Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2007
Kominki zamknięte
Jeśli kominek ma być źródłem ciepła, najlepiej by miał zamknięte palenisko – z wkładem lub kasetą. Jeśli ma ogrzewać cały dom, najlepszy będzie system DGP lub kominek z płaszczem wodnym. Kominek może okazjonalnie służyć do ogrzewania lub funkcjonować jako dodatkowe, bądź główne – ale nie jedyne – źródło ciepła. Urządzenie o odpowiednio dużej mocy może...

Jeśli kominek ma być źródłem ciepła, najlepiej by miał zamknięte palenisko – z wkładem lub kasetą. Jeśli ma ogrzewać cały dom, najlepszy będzie system DGP lub kominek z płaszczem wodnym.

 

Kominek może okazjonalnie służyć do ogrzewania lub funkcjonować jako dodatkowe, bądź główne – ale nie jedyne – źródło ciepła. Urządzenie o odpowiednio dużej mocy może ogrzać kilka pomieszczeń lub nawet cały dom.

 

Nowoczesne kominki wyposaża się we wkłady lub kasety kominkowe. Wkłady stosuje się w nowo budowanych kominkach, a kasety – w już istniejących; mają one mniejszą moc grzewczą.

 

Wkłady kominkowe wykonuje się z materiałów dobrze akumulujących ciepło, odpornych na wysoką temperaturę i korozję. Atrakcyjnie wykończona jest w nich jedynie widoczna powierzchnia, czyli – zazwyczaj – ścianka frontowa. Szczelne drzwiczki wytrzymują temperaturę nawet do 800°C. Sposoby otwierania drzwiczek oraz ich kształt mogą być dowolne.

Wymagania nie tylko techniczne

Wielkość pomieszczenia. Moc wkładu dopasowuje się do kubatury pomieszczenia, w którym ma być on zamontowany tak, by na 1 kW jego mocy przypadało 4 m3 pokoju. Kubatura pomieszczenia nie powinna też być mniejsza niż 30 m3. Kominek o mocy 10 kW można więc wstawić do salonu o kubaturze min. 40 m3.

 

Miejsce na kominek. Nie może być przypadkowe, więc najlepiej o nim pomyśleć już na etapie projektowania domu i wyznaczyć je w pobliżu komina, by przewód dymowy miał przebieg możliwie najbliższy linii prostej. Ze względów bezpieczeństwa ani na obudowie kominka, ani ścianach i podłodze w jego sąsiedztwie nie można układać przewodów instalacji elektrycznej ani rur gazowych.

 

Usytuowanie kominka w pomieszczeniu będzie miało wpływ nie tylko na całą jego aranżację, ale także na komfort siedzących przy nim osób. Dlatego trzeba uwzględnić funkcjonalność pomieszczenia, rozmieszczenie mebli i wygodną komunikację.

 

Jeśli w salonie oprócz kominka ma też być telewizor, należy pomyśleć o tym, by ze sobą nie konkurowały: najlepiej zaplanować je przy prostopadłych do siebie ścianach. Błędem byłoby ustawienie odbiornika TV i kominka przy ścianach przeciwległych, ponieważ wtedy refleksy ognia odbijałyby się na ekranie. Kominek z szybą z jednej lub z dwóch stron można ulokować w rogu pokoju lub przy prostej ścianie, kominek z paleniskiem przeszklonym ze wszystkich stron umieszcza się na środku pomieszczenia.

 

Doprowadzenie powietrza. Do ko-minka powinno napływać co najmniej 10 m3/h świeżego powietrza na 1 kW mocy urządzenia. Kominek o mocy 10 kW zużywać będzie zatem 100 m3 powietrza w ciągu godziny. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że paleniska zamknięte zużywają kilkakrotnie mniej powietrza niż otwarte, ale po to, by kominek nie ciągnął powietrza z pomieszczenia, powietrze niezbędne do spalania najlepiej doprowadzić oddzielnym przewodem nawiewnym z zewnątrz.

 

W nowo budowanym domu najwłaściwszym rozwiązaniem będzie wykonanie specjalnego kanału nawiewnego o powierzchni przekroju 200 cm2 – z blachy, aluminium bądź PVC. Najważniejszymi elementami kanału są: przepustnica (którą reguluje się dopływ powietrza) oraz kratki wentylacyjne zabezpieczające przed inwazjami owadów, ptaków i gryzoni.

 

Obudowa. Ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, oraz ograniczenie strat ciepła wkłady lub kasety powinno się obłożyć wełną mineralną z warstwą folii aluminiowej. Pomiędzy izolacją a wkładem należy pozostawić wolną przestrzeń, aby umożliwić cyrkulację powietrza.

 

Obudowa musi być wykonana z materiałów niepalnych: najczęściej stosuje się cegły klinkierowe, granit, marmur, piaskowiec, kamienie naturalne, stal, szkło, płytki ceramiczne oraz płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej odporności ogniowej. Obudowy mogą mieć przeróżne formy – od tradycyjnych, nawiązujących stylistyką do zabytkowych, po proste, modernistyczne. Inspiracją może być stylistyka frontowej części wkładu, a także styl wnętrza, w którym kominek będzie stał.

Efektywne grzanie

Wybudowanie kominka z zamkniętą komorą spalania umożliwia „wyłapanie” ciepła i skierowanie go odpowiednimi kanałami do ogrzewania domu. Nośnikiem ciepła może być powietrze lub woda.

Joanna Dąbrowska


Pobierz wersję pdf: Kominki zamknięte
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny