W ślad za zeszłorocznym zwycięzcą konkursu Dremel Art – Marcinem Nowakiem, ruszyli kolejni młodzi artyści, których inwencja twórcza może w przyszłości wyznaczać nowe trendy w sztuce i designie. Konkurs trwający od października do końca grudnia skierowany był do studentów Akademii Sztuk Pięknych. Dla artystów była to wyjątkowa okazja zaprezentowania swoich projektów i zdobycia precyzyjnych narzędzi firmy Dremel. Spośród zgłoszonych propozycji, Komisja wybrała czterech uczestników, którzy dostali szansę wykonania swoich projektów w kolejnym etapie.
Uczestnicy drugiego etapu dostali do wypróbowania wybrany przez siebie sprzęt. W tej fazie wykonywania projektów wszyscy wykazali się pomysłowością i pasją. Wyróżnione prace: rzeźba, lustro i płaskorzeźba, uderzają oryginalnością i dopracowaniem detalu, jednak zwycięzcą konkursu i zdobywcą nagrody głównej – wielofunkcyjnego narzędzia Fortiflex firmy Dremel – została Dorota Wietrzyk. Projekt pierścionków „BIONICA” zachwycił Komisję inspiracją pochodzącą z natury, pomysłowością wykonania oraz uniwersalnością, pozwalającą na skomponowanie tej biżuterii z wieloma wyrazistymi elementami codziennej garderoby.
Komisja podkreśliła, że cała piątka uczestników wykazała się niezwykłą pomysłowością i odwagą twórczą. Projekty, które wykonali artyści, wskazują kierunki rozwoju młodej sztuki. Oto prezentacja zwycięskiej pracy i pozostałych projektów, wyróżnionych w drugiej edycji konkursu Dremel Art:
Nagroda główna – biżuteria „Bionica” autorstwa Doroty Wietrzyk
Motywem przewodnim są opływowe, inspirowane naturą kształty, odlane i wyfrezowane w srebrze i przezroczystej pleksi. W skład zestawu Bionica wchodzi 9 pierścionków o futurystycznych liniach. Zróżnicowanie formy i doskonała kompozycja 3 kolorów: złota, bieli i czerni, daje możliwość stworzenia na dłoni dzieła sztuki.
Jak sama autorka zaznacza, Bionica to efekt inspiracji pochodzących z natury, dlatego pierścionki przypominają kształtem element kości lub cząsteczek piany oglądanych pod mikroskopem. Kolekcja ma wielki potencjał, ponieważ daje możliwość dowolnego łączenia elementów i tworzenia oryginalnych dodatków dla każdej kobiety.
|
W projekcie Bionica autorka z niezwykłą precyzją musiała kształtować otwory, dlatego zdecydowała się użyć narzędzia Dremel Stylus, które jest przeznaczone do skomplikowanych prac wymagających dużej dokładności. Autorka podkreśliła, że największą zaletą narzędzia jest lekkość i ergonomia.
Dorota Wietrzyk jest Studentką V roku Wydziału Tkaniny i Ubioru w Katedrze Projektowania biżuterii na ASP w Łodzi. Od dwóch lat czynnie uczestniczy w wystawach i konkursach, promując swoją twórczość. Wielka aktywność i pasja artystki procentuje licznymi nagrodami zdobywanymi w konkursach, m.in.
- II miejsca w międzynarodowym konkursie na projekt biżuterii inspirowanej regionem Kampanii Gioiello Campano 2010,
- I miejsca w konkursie na biżuterię z kapsli portalu sophisti.pl 2010 r.,
- III miejsca za projekt broszki w konkursie organizowanym przez portal sophistifashion.pl w 2010 r.
- III nagrody w konkursie na projekt biżuterii z bursztynem ELEKTRONOS 2009.
Wyróżnienie – „Kontrast”, płaskorzeźba autorstwa Tomasza Bieleckiego
Jest to zestawienie bazujące na kontraście materiału, formy i idei. Surowość i ostrość bryły kontrastuje z miękkością i delikatnością wyrzeźbionej twarzy kobiecej. Stosując kontrast autor uzyskał efekt korelacji ciężkiej stalowej konstrukcji i lekkości wyłaniającego się zeń wnętrza. Projekt ten łączy w sobie abstrakcję z realizmem, zdestruowaną powierzchnię materiału ze szlachetnym wnętrzem wyrzeźbionej twarzy.
Autor pracy zwrócił uwagę na możliwość płynnej zmiany prędkości obrotów i prostą obsługę używanego narzędzia - Dremel 4000.
Wyróżnienie – „Baśniowe Lustro”, praca autorstwa Sabiny Świątkowskiej
W projekcie tym autorka czerpała ze świata baśni, kojarzącego się z bogactwem i kolorem złota. Podstawę stanowiło wiekowe lustro z drewnianą ramą, które autorka odrestaurowała. Bogate części zdobień, wykonane z tektury i gipsu, doskonale współgrają z pokaźną taflą lustra. Kształt i wzornictwo nadaje pomieszczeniu magicznego charakteru, a pokrycie konstrukcji złotym sprayem nadało całości wrażenie antycznej ozdoby.
Podczas realizacji projektu autorka używała narzędzia Dremel 4000, które dzięki zastosowaniu szlifierskiej końcówki z papierem ściernym umożliwiło jej precyzyjne wygładzenie powierzchni, także w trudno dostępnych miejscach.
Wyróżnienie – „Akt kobiecy”, rzeźba w drewnie autorstwa Tomiła Tusza
Postać nagiej kobiety siedzącej na podeście. Jest to klasyczny motyw ukazany we współczesnej odsłonie. Kobieta kuli się, zasłaniając swoje ciało, jej głowa chowa się w ramionach. Postać ta jest symbolem piękna, zmysłowości, ale również delikatności i nieśmiałości. Rzeźba została wykonana z jednego kawałka drewna dębowego.
W swojej pracy autor zastosował narzędzie Dremel 4000, które umożliwiło mu wykonanie elementów wymagających wytrzymałości i mocy sprzętu (wiercenie), a także dopracowanie misternych szczegółów figury.