W większości nowych domów podwyższona wilgotność występuje przynajmniej w pierwszym sezonie grzewczym, a zwykle w 2-3. To skutek odparowywania wilgoci z murów, tynków wylewek. Sprawna wentylacja radzi sobie z tym zjawiskiem. Czasem jednak zdarza się nadmierna wilgoć w pomieszczeniach piwnicy na skutek źle zaizolowanych fundamentów i niesprawnej wentylacji. Niekiedy dochodzi do awarii instalacji wodnej i zalania pralni, łazienki czy nawet całej kondygnacji. Nadmiar wilgoci może się również pojawić w trakcie generalnego remontu.
Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę zawilgoceń i ją wyeliminować, a dopiero potem powinno się osuszyć wnętrza.
Na użytek domowy najpopularniejsze są osuszacze kondensacyjne, adsorpcyjne, ewaporacyjne. Są to niewielkie urządzenia przenośne o nieznacznym zapotrzebowaniu na energię. Pochłaniają wilgoć oraz zapachy, np. wysychających farb, czy innych wyrobów budowlanych. Pracują w temperaturze od 1 do 35°C. Większość modeli wyposażona jest w higrostat, umożliwiający dopasowanie poziomu wilgoci do potrzeb użytkownika, wskaźnik pełnego zbiornika i automatyczne zatrzymanie przy jego zapełnieniu.
Parametry osuszacza
Maksymalna powierzchnia pomieszczenia. Większość urządzeń jest przewidziana do działania we wnętrzach o powierzchni od 30 do 120 m2.
Wydajność. Wynosi np. 16 l/dobę, co przy innym sposobie pomiaru oznacza osuszenie kilkuset m³ powietrza w ciągu godziny pracy sprzętu.
Moc. To zwykle 55-60 W.Infografika: Jak skutecznie poprawić jakość powietrza w domu?
Głośność pracy. To od 35 do 55 decybeli.
Cechy szczególne. Kompaktowe jednostki mają niewielkie wymiary i wygodny uchwyt, ułatwiający przenoszenie. Przeznaczone są do osuszania niedużych pomieszczeń - łazienek, pralni, piwnic. Mogą zawierać wydajny kompresor z kilkoma trybami pracy oraz funkcją utrzymania zadanego poziomu wilgotności powietrza w zakresie od 35% do 85%.
Pojemny zbiornik na skropliny umożliwia bezobsługową aktywność wyrobu przez wiele godzin. Niektóre modele, dzięki pamięci autorestartu, w przypadku zaniku zasilania (np. przez wypięcie przewodu lub chwilowy brak napięcia), po ponownej aktywacji - automatycznie wznawiają pracę, zachowując poprzednie ustawienia, co gwarantuje skuteczne osuszanie. Urządzenie wyłączy się automatycznie, gdy nakaże mu to wyłącznik czasowy, jak również, gdy pojemnik na wodę się zapełni. Zawarty w zestawie wąż umożliwia odprowadzanie wody bezpośrednio do kanalizacji bądź dowolnego zewnętrznego zbiornika. Niektóre modele mają funkcję odszraniania i mogą pracować przy niskiej temperaturze.
Osuszacze domowe kosztują minimum 1000 zł. W przypadku zalania lub słabo schnących tynków, lepiej jednak zastosować sprzęt przemysłowy, który można wypożyczyć.
Domowy osuszacz powietrza - na pranie, na wilgoć i do domku letniskowego
Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: STADLER FORM