Młoda sztuka w ujęciu Dremel Art 2010

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2011-01-04 12:56:54
Młoda sztuka w ujęciu Dremel Art 2010
Tegoroczny konkurs Dremel Art jest okazją do przyjrzenia się twórczości młodych polskich autorów. Druga edycja konkursu skierowana do studentów Akademii Sztuk Pięknych, zaowocowała trzema wyróżnieniami i nagrodą główną, która trafiła w ręce Doroty Wietrzyk za nowatorski projekt pierścionków "BIONICA". Wszystkie wyróżnione projekty cechują się oryginalnością i są efektem zróżnicowanych inspiracji artystów.

W ślad za zeszłorocznym zwycięzcą konkursu Dremel Art – Marcinem Nowakiem, ruszyli kolejni młodzi artyści, których inwencja twórcza może w przyszłości wyznaczać nowe trendy w sztuce i designie. Konkurs trwający od października do końca grudnia skierowany był do studentów Akademii Sztuk Pięknych. Dla artystów była to wyjątkowa okazja zaprezentowania swoich projektów i zdobycia precyzyjnych narzędzi firmy Dremel. Spośród zgłoszonych propozycji, Komisja wybrała czterech uczestników, którzy dostali szansę wykonania swoich projektów w kolejnym etapie.

 

Uczestnicy drugiego etapu dostali do wypróbowania wybrany przez siebie sprzęt. W tej fazie wykonywania projektów wszyscy wykazali się pomysłowością i pasją. Wyróżnione prace: rzeźba, lustro i płaskorzeźba, uderzają oryginalnością i dopracowaniem detalu, jednak zwycięzcą konkursu i zdobywcą nagrody głównej – wielofunkcyjnego narzędzia Fortiflex firmy Dremel – została Dorota Wietrzyk. Projekt pierścionków „BIONICA” zachwycił Komisję inspiracją pochodzącą z natury, pomysłowością wykonania oraz uniwersalnością, pozwalającą na skomponowanie tej biżuterii z wieloma wyrazistymi elementami codziennej garderoby.

 

Komisja podkreśliła, że cała piątka uczestników wykazała się niezwykłą pomysłowością i odwagą twórczą. Projekty, które wykonali artyści, wskazują kierunki rozwoju młodej sztuki. Oto prezentacja zwycięskiej pracy i pozostałych projektów, wyróżnionych w drugiej edycji konkursu Dremel Art:

Nagroda główna – biżuteria „Bionica” autorstwa Doroty Wietrzyk

Motywem przewodnim są opływowe, inspirowane naturą kształty, odlane i wyfrezowane w srebrze i przezroczystej pleksi. W skład zestawu Bionica wchodzi 9 pierścionków o futurystycznych liniach. Zróżnicowanie formy i doskonała kompozycja 3 kolorów: złota, bieli i czerni, daje możliwość stworzenia na dłoni dzieła sztuki.

Jak sama autorka zaznacza, Bionica to efekt inspiracji pochodzących z natury, dlatego pierścionki przypominają kształtem element kości lub cząsteczek piany oglądanych pod mikroskopem. Kolekcja ma wielki potencjał, ponieważ daje możliwość dowolnego łączenia elementów i tworzenia oryginalnych dodatków dla każdej kobiety.

Biżuteria "Bionica" autorstwa Doroty Wietrzyk
Biżuteria "Bionica" autorstwa Doroty Wietrzyk

W projekcie Bionica autorka z niezwykłą precyzją musiała kształtować otwory, dlatego zdecydowała się użyć narzędzia Dremel Stylus, które jest przeznaczone do skomplikowanych prac wymagających dużej dokładności. Autorka podkreśliła, że największą zaletą narzędzia jest lekkość i ergonomia.

 

Dorota Wietrzyk jest Studentką V roku Wydziału Tkaniny i Ubioru w Katedrze Projektowania biżuterii na ASP w Łodzi. Od dwóch lat czynnie uczestniczy w wystawach i konkursach, promując swoją twórczość. Wielka aktywność i pasja artystki procentuje licznymi nagrodami zdobywanymi w konkursach, m.in.

  • II miejsca w międzynarodowym konkursie na projekt biżuterii inspirowanej regionem Kampanii Gioiello Campano 2010,
  • I miejsca w konkursie na biżuterię z kapsli portalu sophisti.pl 2010 r.,
  • III miejsca za projekt broszki w konkursie organizowanym przez portal sophistifashion.pl w 2010 r.
  • III nagrody w konkursie na projekt biżuterii z bursztynem ELEKTRONOS 2009.

Wyróżnienie – „Kontrast”, płaskorzeźba autorstwa Tomasza Bieleckiego

Jest to zestawienie bazujące na kontraście materiału, formy i idei. Surowość i ostrość bryły kontrastuje z miękkością i delikatnością wyrzeźbionej twarzy kobiecej. Stosując kontrast autor uzyskał efekt korelacji ciężkiej stalowej konstrukcji i lekkości wyłaniającego się zeń wnętrza. Projekt ten łączy w sobie abstrakcję z realizmem, zdestruowaną powierzchnię materiału ze szlachetnym wnętrzem wyrzeźbionej twarzy.

Autor pracy zwrócił uwagę na możliwość płynnej zmiany prędkości obrotów i prostą obsługę używanego narzędzia - Dremel 4000.

"Kontrast", płaskorzeźba autorstwa Tomasza Bieleckiego

Wyróżnienie –  „Baśniowe Lustro”, praca autorstwa Sabiny Świątkowskiej

"Baśniowe Lustro", praca autorstwa Sabiny ŚwiątkowskiejW projekcie tym autorka czerpała ze świata baśni, kojarzącego się z bogactwem i kolorem złota. Podstawę stanowiło wiekowe lustro z drewnianą ramą, które autorka odrestaurowała. Bogate części zdobień, wykonane z tektury i gipsu, doskonale współgrają z pokaźną taflą lustra. Kształt i wzornictwo nadaje pomieszczeniu magicznego charakteru, a pokrycie konstrukcji złotym sprayem nadało całości wrażenie antycznej ozdoby.

Podczas realizacji projektu autorka używała narzędzia Dremel 4000, które dzięki zastosowaniu szlifierskiej końcówki z papierem ściernym umożliwiło jej precyzyjne wygładzenie powierzchni, także w trudno dostępnych miejscach.

Wyróżnienie – „Akt kobiecy”, rzeźba w drewnie autorstwa Tomiła Tusza

"Akt kobiecy", rzeźba w drewnie autorstwa Tomiła TuszaPostać nagiej kobiety siedzącej na podeście. Jest to klasyczny motyw ukazany we współczesnej odsłonie. Kobieta kuli się, zasłaniając swoje ciało, jej głowa chowa się w ramionach. Postać ta jest symbolem piękna, zmysłowości, ale również delikatności i nieśmiałości. Rzeźba została wykonana z jednego kawałka drewna dębowego.

 

W swojej pracy autor zastosował narzędzie Dremel 4000, które umożliwiło mu  wykonanie elementów wymagających wytrzymałości i mocy sprzętu (wiercenie), a także dopracowanie misternych szczegółów figury.

{mosloadmodule mod_firmy} 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość madzia

02 Mar 2011, 05:08

chciałabym kupić pierśionki bionica, sąśliczne - ale gdzie?.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Piła łańcuchowa - konserwacja
Piła łańcuchowa - konserwacja
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny