Zalety wylewki anhydrytowej Knauf

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zalety wylewki anhydrytowej Knauf

W ostatnim czasie na polskim rynku budowlanym coraz większą popularnością i zainteresowaniem cieszą się podkłady podłogowe produkowane na bazie anhydrytu. Ich rosnąca popularność bierze się m.in. z doskonałych parametrów technicznych. Poznaj zalety wylewek anhydrytowych!

aktualizacja: 2023-03-27 09:36:06
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy dzięki wylewce anhydrytowej można oszczędzić na kosztach wykonania?
  • Jaki jest czas schnięcia wylewki anhydrytowej Knauf?
  • Jakie właściwości samopoziomujące cechują wylewki anhydrytowe Knauf?
  • Czy wylewki anhydrytowe zawierają szkodliwe substancje?
  • Czym są anhydrytowe podkłady grzewcze?
  • Jakich błędów unikać podczas wykonywania wylewki anhydrytowej?

Wylewki anhydrytowe Knauf to nowoczesne, innowacyjne rozwiązanie, za pomocą którego stworzysz podkład idealny pod każdy rodzaj okładziny podłogowej: ceramicznej, drewnianej czy laminowanej.

Korzyści z zastosowania wylewki anhydrytowej Knauf

Wylewki anhydrytowe Knauf to doskonałe parametry, które sprawiają, że są wolne od spękań, idealnie równe, wytrzymałe na obciążenia, a w przypadku zastosowania na ogrzewaniu podłogowym doskonale przewodzą ciepło. Nie trzeba ich również szlifować.

Dwie ostanie cechy mają bezpośredni wpływ na realne oszczędności, które zyskasz - zapłacisz mniej za ich wykonanie, a w sezonie grzewczym mniej za ogrzewanie. Poniżej opisujemy dokładniej poszczególne korzyści z zastosowania wylewki anhydrytowej Knauf.

⇒ Oszczędzisz na kosztach wykonania

Odpowiednio opracowana receptura wylewek Knauf sprawia, że nie ma konieczności ich szlifowania. Na powierzchni wylewki anhydrytowej Knauf nie tworzy się tzw. mleczko wapienne, które w przypadku innych wylewek należy koniecznie zeszlifować. Dzięki temu nie musisz ponosić kosztów dodatkowych prac związanych z tym etapem.

Właściwości samopoziomujące wylewek anhydrytowych Knauf pozwalają uzyskać idealnie równe i gładkie powierzchnie. Wykonawca okładziny podłogowej nie musi dodatkowo równać wylewki, np. poprzez stosowanie grubszej warstwy kleju, podczas układania gresu lub spieku. Zaoszczędzisz więc na kosztach materiału i robocizny, a także skróci się czas prac wykończeniowych i szybciej będziesz się mógł wprowadzić do nowego domu.

⇒ Szybciej wprowadzisz się do domu

Wbrew pozorom, w płynnych podkładach anhydrytowych wcale nie jest tak dużo wody zarobowej, jak by się mogło wydawać. Udział wody zarobowej stanowi zaledwie ok. 14%. Efekt płynności uzyskuje się nie dzięki dużej ilości wody, ale dzięki specjalnym dodatkom - środkom upłynniającym, które znajdują się w komponencie spoiwa.

W odróżnieniu do podkładów cementowych, anhydrytowe podkłady podłogowe nie wymagają długotrwałej pielęgnacji. Dokładne wietrzenie pomieszczeń, a co za tym idzie wymianę powietrza zaleca się przeprowadzić już po dwóch dniach od aplikacji. Czas wysychania uzależniony jest od grubości podkładu, temperatury otoczenia oraz częstotliwości wymienianego powietrza.

Przyjmuje się, że w optymalnych warunkach 1 cm podkładu wysycha w przeciągu jednego tygodnia. W przypadku podkładów grzewczych zazwyczaj po 7 dniach można uruchomić ogrzewanie podłogowe, co znacznie przyspiesza czas wysychania. W tym przypadku podkład podłogowy z reguły wysycha po ok. 10 dniach wygrzewania. Są to jednak wartości orientacyjne. Przed aplikacją posadzki należy bezwzględnie wykonać badania wilgotności szczątkowej za pomocą urządzenia CM.

⇒ Zapłacisz mniej za rachunki

Dzięki doskonałemu przewodnictwu ciepła zużyjesz mniej energii potrzebnej do ogrzania domu i tym samym zaoszczędzisz na rachunkach.

⇒ Odbierzesz podłogę bez kurzu, pyłu i brudu

Wylewka anhydrytowa bez szlifowania? Tak, jeśli wybierzesz wylewkę anhydrytową Knauf, której receptura sprawia, że nie tworzy się na jej powierzchni mleczko, które w przypadku innych wylewek należy koniecznie zeszlifować.

Właściwości samopoziomujące

Anhydrytowe podkłady podłogowe charakteryzują się przede wszystkim wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, stabilną formą podczas wiązania i wysychania oraz stosunkowo wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Ze względu na wysokie parametry wytrzymałości na zginanie, grubości nominalne podkładów anhydrytowych można zredukować o ok. 20% w stosunku do konwencjonalnych podkładów cementowych. Dzięki temu można zwiększyć grubość izolacji termicznej lub akustycznej. Mniejsza grubość podkładu to również mniejsze obciążenie stropu, co jest istotne podczas prac remontowych, szczególnie na drewnianych stropach belkowych.

Anhydrytowe podkłady podłogowe zachowują bardzo stabilną formę podczas wiązania. W odróżnieniu od podkładów cementowych, w początkowej fazie wiązania w anhydrycie występuje minimalna rozszerzalność, która jest praktycznie w 100% niwelowana poprzez niewielki skurcz powstający na skutek wysychania. Ze względu na brak naprężeń skurczowych w fazie wiązania w podkładach anhydrytowych nie dochodzi do odkształceń często spotykanych w podkładach cementowych, zwanych "efektem miski".

Czyste powietrze w pomieszczeniach

Warto w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii: dzięki wylewce anhydrytowej oddychasz czystym powietrzem. Wylewki anhydrytowe Knauf nie zawierają szkodliwych substancji, tzw. lotnych związków organicznych (LZO), które wpływają negatywnie na jakość powietrza w pomieszczeniach oraz na zdrowie Twoje i Twoich najbliższych. Zostały wyróżnione prestiżowym, międzynarodowym certyfikatem EMICODE® w najwyższej klasie EC1 PLUS, co oznacza że spełniają najbardziej surowe normy dla produktów niskoemisyjnych. Wybierając wylewkę anhydrytową Knauf masz pewność, że kupujesz produkt bezpieczny dla Twojego zdrowia i środowiska.


Wylewki anhydrytowe Knauf zostały wyróżnione prestiżowym, międzynarodowym certyfikatem EMICODE® w najwyższej klasie EC1 PLUS

Anhydrytowe podkłady grzewcze

Płynna konsystencja, wysoki współczynnik przewodzenia ciepła oraz mniejsza grubość - to właśnie dzięki tym właściwościom, płynne podkłady anhydrytowe stanowią optymalne uzupełnienie systemu ogrzewania podłogowego. Dzięki wysokim parametrom przewodzenia ciepła, podkłady anhydrytowe doskonale sprawdzają się w połączeniu z nowoczesnymi niskotemperaturowymi pompami ciepła.

Z badań, jakie przeprowadzono w Instytucie Badań Materiałowych w Stuttgarcie (Niemcy) jednoznacznie wynika, że podkład anhydrytowy nagrzewa się ponad dwa razy szybciej od podkładu cementowego. Niewielka bezwładność cieplna anhydrytu sprawia, że istnieje możliwość sterowania temperaturą ogrzewania podłogowego, a sama płyta grzeje równomiernie całą powierzchnią. Właściwość ta jest bardzo istotna dla prawidłowego i efektywnego funkcjonowania nowoczesnych systemów ogrzewania podłogowego.


Wylewka anhydrytowa to doskonałe uzupełnienie systemu ogrzewania podłogowego (fot. Kanuf)

Warto wybrać wylewkę anhydrytową Knauf! Podsumowanie

Cechą charakterystyczną wylewki są jej doskonałe parametry, które sprawiają, że będzie ona wolna od spękań, idealnie równa, wytrzymała na obciążenia. W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego, doskonale przewodzi ciepło. Wylewek anhydrytowych Knauf nie trzeba również szlifować. Te dwie ostatnie cechy mają bezpośredni wpływ na realne oszczędności, które zyskasz, jeśli zdecydujesz się na nasz produkt. Właściwości wylewek anhydrytowych Knauf sprawiają, że nagrzewają się one nawet dwa razy szybciej od wylewek cementowych, co przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie i doskonały komfort cieplny.

Jeśli chcesz wykonać u siebie to znajdź firmę wyspecjalizowaną w Twoim regionie lub skontaktuj się z doradcami Knauf, którzy wskażą Ci takie firmy.
Jeśli chcesz wykonać u siebie to znajdź firmę wyspecjalizowaną w Twoim regionie lub skontaktuj się z doradcami Knauf, którzy wskażą Ci takie firmy.

Jakich błędów unikać podczas wykonywania wylewki anhydrytowej?

Często pojawiającym się błędem podczas wykonywania płynnych podkładów anhydrytowych jest tzw. przewodnienie, czyli dodanie do zaprawy zbyt dużej ilości wody zarobowej. W efekcie tego błędu, cięższe frakcje kruszywa opadają grawitacyjnie na spód podkładu a elementy lekkie, w tym również spoiwo, wypływają na powierzchnię. Przewodniony podkład charakteryzuje się stosunkowo miękką, nienośną warstwą grubości kilku milimetrów, pojawiająca się na powierzchni podkładu. Czasami na skutek przewodnienia na powierzchni podkładu tworzy się połyskująca warstwa z licznymi pęcherzami. Nadmiar wody zarobowej ma ogromny wpływ na parametry wytrzymałościowe oraz właściwości użytkowe podkładu podłogowego.

Przed przystąpieniem do prac posadzkarskich nienośna warstwa podkładu musi zostać mechanicznie usunięta aż do pojawienia się widocznego kruszywa.

Innym często pojawiającym się błędem wykonawczym jest brak lub tez niewłaściwe wykonanie i montaż elastycznych szczelin dylatacyjnych w podkładach grzewczych. Błąd ten prowadzi do powstania niekontrolowanych zarysowań i pęknięć podkładu. Przed aplikacją posadzki, pęknięcia należy wypełnić przystosowaną do tego celu żywicą niskowiskozową.

W przypadku anhydrytowych podkładów podłogowych nie ma konieczności wstawiania poprzecznych kotew. Istotne jest jednak to, aby pęknięcie wypełnić żywicą na całej grubości podkładu.


knauf.pl/wylewki/
Firma powiązana:
Knauf Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły