Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2007
Kotły olejowe
Kotły olejowe są wygodne w obsłudze i czyste w eksploatacji, a wytwarzane przez nie spaliny mają niską zawartość siarki – oznacza to dłuższą żywotność urządzeń. Dzięki dodawanym do oleju uszlachetniaczom poprawia się jakość paliwa oraz pracę elementów kotła. Wybór kotłów olejowych jest jednak mniejszy niż kotłów gazowych i na paliwo...

Kotły olejowe są wygodne w obsłudze i czyste w eksploatacji, a wytwarzane przez nie spaliny mają niską zawartość siarki – oznacza to dłuższą żywotność urządzeń. Dzięki dodawanym do oleju uszlachetniaczom poprawia się jakość paliwa oraz pracę elementów kotła. Wybór kotłów olejowych jest jednak mniejszy niż kotłów gazowych i na paliwo stałe.

 

Wybór sposobu ogrzewania domu to dla wielu inwestorów bardzo ważna decyzja. Od niego zależy w głównej mierze późniejszy koszt utrzymania domu. Większego problemu nie mają ci, których dom da się podłączyć do sieci gazowej – oni zazwyczaj wybierają kotły gazowe. Jednak niektórzy wybudowali dom na działce bez mediów, muszą więc wybierać pomiędzy kotłami na paliwa stałe lub olejowymi, o ile nie zdecydują się na pompę ciepła. Na mniejsze zainteresowanie kotłami olejowymi w dużym stopniu wpływa cena oleju (chociaż ostatnio nieco spada). Jednak nadal wiele osób decyduje się na instalację kotła olejowego i wspomaganie ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym. Podejmując taką decyzję warto kupić kocioł, którego konstrukcja umożliwi w przyszłości zainstalowanie palnika gazowego.

 

Wybierając kocioł olejowy warto sprawdzić, czy będzie on dobrze współpracował z instalacją grzewczą oraz upewnić się, jakie są wymagania w stosunku do kotłowni. Tak jak w przypadku kotłów gazowych, musimy określić sposób przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ważny jest także okres gwarancji i serwis, jaki oferuje firma. Biorąc pod uwagę trudne warunki, w jakich pracują kotły, ważne jest z jakich materiałów są wykonane. Sprzedawcy polecają kotły dwufunkcyjne, które jednocześnie ogrzewają dom i przygotowują wodę. Oznacza to, że nie trzeba do nich dokupować zasobnika c.w.u. Taki kocioł będzie droższy od kotła jednofunkcyjnego, ale pamiętać należy, że kupując kocioł dwufunkcyjny oszczędza się na kosztach montażu i zakupu dodatkowych urządzeń oraz miejsce w kotłowni.

Wybierz zbiornik

Kupno kotła olejowego pociąga za sobą konieczność nabycia zbiornika na paliwo. Można wybierać pomiędzy zbiornikami z tworzyw sztucznych lub stalowymi, jedno- lub dwupłaszczowymi. Zbiorniki z polietylenu są lekkie, ale mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Trzeba je instalować wewnątrz budynku, co oznacza, że trzeba będzie wydzielić na nie osobne pomieszczenie. Bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia są zbiorniki metalowe. Instaluje się je na zewnątrz – zarówno pod ziemią, jak i na jej powierzchni. Tańsze są zbiorniki jednopłaszczowe, ale potrzebują budowy specjalnej wanny (w razie awarii będzie do niej wyciekał olej a nie na podłogę pomieszczenia), która ostatecznie podnosi całkowity koszt zbiornika. W droższym, dwupłaszczowym zbiorniku funkcję takiego zabezpieczenia pełni zewnętrzny płaszcz. Rozwiązanie to jest konieczne, gdy brakuje miejsca na budowę wanny. Na rynku pojawiły się także zbiorniki dwuścienne, łączące zalety jedno- i dwupłaszczowych. Wykonane z polietylenu są lekkie, niekłopotliwe podczas transportu i łatwe w montażu, a przede wszystkim nie wymagają budowy wanny.

 

Pojemność zbiornika jest zależna od rocznego zużycia oleju, czyli od zapotrzebowania domu na c.o. i c.w.u. Najwygodniejszy jest duży zbiornik, który zmieści tyle oleju, ile potrzeba rocznie – przy mniejszym trzeba będzie kilkakrotnie uzupełniać paliwo. Dla domu o powierzchni 150 m2 z dobrą izolacją potrzebujemy ok. 2,25 m3 oleju. Przepisy dopuszczają ustawienie zbiornika na olej w tym samym pomieszczeniu co kocioł, jeśli pojemność zbiornika nie przekracza 1000 l. Zbiorniki o pojemności ponad 1000 l wymagają oddzielnego pomieszczenia – w piwnicy lub na najniższej kondygnacji naziemnej budynku.

Aneta Demianowicz


Pobierz wersję pdf: Kotły olejowe
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny