Na co zwrócić uwagę wybierając automatykę do bram wjazdowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na co zwrócić uwagę wybierając automatykę do bram wjazdowych?

Oprócz parametrów technicznych ważne są rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo użytkowników napędów.

aktualizacja: 2019-05-17 08:12:38

Podstawową cechą siłowników do bram jest samohamowność. Praktycznie każdy dostępny na rynku siłownik jest samohamowny - przekładnia jest tak skonstruowana, że przy braku napięcia zasilającego nie można otworzyć bramy ręcznie bez odblokowania jej kluczykiem osobistym. Wykorzystanie samohamowności daje gwarancję, że nikt niepożądany nie wejdzie na posesję. Ważne jest też to, aby materiały użyte do wykonania przekładni samohamownej były trwałe.

Drugim, najczęściej stosowanym, zabezpieczeniem jest linia fotokomórek znajdująca się w świetle przejazdu. Para nadajnik i odbiornik tworzy niewidoczną linię świetlną, której przecięcie (na skutek przejścia pieszego lub przejechania pojazdu) powoduje cofnięcie się ruchu bramy w fazie zamykania. Można tak skonfigurować system, aby przecięcie linii fotokomórek skutkowało jej zatrzymaniem. Tego typu rozwiązanie zabezpiecza stojącą na drodze bramy osobę bądź pojazd przed zgnieceniem.

Inny rodzaj ochrony przed przytrząśnięciem zamykającą się bramą są systemy amperometryczne lub enkoder, mające na celu "wykrycie" przeszkody pojawiającej się w świetle bramy. System wykrywając pojawienie się osoby lub pojazdu w świetle zatrzyma bramę i odwróci kierunek jej ruchu. W przypadku siłowników na napięcie 24 V istnieje możliwość wykorzystania zabezpieczenia w postaci czujnika amperometrycznego.

Kolejną ważną cechą wpływającą na bezpieczeństwo jest spowolnienie pracy siłownika w końcowych fazach biegu. Brama w chwili dojazdu do słupka wyhamowuje i powoli się domyka albo otwiera. Optymalizuje to pracę siłownika, zwiększa kulturę pracy oraz przedłuża jego żywotność.

Podobną funkcję pełni tzw. krawędź bezpieczeństwa, w którą wyposaża się duże bramy przemysłowe. Stanowią one dodatkowe zabezpieczenie w postaci „czułych” krawędzi, montowanych na czole i słupkach bramy. Dzięki temu brama po napotkaniu przeszkody zatrzyma się i cofnie.

Kolejne zabezpieczenie stanowi lampa ostrzegawcza. Poprzez sygnał świetlny informuje osoby w pobliżu bramy o jej uruchomieniu.

Wpływ na bezpieczeństwo i bezawaryjną pracę napędu ma również jakość materiałów, wykorzystywanych do ich produkcji. Przekładnie siłownika wykonywane są np. ze stali i brązu. Dodatkowo zanurza się je w kąpieli olejowej, aby na długo zachować ich żywotność.

Andrzej Pawluk
Dyrektor Naczelny
BENINCA POLONIA

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny