Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2007
Żaluzje, rolety, markizy
Do rolet wewnętrznych wykorzystuje się najczęściej materiały bawełniane lub poliestrowe w całej gamie kolorów i wzorów. (fot. Velux)Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można chronić mieszkanie przed nadmiarem słonecznego światła. Służą do tego żaluzje, rolety oraz markizy. Ilość dostępnych wzorów, kolorów oraz materiałów, z których wykonane są owe przesłony jest naprawdę bardzo...
Do rolet wewnętrznych wykorzystuje się najczęściej materiały bawełniane lub poliestrowe w całej gamie kolorów i wzorów. (fot. Velux)

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można chronić mieszkanie przed nadmiarem słonecznego światła. Służą do tego żaluzje, rolety oraz markizy. Ilość dostępnych wzorów, kolorów oraz materiałów, z których wykonane są owe przesłony jest naprawdę bardzo duża. Dzięki temu można dobrać je bez problemu zarówno do kolorystyki elewacji, jak i do charakteru wnętrza, w którym będą zamontowane.

ROLETY WEWNĘTRZNE...

...to tkaniny lub maty, które zwijane są na drążku przytwierdzonym do okiennego skrzydła, ościeżnicy, nadproża lub ściany powyżej ościeża. Nowoczesne rolety mogą być montowane na każdym rodzaju okna. Ponieważ w skrzydłach z PVC lub aluminium niewskazane jest wykonywanie otworów, producenci oferują systemy, które można montować bez konieczności wiercenia dziur. Funkcją rolet może być zarówno ograniczenie ilości światła przedostającego się z zewnątrz do pomieszczenia (rolety standardowe), jak i niemal całkowite jego wyeliminowanie (rolety zaciemniające).

 

Do wykonywania rolet wykorzystuje się najczęściej materiały bawełniane lub poliestrowe w całej gamie kolorów i wzorów. Maty natomiast mogą być wykonane np. ze słomy, prętów bambusowych, cienkich listewek itp.

 

Rolety zaopatruje się w mechanizm łańcuszkowy lub sprężynowy samoblokujący. Zwój materiału może być odkryty lub ukryty w kasecie. W przypadku drugiego z tych rozwiązań można zamontować dodatkowo prowadnice, dzięki którym materiał dobrze przylega do okna. W roletach zaciemniających prowadnice te wyposażone są w dodatkowe uszczelki nieprzepuszczające światła, a materiał pokryty jest specjalną powłoką, która czyni go nieprzenikliwym dla promieni słonecznych.

 

Coraz większą popularność zdobywają ostatnio rolety marszczone (plisowane). Materiał nie jest w nich zwijany w rulon, ale układa się w równe fałdy. Podobnie jak zwykłe rolety mogą one zwisać swobodne lub poruszać się w prowadnicach. Dzięki temu istnieje możliwość ich stosowania również w oknach połaciowych. Od strony szyby rolety plisowane mogą być pokryte powłoką thermostop, zmniejszającą ilość przenikającego ciepła nawet o 50%. Rolety plisowane można stosować w oknach o nietypowych kształtach np. okrągłych. Ich niewątpliwą zaletą jest również mechanizm, który pozwala na odczepienie ich od górnej krawędzi i ściągnięcie w dół. Na oknie powstaje wówczas rodzaj zazdrostki. Rolety wewnętrzne mogą być wykonane również z tkanin SOLITS lub SCREEN (z bardzo gęstą siatką). Pozwalają one na swobodny przepływ powietrza, chronią przed owadami i pyłkami, a jednocześnie pochłaniają i odbijają ponad 80% promieni słonecznych. Dzięki temu pomieszczenie się nie nagrzewa.

 

Bardzo modne są również rolety rzymskie. Wytwarza się je poprzez wszycie (w regularnych odstępach, w poprzek zasłony) cienkich listewek lub prętów. Podczas podciągania tego typu rolety (montuje się je do ściany lub sufitu) materiał układa się w regularne fałdy.

Marek Żelkowski


Pobierz wersję pdf: Żaluzje, rolety, markizy
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny