Parkiet woskowany ze względu na koty

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Parkiet woskowany ze względu na koty

Parkiet pomalowano zabarwionym olejem, a następnie zawoskowano. Parkieciarz zalecił woskowanie co pół roku. Doradził woskowanie, a nie lakierowanie drewna ze względu na koty. - mówi Bogusia, czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 400 m2.

 

Parametry posadzek: parkiet z barwionej klepki jesionowej (na parterze i półpiętrze jesion thermo zabarwiony na kolor tek-kasztan, na poddaszu naturalny jesion zabarwiony na biało), 22 x 100 x 400–1400 mm, firma Parkiety Pętlak. Włoski matowy gres 50 x 50 cm w kuchni i wiatrołapie; w łazienkach gres firmy Paradyż, 30 x 30 cm.

 

Ogrzewanie podłogowe: w łazienkach i w kuchni.

 

Decyzja: zaraz po budowie domu wyłożyłam posadzki najtańszą wykładziną dywanową. Służyła do momentu, kiedy mogłam sfinansować wymarzone solidne i docelowe podłogi.

 

Szukałam trwałych, twardych i znoszących renowację materiałów. Ze względu na cenę nie zdecydowałam się na drewno egzotyczne. Spodobał mi się barwiony parkiet z jesionu. Zastosowałam duże klepki, ponieważ małe zginęłyby w rozległych pomieszczeniach. Na parterze zastosowałam jesion thermo, odporniejszy na działanie wody. Wykonawca zabarwił go po ułożeniu na tekowo-kasztanowy kolor. Jasna klepka niepotrzebnie powiększyłaby jeszcze wnętrza.

 

Ustaliłam z wykonawcą, że parkietowe posadzki w całym domu ułoży w prosty wzór "pokładowy", jedynie w salonie o powierzchni 55 m2 ułoży z klepek bardziej dekoracyjny kaseton w ramie. Gdybym dała w salonie "pokładówkę", wyglądałby jak sala gimnastyczna! Klepki zabarwione na biało zaplanowałam na poddaszu, by pokoje były jasne.

W jadalni klepka ułożona jak „pokład”, w salonie – ozdobny kaseton Wokół posadzek – wysokie drewniane cokoły w białym kolorze
Posadzki na poddaszu z naturalnego jesionu zabarwionego na biało Płyty włoskiego matowego gresu ułożono z fugą 1 mm w kuchni i w wiatrołapie

Porady i przestrogi:

 • Tania wykładzina z poliamidu, o dziwo, sprawdzała się znakomicie szczególnie do momentu wyprania jej odkurzaczem piorącym i zniszczenia aparetury. Od tej chwili bardziej łapała kurz, zaczęły pojawiać się plamy.

   

 • Parkiet pomalowano zabarwionym olejem, a następnie zawoskowano. Parkieciarz zalecił woskowanie co pół roku. Doradził woskowanie, a nie lakierowanie drewna ze względu na koty. Ich mocz może wejść pod lakier i spowodować jego łuszczenie, a nawet zasinienie drewna. Bezpieczniejsza jest gruba powłoka wosku, choć ulega zarysowaniom (znikają po kolejnym woskowaniu).

   

  Wodoodporna klepka thermo sprawdziła się na parterze, gdzie chodzi się w butach. Muszę jednak uważać podczas podlewania kwiatów, by woda z podstawki nie przelała się na klepki. Klepki "załódeczkowały" pod donicami, bo nie było pod nimi wentylacji. Wykonawca uprzedzał, że na bielonym parkiecie buty z ciemną podeszwą będą pozostawiać czarne kreski. Zmywam je środkiem do drewna.

   

 • Jeśli ktoś zamierza mieć ciemne drewno na całe życie, odradzam kupowanie jasnej klepki, a potem jej barwienie. Lepiej wybrać wtedy drewno egzotyczne. Głębsze rysy odsłaniają jaśniejszy spód. Z drugiej strony – cieszę się z możliwości zeszlifowania barwionej warstwy i innego koloru, jeśli poprzedni się znudzi.

   

 • Przy tak dużym jednorazowym zamówieniu uzyskałam rabaty zarówno u wykonawcy posadzek, jak i u producenta klepki i w hurtowni chemicznej.

Koszty:

 • aktualna całościowa cena ułożenia – parkietu z barwionego jesionu thermo 240–250 zł/m2 + 8% VAT. Naturalna klepka z jesionu thermo 127 zł/m2 + 8% VAT. Gres produkcji włoskiej 180 zł/m2. 
 • Roczna pielęgnacja posadzek– 300 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Zaja

14 Sie 2013, 09:57

Mam kota i psa. Ale mój kot (może z racji wieku)jakoś nie szaleje a jak już mu się zdarzy zryw to jakoś nie startuje łapiąc parkietu. Za to pies tak, szczególnie jak ktoś do drzwi zapuka. Poza tym pies chodząc stuka pazurkami.

time image

Gość Michal

14 Sie 2013, 08:49

Zdaje sie, że Ziaja nie ma kota... Kot co prawda chodzi ze schowanymi pazurami ale jak biega i zaczyna się na zakręcie ślizgać to wystawia pazury i czterema łapami się łapie parkietu... mam dąb lakierowany najtwardszym lakierem jaki znalazłem, kilka razy. prawie wszędzie za wyjątkiem ...

time image

Gość Zaja

14 Sie 2013, 07:52

Większej głupoty nie słyszałam, żeby kot niszczył podłogę!!! Przecież koty mają schowane pazury i chodzą tylko poduszkami. To psy maja pazury na wierzchu. Ludzie myślcie!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny