Schody dwubiegowe ze spocznikiem wykonane z drewna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Schody dwubiegowe ze spocznikiem wykonane z drewna

Ponieważ podczas budowy stosowaliśmy tylko solidne technologie i materiały, poprosiliśmy o rozrysowanie tradycyjnej żelbetowej konstrukcji dwubiegowych schodów ze spocznikiem - mówią Agnieszka i Michał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody użytkują od 2003 r.

Parametry domu: murowany, powierzchni 219 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej 3 m.

Schody:

 • Dwubiegowe ze spocznikiem, szerokość 100 cm.
 • Wykonane z klejonego warstwowo drewna dębowego, pomalowanego lakierem.
 • Konstrukcja - wylana z żelbetu.
 • Stopnie - 10 + 7 sztuk, wysokość 18,5 cm, głębokość do 30 cm.
 • Spocznik - 2 x 1 m.
 • Balustrada - wysokość 95 cm; ze stali, pomalowanej proszkowo na kolor czarny, poręcz z drewna dębowego.
 • Oświetlenie - 2 kinkiety nad spocznikiem.
 • Lokalizacja - w holu.

Decyzja: Agnieszka - Klatkę schodową zaprojektował architekt, z którym współpracowaliśmy przy budowie domu. Zależało mi, żeby miała łukowate elementy, ponieważ pojawiają się one na ścianach, oknach, drzwiach. Uznałam, że zwykła prosta konstrukcja nie będzie pasować do strefy dziennej - schody są widoczne z różnych pomieszczeń na parterze, więc chciałam, żeby wpisały się w nie łukowatą formą. Delikatne zaokrąglenia mają trzy stopnie, rozpoczynające dolny bieg oraz poręcz i to rozwiązanie bardzo mi się podoba.

Ponieważ podczas budowy stosowaliśmy tylko solidne technologie i materiały, poprosiliśmy o rozrysowanie tradycyjnej żelbetowej konstrukcji dwubiegowych schodów ze spocznikiem. Wybraliśmy taki wariant z uwagi na stabilność i trwałość, a układ - z powodu wygody. Do wykończenia traktu między kondygnacjami, użyliśmy kolejnych sprawdzonych klasyków, czyli klejonego drewna dębowego oraz stali pomalowanej proszkowo. Dzięki podstopnicom otynkowanym zaprawą cementowo-wapienną i pomalowanym na biało, lane schody nabrały lekkości.

Balustradę wykonano ze stali pomalowanej farbą proszkową
Balustradę wykonano ze stali pomalowanej farbą proszkową

Schody dwubiegowe - rady i przestrogi:

 • Schody są dostatecznie szerokie, drewno nie skrzypi i nie wydaje głuchego odgłosu. Przy pokonywaniu stopni w kapciach, lakierowana powierzchnia nie jest śliska, choć dla osoby w skarpetkach już tak. Stopnie mają ergonomiczne rozmiary, więc wejście na poddasze nikogo nie męczy. Jedynie podczas wnoszenia długich i ciężkich mebli jest trochę zachodu, ale wiadomo - klatka schodowa to specyficzna trasa komunikacyjna.

  Chociaż drewniane podłogi konserwujemy olejem, stopnice i poręcz pomalowaliśmy lakierem. Nie żałuję tego, bowiem w dobrej kondycji przetrwał ponad 10 lat. Najbardziej ucierpiał pierwszy schodek, bo wnosi się na niego trochę piasku. Rozmyślam nad renowacją elementów drewnianych. Jedni posadzkarze zalecają zeszlifowanie zniszczonego lakieru i naniesienie świeżej warstwy, inni - woskowanie. Biję się z myślami, bo ten zabieg trzeba regularnie powtarzać, natomiast pielęgnacja lakierowanych powierzchni jest łatwa. Najlepiej służy jej odkurzanie. Budując dziś klatkę schodową, powtórzyłabym technologię i układ dwubiegowy, jednak same schody wykończyłabym kamieniem lub glazurą.

 • Michał: Poręcz na balustradzie stolarz złożył z kilku elementów. Newralgicznym miejscem był zakręt między biegami, przy spoczniku. Zdecydował, że trudno będzie odpowiednio wygiąć jeden kloc drewna i zastosował kilka części. Balustrada ze stali jest ażurowa, ale bezpieczna i wygodna. Farba trzyma się mocno podłoża, nie wymaga renowacji. Biegi są dobrze oświetlone - przy spoczniku jest okno pionowe oraz dwa kinkiety.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Schody dwubiegowe - koszty:

 • schody z montażem 21 000 zł; balustrada z montażem 3800 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny