Ułożenie płytek ceramicznych na drewnianej podłodze jest możliwe, choć dość ryzykowne, zwłaszcza w pomieszczeniu wilgotnym, jakim jest kuchnia. Płytki ceramiczne utrudniają bowiem odparowanie wilgoci z drewnianego podłoża, które przy braku wentylacji może ulec zniszczeniu przez grzyby.
Istotna jest poza tym stabilność podłoża, gdyż uginające się deski mogą spowodować pękanie i odspajanie się płytek. Korzystniejszym rozwiązaniem będzie więc usunięcie desek podłogowych i zastąpienie ich suchym jastrychem z płyt gipsowo-włóknowych lub betonową wylewką. Umożliwi to poza tym utrzymanie dotychczasowego poziomu podłogi, a także utworzenie ewentualnie warstwy ociepleniowej lub izolacji akustyczne.
Jeśli jednak zdecydujemy się na pokrycie desek płytkami ceramicznymi, należy zapewnić wentylację przestrzeni podpodłogowej, pozostawiając szczeliny na styku ze ścianami pomieszczenia. Z powierzchni podłogi trzeba usunąć metodą szlifowania lakier, deski zaś zaimpregnować preparatem do użytku wewnątrz pomieszczeń. Na tak przygotowanym podłożu, wykonuje się warstwę wzmacniającą z elastycznej zaprawy klejowej z wtopioną siatką z włókna szklanego.
Zależnie od stanu podłogi, wzmocnienie realizuje się w 1 lub 2 warstwach. Jego łączna grubość nie powinna przekraczać 8-10 mm. Potem na wyrównany podkład nakłada się płynną folię, stanowiącą zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci. Po wyschnięciu folii, można już bezpośrednio na niej układać płytki na elastycznej zaprawie klejowej.
Redakcja BD
fot. otwierająca: dariush84 (forum.budujemydom.pl)
-
Czy można ułożyć płytki ceramiczne na drewnianej podłodze w kuchni?
Tak, jest to możliwe, ale ryzykowne ze względu na wilgoć i potencjalne uszkodzenia drewnianego podłoża przez grzyby. -
Co należy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia drewnianej podłogi pod płytkami?
Należy zapewnić wentylację przestrzeni podpodłogowej, usunąć lakier z desek, zaimpregnować je odpowiednim preparatem, a następnie wykonać warstwę wzmacniającą z elastycznej zaprawy klejowej i siatki z włókna szklanego. -
Jaką grubość powinna mieć warstwa wzmacniająca?
Łączna grubość warstwy wzmacniającej nie powinna przekraczać 8-10 mm. -
Jak zabezpieczyć podłogę przed wilgocią?
Należy nałożyć płynną folię na warstwę wzmacniającą, co stanowi barierę przed wnikaniem wilgoci. -
Jakie alternatywy dla ułożenia płytek ceramicznych na deskach podłogowych proponuje ekspert?
Alternatywą jest usunięcie drewnianych desek i wykonanie suchego jastrychu z płyt gipsowo-włóknowych lub betonowej wylewki, co pozwala zachować dotychczasowy poziom podłogi oraz umożliwia dodanie warstwy ociepleniowej lub izolacji akustycznej. -
Czytaj więcej Czytaj mniej