Wygodne schody na poddasze

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2019-09-03 11:27:14
Wygodne schody na poddasze

Podczas adaptacji poddasza warto zadbać o wygodne schody. O ich wygodzie decyduje kilka czynników.

O wygodzie korzystania ze schodów decyduje kilka czynników:

  • kształt (proste, zabiegowe, ze spocznikiem lub bez);
  • wysokość i szerokość stopni;
  • szerokość biegu;
  • umiejscowienie (są dostępne z sieni, z holu, czy z salonu?).

Najwygodniejsze, a przy tym najłatwiejsze do wykonania są schody dwubiegowe ze spocznikiem oraz jednobiegowe. Schody zabiegowe, a szczególnie spiralne, są zdecydowanie mniej komfortowe z powodu zmiennej szerokości stopni.

Wygodne schody zgodne z przepisami

Zgodnie z przepisami, maksymalna wysokość stopni prowadzących do pomieszczeń mieszkalnych to 19 cm, a naprawdę wygodne są schody o wysokości do 17 cm. Stopnie powinny przy tym być dostosowane do przeciętnej długości kroku (60–65 cm).

Muszą w związku z tym spełniać warunek:

2·h + s = 60÷65 cm
h – wysokość stopnia, s – szerokość stopnia

Dla maksymalnej wysokości (19 cm) szerokość powinna więc wynosić od 22 do 27 cm. W praktyce to często trudne do spełnienia, na wygodne schody brakuje miejsca, bo schody strychowe były bardzo strome. Minimalna szerokość biegu to 80 cm. Przynajmniej tyle musi mieć też spocznik. To jednak minimum i na takich schodach jest zbyt wąsko, by się minąć, trudno też jest wnosić duże przedmioty (np. meble).

Uwaga! Szerokość schodów mierzy się pomiędzy balustradami, na rzeczywistą szerokość biegu wpływa więc ich kształt i sposób zamocowania.

Wybór miejsca na schody

Wybór miejsca na schody jest w dużej mierze uzależniony od tego, jaką powierzchnię one zajmują.

Najmniejszą powierzchnię rzutu mają oczywiście schody spiralne, ale są niewygodne. Stosunkowo małą przestrzeń zajmują wygodne proste schody jednobiegowe. Wystarczą dla nich 4 m2, wobec 6–7 m2 dla schodów dwubiegowych ze spocznikiem, ale kłopotliwa jest ich znaczna długość.

Pod wieloma względami najlepsze rozwiązanie to schody umieszczone w holu lub korytarzu, stanowiącym przestrzeń komunikacyjną. Schody mogą zostać nawet całkowicie wydzielone, tworząc dostępną z tych pomieszczeń klatkę schodową. Wzmacnia to typowy dla większości domów podział na wspólną przestrzeń dzienną z salonem na parterze oraz prywatną (sypialnie) na piętrze. Pomiędzy sypialniami a salonem nie przenoszą się wtedy dźwięki, dzięki czemu możemy np. swobodnie przyjmować gości, gdy dzieci śpią na górze.

Schody umieszczone w pobliżu wejścia do domu są dobrym rozwiązaniem, jeśli zamieszkuje go liczna, szczególnie wielopokoleniowa rodzina. Nawet jeżeli jej członkowie wychodzą i wracają do domu o zupełnie innych porach, to zbytnio sobie nie przeszkadzają.

Alternatywą są schody umieszczone w salonie. To rozwiązanie obecnie bardzo chętnie stosowane i w nowych domach, ale obarczone istotnymi wadami. Przede wszystkim salon, z wypoczynkowego pokoju dziennego, staje się nieuchronnie częścią przestrzeni komunikacyjnej. Nie unikniemy także przenoszenia się hałasów pomiędzy pokojami na górze a salonem.

Ponadto schody w salonie nie zajmują wcale mało miejsca i utrudniają jego aranżację. Schody w salonie mogą być jednym z najważniejszych elementów wystroju lub też zostać dyskretnie umieszczone, tak by nie rzucały się w oczy.

Wybierając miejsce na schody i ich kształt musimy też pamiętać o tym, jakiego otworu w stropie wymagają. Najłatwiej jest wykonać długi i wąski otwór dla jednobiegowych schodów ustawionych równolegle do belek stropowych. Gdy ich rozstaw wynosi przynajmniej 80 cm, to można w ogóle nie naruszać elementów konstrukcyjnych. Zaprojektowanie każdego innego otworu w stropie to już zadanie dla konstruktora. Obmyśli on odpowiednie wzmocnienie i ewentualne podparcie dla naruszanych elementów.

Jak wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?

zdjęcie otwierające: Schody Prudlik

Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jakie wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?
Jakie wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny