od kształtu schodów. Możliwe jest przytwierdzanie modułów za pomocą wkrętów bądź słupków ze stali nierdzewnej.

Schody oraz balustrada w całości wyprodukowane ze szkła klejonego warstwowo
Schody oraz balustrada w całości wyprodukowane ze szkła klejonego warstwowo. Metalowe są tu jedynie elementy mocujące. (fot. Tierspol)

Dopełnieniem takich konstrukcji są balustrady, również ze szkła. Ta lekka budowa wywołuje wrażenie, jakby ten element znikał z wnętrza. W niewielkim salonie najmniej będą rzucać się w oczy, jednocześnie stanowiąc jego bardzo oryginalną ozdobę.

Tafle szkła klejonego bezpiecznego wykorzystywane są też jako balustrady schodów wykonanych z innych materiałów. Szczególnie dobrze komponują się z prostą formą wersji drewnianych. Mogą stanowić jednolitą powierzchnię lub być dzielone drewnianymi lub metalowymi słupkami.

Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

01 Lis 2014, 22:41

Cytat Boże, czytasz i nie grzmisz! Jak można podawać powierzchnię, nie podając szerokości. Pliz...Matematyka na maturę! A po co? Wszystkie mają szerokość standardowej teściowej przecież.

time image

Gość Qba

01 Lis 2014, 21:57

Boże, czytasz i nie grzmisz! Jak można podawać powierzchnię, nie podając szerokości. Pliz...Matematyka na maturę!

time image

Gość Dębowe schody

26 Wrz 2012, 09:21

Dodatkowo ważne jest aby schody były "wygodne" czyli wysokość, szerokość, ilość stopni itd. była odpowiednia. Łatwo można to policzyć korzystając z kalkulatora schodów.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje