Chodzenie z kosiarką traktuję jak jogging na świeżym powietrzu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Chodzenie z kosiarką traktuję jak jogging na świeżym powietrzu

Jednobiegowa kosiarka jest jak najbardziej OK, bo nie muszę myśleć o nadawaniu jej różnej prędkości. Na zakrętach puszczam dźwignię napędu, potem znowu łapię. Obudowa przez 10 lat lekko się porysowała, ale nigdzie nie pękła - mówi Ola, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogród użytkuje 10 lat.

Ogród: powierzchnia 2400 m2; w tym trawnik 1000 m2.

Narzędzia spalinowe: kosiarka z napędem, szer. cięcia 43 cm; odkurzacz do liści.

Sprzęt elektryczny: wertykulator i aerator; nożyce do żywopłotów; rozdrabniacz do gałęzi; myjka ciśnieniowa; nożyce akumulatorowe.

Ola używa elektrycznego wertykulatora do trawnika
Raz w roku, wiosną, Ola używa elektrycznego wertykulatora do trawnika.

Narzędzia ręczne: komplet małych narzędzi z wymiennymi końcówkami rączki; różne łopaty, grabie, sekatory, piły; przycinak do trawnika; opryskiwacze ciśnieniowe; taczki; węże, zraszacze wahadłowe i obrotowe; siewnik z korbką.

Decyzja: w sklepie zawsze przymierzam się do narzędzi i sprzętu, bo kładę nacisk na lekkość i ergonomiczność. Zazwyczaj kupuję wyroby markowe, służą długo. Na przykład sprzętu spalinowego jeszcze nie wymieniałam, nadal jest w świetnej kondycji.

Najbardziej potrzebuję zwrotnej i lekkiej kosiarki spalinowej, którą bez problemu mogę manewrować na meandrującym trawniku o pow. 1000 m2. Kiedy poprosiłam sprzedawcę o wskazanie mi odpowiedniej, wybrał model z jednym biegiem i obudową z wytrzymałego polimeru, na ramie z blachy stalowej. Proponował wyższy model z elektrycznym zapłonem i szerszym nożem, lecz nie zaakceptowałam wysokiej ceny. Póki co chodzenie z kosiarką traktuję jak jogging na świeżym powietrzu.

Jednobiegowa kosiarka z napędem i nożem o szer. 43 cm
Jest zadowolona z jednobiegowej kosiarki z napędem i nożem o szer. 43 cm.

Narzędzia ogrodnicze - rady i przestrogi:

  • Jednobiegowa kosiarka jest jak najbardziej OK, bo nie muszę myśleć o nadawaniu jej różnej prędkości. Na zakrętach puszczam dźwignię napędu, potem znowu łapię. Obudowa przez 10 lat lekko się porysowała, ale nigdzie nie pękła. Rewelacja to klapka w koszu na ścięta trawę, informuje o jego zapełnieniu. Ani razu nie była potrzebna interwencja serwisanta - przed każdym nowym sezonem koszenia tato wymienia olej, filtr i świecę, ostrzy i wyważa nóż, a przed zimą myje ją myjką ciśnieniową.

  • Trafiłam na superzestaw małych ręcznych narzędzi do gracowania rabat i sadzenia niedużych roślin, wyposażony w wymienianą końcówkę rączki. Sprzedawczyni powiedziała, że jeśli nie zgubię rączki, będę miała komplet na lata. Nie myliła się. Rączki strzegę jak oka w głowie!

    Innym elementem, którego staram się nie zgubić, jest... sprężynka w sekatorze. Oczywiście wielokrotnie zdarzyło mi się zawieruszyć ją w ferworze pracy - łatwo wypada z uchwytów kiedy pozostawiam narzędzie w pozycji rozwartej - i musiałam kupić kolejne sekatory. Teraz wybieram modele bez sprężynki. Mam jeszcze jedno narzędzie - ostry przycinak do brzegów trawnika. Taczka z aluminium na dwóch kołach okazuje się najlepsza z dotychczasowych - ta ze stali i na jednym kole była za ciężka, z tworzywa natomiast pękła w 3 roku użytkowania.

  • Najmniej lubię pracę z osprzętem elektrycznym. Choć kupiłam nie plączący się przewód elektryczny, mam z nim kłopot podczas wertykulowania trawnika. Zamierzam więc zastąpić elektryczny wertykulator, spalinowym, lecz powstrzymuje mnie fakt, że jest on cięższy i wymaga podobnej obsługi jak kosiarka. Zręczniej, od wertykulatora, operuje mi się elektrycznymi nożycami do żywopłotu.
Niezbędne narzędzia do pielęgnacji ozdobnych rabat
Niezbędne narzędzia do pielęgnacji ozdobnych rabat.

Koszty narzędzi ogrodniczych:

  • kosiarka 2200 zł; 
  • wertykulator 2 w 1 - 300 zł; 
  • elektryczne nożyce do żywopłotu 480 zł;
  • zestaw ręcznych narzędzi z wymienną końcówką rączki 189 zł; 
  • taczka na dwóch kołach 150 zł.

Inne narzędzia ogrodowe, których używa Ola:

Narzędzia ogrodowe

Przybory do pielęgnacji ogrodu
Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Piła łańcuchowa - konserwacja
Piła łańcuchowa - konserwacja
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje