Jeśli dom istnieje dopiero na papierze, to zamiana zadaszenia na taras nie przysporzy specjalnych problemów. Należy jedynie podczas budowy konstrukcji stropowej obniżyć poziom wierzchu stropu nad wykuszem o ok. 20 cm w stosunku do podłóg na piętrze. Wysokość ta jest niezbędna, aby ułożyć ocieplenie i warstwę dociskową na podłodze tarasu. Pewne obniżenie poziomu przykrycia umożliwi zmiana konstrukcji stropu nad tą częścią.
Wykonanie nad wykuszem stropu monolitycznego zamiast np. typu teriva pozwoli na ok. 12-15 cm zróżnicowanie poziomów podłogi w pomieszczeniach i na tarasie. Brakujące centymetry obniżenia można będzie uzyskać, układając jastrych podłogowy na piętrze nie bezpośrednio na surowym stropie, lecz na odpowiednio grubej warstwie płyt styropianowych.
Do ocieplenia płyty tarasowej zaleca się polistyren ekstrudowany XPS, który ma lepsze właściwości ciepłochronne i wytrzymałościowe od styropianu, zatem przy mniejszej grubości zapewnimy dobrą izolację cieplną. Warstwa dociskowa musi być ukształtowana ze spadkiem na zewnątrz ok. 2%, a izolację przeciwwodną zapewnią dwie warstwy papy termozgrzewalnej.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie systemowych mikrozapraw (tzw. szlamów izolacyjnych), które skutecznie uszczelniają powierzchnię, a płytki ceramiczne można przyklejać bezpośrednio na nich. Po ostatecznym wykończeniu podłóg w pomieszczeniach na piętrze i na tarasie, powinno się uzyskać ok. 3 cm niższy poziom podłogi na tarasie niż w pomieszczeniu.
Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Taras nad wykuszem to po prostu taras nad pomieszczeniem ogrzewanym. przy jego wykonaniu najlepiej wykorzystać kompletny system jednego z producentów materiałów hydroizolacyjnych