Składane schody strychowe - rodzaje, akcesoria i montaż

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Składane schody strychowe - rodzaje, akcesoria i montaż

Schody strychowe umożliwiają łatwe i bezpieczne wyjście na poddasze nieużytkowe, bez konieczności wykonywania drogich i zajmujących dużo miejsca schodów stałych. Rodzajów schodów jest kilka, różnią się głównie materiałem, z jakiego są wykonane oraz ilością miejsca, potrzebną do ich rozłożenia. Niezależnie od wyboru, konieczny jest prawidłowy montaż, gwarantujący bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

aktualizacja: 2022-01-20 10:12:52
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Kiedy montuje się składane schody strychowe?
  • Jakie są podstawowe rodzaje schodów strychowych?
  • Jakie akcesoria może wybrać do składanych schodów strychowych?
  • Jak zamontować składane schody strychowe?

Większość obecnie budowanych domów ma mieszkalne poddasza, nad którymi zostaje do zagospodarowania nieużytkowy strych. Najczęściej dodatkowa przestrzeń przydaje się do przechowywania np. zimowego sprzętu sportowego, namiotu, niemodnych ubrań lub innych rzadko wyciąganych rzeczy.

Kiedy montuje się składane schody strychowe?

Z biegiem lat, w każdym domu takich szpargałów jest coraz więcej. Dobrze zatem, jeśli na strych można wygodnie wejść. Zwykle na poddaszu użytkowym nie montuje się stałych schodów strychowych, bo zajmują sporo miejsca i zaburzają estetykę wnętrz, a ponieważ korzysta się z nich kilka razy w roku - nie muszą być dostępne non stop. Zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem są schody chowane.

Podczas składania i rozkładania drabinki nie wymagają dużej przestrzeni, zaś po złożeniu całkowicie chowają się w skrzyni, ulokowanej w otworze w stropie. Na co dzień są więc niewidoczne.

Schody strychowe można zamontować w pomieszczeniu o maksymalnej wysokości 330 cm i przy wymiarach otworu w stropie od 50 x 80 cm do 70 x 140 cm. Na specjalne zamówienie niektórzy producenci dopasowują schody do nietypowych wymiarów. Najmniej miejsca do rozłożenia potrzebują schody wysuwane, najwięcej nożycowe. Stopnie schodów zwykle mają antypoślizgowe wyżłobienia i zaokrąglone rogi.

Wymiary schodów i ilość miejsca jakie zajmują - schemat
Wymiary schodów i ilość miejsca jakie zajmują. (fot. Oman)

Na rynku proponowane są dwa podstawowe rodzaje schodów strychowych:

  • segmentowe z drewnianą albo metalową drabinką - zbudowane są z dwóch lub trzech drewnianych lub metalowych segmentów, które się składają lub wysuwają i tworzą jednolitą drabinę. Stopnie schodów drewnianych produkuje się z sosny i świerku, a metalowych ze stali. Ich liczba zależy od wysokości pomieszczenia - zwykle jest ich 11, 12, 13 bądź 14. Dopuszczalne obciążenie stopni drewnianych to 150-160 kg, metalowych - 200 kg.

    Na rynku dostępne są także modele zdalnie sterowane, wyposażone w napęd elektryczny 24 V, sterownik z przełącznikiem, automatyczny wyłącznik krańcowy i wyłącznik bezpieczeństwa oraz możliwość ręcznej obsługi podczas awarii prądu. Dodatkowo takie schody można wyposażyć w czujnik dymu (automatyczne otwieranie lub zamykanie) oraz syrenę do optycznych i akustycznych sygnałów ostrzegawczych na wypadek pożaru;
Schody segmentowe z drabinką drewnianą (fot. po lewej: Roto) i metalową (fot. po prawej: Fakro).
  • nożycowe - tworzą je metalowe człony wykonane z aluminium lub stali, składające się w harmonijkę, która po rozłożeniu również formuje drabinę. Maksymalna wysokość pomieszczenia to 330 cm, a obciążenie stopni - 200 kg. Schody nożycowe mają mniejsze rozmiary skrzynki, można je zamontować nawet w małym otworze w stropie (50 x 80 cm).
Schody nożycowe
Schody nożycowe można montować w małym otworze w stropie, ale do ich rozłożenia potrzeba więcej miejsca na posadzce, niż w przypadku modeli segmentowych. (fot. Leroy Merlin)

Schody strychowe mogą być wyposażone w dodatkową poręcz na środkowym segmencie oraz mechanizm wspomagający składanie i rozkładanie drabiny. Specjalnie dla domów energooszczędnych przeznaczone są modele termoizolacyjne z dodatkowymi uszczelkami, które zapewniają bardzo dobrą szczelność. W przypadku braku dostatecznego miejsca, koniecznego do rozłożenia drabiny schodów składanych, można zdecydować się na drabiny wysuwane. Nożycowe będą pasowały do mniejszych otworów w stropie, bo mają mniejsze skrzynki. Zastosowanie specjalnego mechanizmu pozwala otwierać je, rozkładać i składać przy użyciu drążka, stąd też szczególnie polecane są do montażu w wysokich pomieszczeniach.

Akcesoria do składanych schodów strychowych

Wejściowe barierki ochronne - zabezpieczają otwór w stropie od strony poddasza (strychu) i ułatwiają zejście po drabinie schodów. Na ogół wykonane są z drewna sosnowego. Aby było stabilne, ich konstrukcję wzmacnia się stalowymi płaskownikami. Montuje się je bezpośrednio do podłogi strychu za pomocą kątowników montażowych. Oferowane są w wymiarach pasujących do różnych wielkości otworów strychowych i wszystkich modeli schodów z drewnianą skrzynią, można więc je dopasować do każdej ich wersji bez konieczności docinania poprzeczek.

Schody strychowe - barierka ochronna
Barierka ochronna zabezpiecza otwór w stropie od strony poddasza. (fot. Oman)

Listwy wykończeniowe - służą do zamaskowania od spodu szczelin wokół schodów, pozostałych po ich przytwierdzeniu do stropu. Wytwarzane są z drewna sosnowego w kolorze naturalnym lub białym albo z PVC. W przypadku elastycznych listew z PVC, połączenie ze skrzynką nie wymaga stosowania gwoździ.

Listwa maskująca połączenie skrzyni schodów ze stropem
Listwa maskująca połączenie skrzyni schodów ze stropem. (fot. Oman)

Stopki - poprawiają stabilność drabiny. Montuje się je na ostatnim segmencie drabiny jako elementy wykończeniowe. Produkowane są z tworzywa, dzięki czemu nie rysują powierzchni posadzki.

Stopki poprawiające stabilność drabiny
Stopki poprawiające stabilność drabiny. (fot. Oman)

Poręcz - ułatwia wejście i zejście po stopniach drabiny, zwiększając komfort i bezpieczeństwo korzystania ze schodów. Jest zrobiona z metalu, przykręca się ją do górnego segmentu drabiny. Pasuje do dowolnej strony drabiny.

Poręcz ułatwia poruszanie się po schodach
Poręcz ułatwia poruszanie się po schodach. (fot. Fakro)

Luk górny - zapobiega nawiewaniu oraz gromadzeniu się kurzu z poddasza na klapie i drabince zamkniętych schodów strychowych. Ponadto poprawia ich parametry izolacyjne i szczelność. Luk górny składa się z ościeżnicy z klapą, okuć, uchwytów mocujących, siłownika gazowego i obrotowej klamki zamykającej. Dodatkowo ościeżnica ma uszczelkę obwodową. Aby zamknąć luk od strony poddasza, warto wyposażyć go w klamkę.

Luk góry zamyka schody od strony strychu
Luk góry zamyka schody od strony strychu. (fot. Fakro)

Klamka - umożliwia zamknięcie luku górnego, np. podczas prowadzenia prac konserwacyjnych na strychu lub dachu.

Dodatkowy stopień - zapewnia wygodne wyjście na poddasze, zwiększając tym samym komfort i bezpieczeństwo dostępu do pomieszczeń strychowych. Wykonany z drewna stopień standardowo planowany jest pomiędzy ostatnim stopniem drabiny a podłogą na poddaszu. Polecany szczególnie wówczas, gdy na schodach zamontowano luk górny lub wstawiono je w grubym stropie.

Kątowniki montażowe - ułatwiają osadzenie schodów w suficie. Założone w narożach skrzynki usztywniają jej konstrukcję, gwarantując zachowanie równych długości przekątnych. Wkręcane w kątowniki szpilki zapewniają szybkie i dokładne wypoziomowanie schodów w stropie.

Mechanizm odciążający - usprawnia składanie i rozkładanie drabiny.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Schody strychowe - mechanizm odciążający
Mechanizm odciążający. (fot. Fakro)

Zestaw izolacyjny - służy do szybkiego i szczelnego wykonania izolacji termicznej luki pomiędzy skrzynką nowych schodów a otworem w stropie. Zastosowanie zestawu pozwala na uzyskanie tzw. ciepłego montażu, istotnego w domach energooszczędnych. W skład zestawu wchodzi kołnierz paroszczelny, materiał termoizolacyjny w postaci bloków z wełny owczej oraz kołnierz paroprzepuszczalny.

Montaż składanych schodów strychowych

Schody strychowe sprzedawane są w postaci kompletnego, zmontowanego zestawu, zawierającego - oprócz skrzyni i drabinki - wszystkie elementy potrzebne do montażu, nie wymagają więc żadnych przygotowań. Odpowiednia konstrukcja mechanizmu odciążającego klapę schodów (w niektórych modelach także drabinkę) usprawnia ich obsługę. Dostarczany ze schodami drążek umożliwia wygodne otwieranie i zamykanie schodów. Warto dokupić zestaw izolacyjny, który pozwala na szybkie i szczelne wykonanie izolacji luki pomiędzy skrzynką schodów a stropem oraz listwy wykończeniowe do obudowania otworu.

Osadzenie składanych schodów strychowych nie jest skomplikowane i postępując zgodnie z załączoną instrukcją, dwie osoby mogą to zrobić samodzielnie, dopasowując długość drabiny do wysokości pomieszczenia.

Prawidłowo zamontowane schody strychowe będą nie tylko wygodnie się składać i rozkładać, ale również będą stabilne i bezpieczne dla użytkowników, zaś właściwie ocieplony otwór stropu nie będzie przyczyną wychładzania się poddasza.

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Fakro

Zdaniem naszych Czytelników

05 May 2021, 11:14

17 minut temu, Gość Benek napisał: Jeszcze tam siedzisz? Nie odpowie, bo bateria mu się rozładowała 

Gość Benek

05 May 2021, 10:57

Jeszcze tam siedzisz?

09 Jun 2019, 11:49

Wyjmij kilka dachówek, wyskocz dachem i zaskocz ją!

Gość mhtyl

09 Jun 2019, 09:33

Jak długo tam siedzisz biedaku? współczuje ci szczerze  

Gość piotr szewczyk

09 Jun 2019, 06:40

mam pytanie otworzylem schody i wszedlem na strych moja zlosliwa zona zamknela te schody czy ja moge je otworzyc sam bedac tam na strychu? Z powazaniem Piotr

Gość kamils

01 Aug 2017, 12:00

Teraz jest moda na takie składane rzeczy bo zajmują mniej powierzchni a domki jednak buduje się mniejsze niż kiedyś. U nas zastosowaliśmy akurat oprócz takich schodów jeszcze składaną ścianę akustyczną. Oddziela nam jakby jadalnie od kuchni, bardzo estetyczne rozwiązanie i praktyczne

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły