Jakie zastosowanie ma wapno gaszone?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie zastosowanie ma wapno gaszone?

Wapno gaszone, czyli wodorotlenek wapnia, ma szerokie zastosowanie w chemii budowlanej. Najczęściej jest tylko jednym ze składników różnych produktów, ale również wraca do łask jako samodzielny produkt. Poznaj właściwości wapna gaszonego. Dowiedz się, gdzie je kupisz i na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Czym jest wapno gaszone?

Wapno gaszone (wodorotlenek wapnia) pozyskuje się w procesie lasowania, tj. gaszenia wapna palonego (tlenku wapnia), który przeprowadza się na dwa sposoby. 

1. Wapno gaszone na sucho:

 • dzięki tej metodzie powstaje wapno hydratyzowane,
 • nie wymaga użycia dużych ilości wody,
 • gaszenie odbywa się tylko w warunkach przemysłowych,
 • bez problemu kupisz je w sklepach.

2. Metoda gaszenia wapna z użyciem dużej ilości wody (na mokro):

 • nie musi odbywać się w warunkach przemysłowych,
 • można je rozmieszać samodzielnie.

Wapno gaszone uzyskujemy przez dodanie odpowiednich proporcji wody do wapna palonego w warunkach przemysłowych lub samodzielnie.

UWAGA: Wapno palone jest szkodliwe dla ludzi. Kontakt z nim może powodować zapalenie śluzówek, poparzenia lub alergie. Palone wapno jest żrące i toksyczne.

Jakie jest zastosowanie wapna gaszonego?

Wapno gaszone ma wiele zastosowań. Można je wykorzystać do: 

 • bielenia ścian, 
 • wytwarzania farb wapiennych,
 • bielenia budynków dużych kurzych ferm (ma bakteriobójcze właściwości), budynków gospodarczych,
 • nawożenia ziemi przed orką,
 • zabezpieczenia drzew owocowych przed mrozem,
 • odsiarczania różnego rodzaju spalin. 

Do szczególnych właściwości wapna gaszonego należą: absorpcja wody i działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze.

Ze względu na swoje właściwości wapno gaszone sprawdzi się nie tylko w kurnikach, oborach, ale i w budynkach, które są narażone na duże oddziaływanie wilgoci: w szopach, składzikach, w garażu czy w domku letniskowym.

Z powodzeniem użyjesz go też na strychu lub w piwnicy domu, gdzie zazwyczaj panuje duża wilgotność, a pomieszczenia nie są dogrzane, co powoduje powstawanie grzyba i pleśni na ścianach i sufitach. 

Gdzie można kupić wapno gaszone?

Wapno gaszone można kupić w sklepach i marketach budowlanych oraz w sklepach i w hurtowniach internetowych. Najczęściej jest to wapno gaszone hydratyzowane, które ma postać drobnego granulatu lub proszku.

Wapno hydratyzowane
Najczęściej spotykanym rodzajem wapna gaszonego jest wapno hydratyzowane. (fot. Piotrowice)

Wapno gaszone jest dostępne w workach lub luzem (bardziej ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala zamówić tyle produktu, ile potrzebujesz).

Ile kosztuje wapno gaszone?

Wapno gaszone nie jest drogie, a wręcz tanie w porównaniu do innych produktów chemii budowlanej. Co ciekawe - im większe opakowania, tym cena może być niższa. 

Cena wapna budowlanego hydratyzowanego waha się w przedziale od 8 do 13 złotych za kilogram. Wapno gaszone może być nieco droższe, gdy dodane są do niego inne składniki, np. żelazo (w wapnie nawozowym).

 

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: mattia / stock.adobe.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!