Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2007
Remont podłogi

Przed wylaniem betonu należy ułożyć paski dylatacyjne wzdłuż wszystkich ścian. (fot. Rigips)Remont podłogi to spory wydatek jak i poważne utrudnienia w użytkowaniu domu. Zależnie od stanu podłogi oraz nowego pokrycia, prace mogą potrwać kilka dni lub nawet tygodni, gdy zmuszeni będziemy naprawić również podłoże. Nowa na starą Decydując się na wymianę starej podłogi, musimy przede...

Przed wylaniem betonu należy ułożyć paski dylatacyjne wzdłuż wszystkich ścian. (fot. Rigips)

Remont podłogi to spory wydatek jak i poważne utrudnienia w użytkowaniu domu. Zależnie od stanu podłogi oraz nowego pokrycia, prace mogą potrwać kilka dni lub nawet tygodni, gdy zmuszeni będziemy naprawić również podłoże.

Nowa na starą

Decydując się na wymianę starej podłogi, musimy przede wszystkim sprawdzić, czy nowe pokrycie można ułożyć na istniejącej podłodze, czy też konieczne będzie jej usunięcie. Podłogi nierówne, uginające się pod ciężarem ludzi, z pewnością trzeba będzie zerwać aż do podkładu. Ważne jest również to, na jaką nową posadzkę się zdecydujemy. Ponieważ nawet na równym i sztywnym podłożu, nie każde pokrycie podłogowe można będzie ułożyć. Do typowych materiałów, nadających się (ze względu na niewielką grubość i bardzo łatwe ich układanie) do „regeneracji” starej podłogi, należą przede wszystkim panele podłogowe i wykładziny dywanowe lub z PVC.
Parkiet oraz płytki ceramiczne także mogą być układane na starej podłodze. To jednak podniesie dość znacznie jej poziom (konieczne będzie podcinanie drzwi) a przyczepność nowej okładziny nie będzie tak dobra, jak w przypadku mocowania do surowego podłoża.

 

Uwaga! Wykładzin z PVC nie można kłaść na podłoża drewniane, gdyż w przypadku przedostania się wilgoci pod spód, woda nie będzie mogła odparować i powstaną idealne warunki do rozwoju grzyba.

Wymiana starej na nową

Często jednak warunki zmuszają nas do usunięcia starej posadzki oraz naprawy podkładu podłogowego lub nawet wymiany całego podłoża – gdy jest ono bardzo uszkodzone lub podłoga układana była na drewnianych legarach, które uległy zniszczeniu.

Posadzka z drewna

Pomieszczenia mieszkalne, sypialnie czy salon najchętniej wykańczane są drewnianą podłogą, która niestety po pewnym czasie ulega zniszczeniu.
Dawniej stare parkiety klepkowe, mocowane były do podłoża lepikami bitumicznymi i z czasem, na skutek wnikania wilgoci, następowało odrywanie się jego fragmentów od podkładu. Remont takiej podłogi polega na „przełożeniu”, tj. rozebraniu i powtórnym ułożeniu posadzki. Jednak najczęściej decydujemy się na usunięcie zniszczonego parkietu i ułożenie nowego pokrycia. Jeżeli do tego celu chcielibyśmy użyć nowoczesnych klejów do podłóg, konieczne będzie usunięcie pozostałości lepiku z podłoża. Całkowite pozbycie się lepiku jest bardzo trudne, dlatego lepiej zamocować najpierw cienkie płyty OSB i na nich przyklejać nowy parkiet.

 

Alternatywnym rozwiązaniem dla wymiany parkietu, będzie przykrycie starej podłogi panelami podłogowymi. Przed ich ułożeniem podłogę trzeba przeszlifować, a ewentualne większe wgłębienia wypełnić szpachlówką do drewna.

 

Panele podniosą poziom podłogi jedynie o 8-12 mm i po zamontowaniu listwy progowej nie utrudnią komunikacji z innymi pomieszczeniami.

 

Także podłogi z desek, mocowanych do legarów, można przykryć panelami podłogowymi. Ponieważ często mają one nierówną powierzchnię, na wskutek miejscowego wytarcia dość miękkich desek sosnowych, należy przed ich ułożeniem, wstępnie wyrównać uszkodzone miejsca szpachlówką do drewna lub przykleić paski cienkiej płyty pilśniowej.

Cezary Jankowski, Emilia Rosłaniec


Pobierz wersję pdf: Remont podłogi

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny