Jeśli kominek ma być
źródłem ciepła, najlepiej by miał zamknięte palenisko
– z wkładem lub kasetą.
Jeśli ma ogrzewać cały dom, najlepszy będzie
system DGP lub kominek
z płaszczem wodnym.
Kominek może okazjonalnie służyć do ogrzewania lub funkcjonować jako dodatkowe, bądź główne – ale nie jedyne – źródło ciepła. Urządzenie o odpowiednio dużej mocy może...
Jeśli kominek ma być
źródłem ciepła, najlepiej by miał zamknięte palenisko
– z wkładem lub kasetą.
Jeśli ma ogrzewać cały dom, najlepszy będzie
system DGP lub kominek
z płaszczem wodnym.
Kominek może okazjonalnie służyć do ogrzewania lub funkcjonować jako dodatkowe, bądź główne – ale nie jedyne – źródło ciepła. Urządzenie o odpowiednio dużej mocy może ogrzać kilka pomieszczeń lub nawet cały dom.
Nowoczesne kominki wyposaża się we wkłady lub kasety kominkowe. Wkłady stosuje się w nowo budowanych kominkach, a kasety – w już istniejących; mają one mniejszą moc grzewczą.
Wkłady kominkowe wykonuje się z materiałów dobrze akumulujących ciepło, odpornych na wysoką temperaturę i korozję. Atrakcyjnie wykończona jest w nich jedynie widoczna powierzchnia, czyli – zazwyczaj – ścianka frontowa. Szczelne drzwiczki wytrzymują temperaturę nawet do 800°C. Sposoby otwierania drzwiczek oraz ich kształt mogą być dowolne.
Wymagania
nie tylko techniczne
Wielkość pomieszczenia. Moc wkładu dopasowuje się do kubatury pomieszczenia, w którym ma być on zamontowany tak, by na 1 kW jego mocy przypadało 4 m3 pokoju. Kubatura pomieszczenia nie powinna też być mniejsza niż 30 m3. Kominek o mocy 10 kW można więc wstawić do salonu o kubaturze min. 40 m3.
Miejsce na kominek. Nie może być przypadkowe, więc najlepiej o nim pomyśleć już na etapie projektowania domu i wyznaczyć je w pobliżu komina, by przewód dymowy miał przebieg możliwie najbliższy linii prostej. Ze względów bezpieczeństwa ani na obudowie kominka, ani ścianach i podłodze w jego sąsiedztwie nie można układać przewodów instalacji elektrycznej ani rur gazowych.
Usytuowanie kominka w pomieszczeniu będzie miało wpływ nie tylko na całą jego aranżację, ale także na komfort siedzących przy nim osób. Dlatego trzeba uwzględnić funkcjonalność pomieszczenia, rozmieszczenie mebli i wygodną komunikację.
Jeśli w salonie oprócz kominka ma też być telewizor, należy pomyśleć o tym, by ze sobą nie konkurowały: najlepiej zaplanować je przy prostopadłych do siebie ścianach. Błędem byłoby ustawienie odbiornika TV i kominka przy ścianach przeciwległych, ponieważ wtedy refleksy ognia odbijałyby się na ekranie. Kominek z szybą z jednej lub z dwóch stron można ulokować w rogu pokoju lub przy prostej ścianie, kominek z paleniskiem przeszklonym ze wszystkich stron umieszcza się na środku pomieszczenia.
Doprowadzenie powietrza. Do ko-minka powinno napływać co najmniej 10 m3/h świeżego powietrza na 1 kW mocy urządzenia. Kominek o mocy 10 kW zużywać będzie zatem 100 m3 powietrza w ciągu godziny. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że paleniska zamknięte zużywają kilkakrotnie mniej powietrza niż otwarte, ale po to, by kominek nie ciągnął powietrza z pomieszczenia, powietrze niezbędne do spalania najlepiej doprowadzić oddzielnym przewodem nawiewnym z zewnątrz.
W nowo budowanym domu najwłaściwszym rozwiązaniem będzie wykonanie specjalnego kanału nawiewnego o powierzchni przekroju 200 cm2 – z blachy, aluminium bądź PVC. Najważniejszymi elementami kanału są: przepustnica (którą reguluje się dopływ powietrza) oraz kratki wentylacyjne zabezpieczające przed inwazjami owadów, ptaków i gryzoni.
Obudowa. Ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, oraz ograniczenie strat ciepła wkłady lub kasety powinno się obłożyć wełną mineralną z warstwą folii aluminiowej. Pomiędzy izolacją a wkładem należy pozostawić wolną przestrzeń, aby umożliwić cyrkulację powietrza.
Obudowa musi być wykonana z materiałów niepalnych: najczęściej stosuje się cegły klinkierowe, granit, marmur, piaskowiec, kamienie naturalne, stal, szkło, płytki ceramiczne oraz płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej odporności ogniowej. Obudowy mogą mieć przeróżne formy – od tradycyjnych, nawiązujących stylistyką do zabytkowych, po proste, modernistyczne. Inspiracją może być stylistyka frontowej części wkładu, a także styl wnętrza, w którym kominek będzie stał.
Efektywne grzanie
Wybudowanie kominka z zamkniętą komorą spalania umożliwia „wyłapanie” ciepła i skierowanie go odpowiednimi kanałami do ogrzewania domu. Nośnikiem ciepła może być powietrze lub woda.