Co jest najczęstszą przyczyną niestabilności powierzchni tarasu na gruncie?

Co jest najczęstszą przyczyną niestabilności powierzchni tarasu na gruncie?

Odpowiedź eksperta: Najczęstszą przyczyną niestabilności takiego tarasu jest nieprawidłowa jego podbudowa. Dobrze wykonana powinna zapewnić sztywność i stabilność podłoża, które narażone jest na działanie obciążeń i mrozu.

Wśród innych przyczyn występowania niestabilności powierzchni tarasu wymienić można niejednorodny geologicznie grunt oraz zły drenaż budynku. Jeśli odwodnienie wykonane jest nieprawidłowo, możemy spodziewać się przesiąkania tarasu wilgocią.

 

O konstrukcji podbudowy tarasów z kostki brukowej decydują przede wszystkim: wielkość i rodzaj obciążeń, typ gruntu rodzimego oraz rodzaj użytego materiału kamiennego. Najczęściej stosowanymi materiałami są kruszywa łamane, klińce, grysy oraz żużle wielkopiecowe. Coraz częściej odchodzi się od stosowania żwirów ze względu na ich obły kształt. Powoduje on przemieszczanie się kruszywa miedzy sobą, wypłukiwanie piasku oraz zapadanie się kostki.

 

Na wyprofilowanej i zagęszczonej podbudowie układa się podsypkę – warstwę piasku lub wysiewki kamiennej. Jeśli korzystamy z płyt tarasowych i ogrodowych, podbudowę wykonuje się na podsypce z piasku albo układa na zaprawie. Pamiętajmy też o tym, aby po świeżo wykonanym tarasie nie chodzić przez 1–2 dni.

 

Tomasz Ługowski
Główny Projektant w firmie Bruk-Bet
fot. Bruk-Bet
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz